ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Bolezni srca in ožilja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:42    Naslov sporočila: Bolezni srca in ožilja Odgovori s citatom

Bolezni srca in ožilja

Akutni koronarni sindrom
Angina pectoris, srčni infarkt ali nenadna srčna smrt, prva pomoč, druga priložnost

Ateroskleroza
Poapnenje žil, arterije, dejavniki tveganja, preprečevanje in zdravljenje,...

Hemoroidi
Notranji, zunanji, notranje- zunanji, vzroki nastanka, simptomi in zdravljenje, preventiva

Krčne žile
Vene in venske zaklopke, znaki obolenja ven ter kaj storiti...

Krčne žile - nekatera dejstva
Krčne - varikozne žile, vene, vzroki, dejavniki tveganja, simptomi, zdravljenje, ...

Krčne žile - zdravljenje
Ublažitev težav, zdravljenje, preventivni ukrepi, ...

Merjenje krvnega tlaka
Krvni tlak, hipertenzija, merilniki krvnega tlaka in kako jih pravilno uporabljati...

Povišan holesterol
Kaj je holesterol, ciljne vrednosti in kako ukrepati pri povišanem holesterolu...

Tiha koronarna bolezen
Ali vas ogroža koronarna bolezen? Dejavniki tveganja in kako zmanjšati nevarnost.

Visok krvni tlak ali hipertenzija
Kaj lahko sami storimo za znižanje krvnega tlaka?

Zdravilsko zdravljenje hiperholesterolemije
Statini, fibrati, izmenjevalci žolčnih kislin,...

Zdravilsko zdravljenje hipertenzije
Diuretiki, ACE inhibitorji, zaviralci angiotenzinskih receptorjev, alfa in beta blokatorji, zaviralci kalcijevih kanalov,...

Zdravljenje krčnih žil
Kaj lahko storite sami, zdravljenje z zdravili (flavonoidi, escin)...
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:45    Naslov sporočila: Akutni koronarni sindrom Odgovori s citatom

Akutni koronarni sindrom
Akutni koronarni sindrom zahteva v sodobnem svetu vedno več življenj. Je posledica koronarne ateroskleroze in zajema nestabilno angino pectoris, srčni infarkt ali nenadno srčno smrt. Venčne žile (koronarke) oskrbujejo srce s potrebnimi hranljivimi snovmi in kisikom, s čimer omogočijo delovanje tega za življenje nepogrešljivega organa. Ateroskleroza pa je proces, pri katerem se začnejo v žilni steni nabirati maščobe, ki zožijo svetlino žile. Ob zožitvi arterij za 70 do 80 odstotkov se lahko razvije angina pectoris predvsem ob naporih srčna bolečina za prsnico. Tedaj nam pomaga hitro delujoči nitroglicerinski preparat (Nitrolingual pršilo, Angised tablete).

Pri nestabilni angini pectoris je zožitev koronarne arterije tako pomembna, da se bolečine pojavijo tudi v mirovanju in neredko kljub temeljitemu zdravljenju.
Srčna kap prizadene bolnika, ko leha v notranjosti žilne stene poči in sproži nastanek krvnega strdka. Ta zapre arterijo ter prepreči oskrbo srčne mišice s kisikom in hranljivimi snovmi. Srčna mišica začne odmirati. Bolnik ponavadi doživi proces kot zelo močno bolečino v prsnem košu, ki ne pojenja niti v mirovanju ali po dajanju nitroglicerina. Bolečino lahko spremljajo nevarne motnje srčnega ritma, slabost, motnje zavesti, težko dihanje, bruhanje in hladen znoj na koži.
Nenadno srčno smrt najpogosteje povzroči krvni strdek, ki zamaši koronarno žilo. Najprej pride do motnje v srčnem ritmu. Srce le rahlo trepeče in kmalu povsem obstane. Zaradi črpalne odpovedi srca in nezadostne prekrvitve možganov bolnik že po nekaj sekundah izgubi zavest (pravimo, da je padel kot pokošen). V začetku lahko hrope in ima krče.

Prva pomoč
V primeru znakov, ki kažejo na nestabilno angino pectoris oziroma srčno kap naj bolnik da pod jezik tableto nitroglicerina (Angised) ali uporabi en razpršek nitroglicerina (Nitrolingual pršilo). Če bolečina po 5 minutah ne poneha, naj postopek ponovi še dvakrat. Pri tem je treba vedeti, da so tablete nitroglicerina učinkovite le še 8 tednov po odprtju stekleničke.
Bolniki, ki občutijo tako bolečino prvič, nitroglicerina ponavadi nimajo pri roki. Ob bolečini v mirovanju, ki traja več kot pet minut, zato takoj obvestimo urgentno medicinsko ekipo (112).
Med čakanjem na medicinsko pomoč lahko damo bolniku 500 mg tableto acetilsalicilne kisline (najbolje, da zgrize pripravek Aspirin Direkt). Bolnika namestimo v udoben polsedeč položaj, nenehno nadziramo, skušamo pomiriti in opogumiti, mu zrahljamo ovratnik in pas, odstranimo radovedneže in omogočimo dostop svežega zraka.
Pri nenadnem srčnem zastoju najprej pokličemo reševalce in do njihovega prihoda izvajamo zunanjo masažo srca. S tem sicer ne moremo vzpostaviti normalnega bitja srca, lahko pa vzdržujemo minimalni krvni obtok in mu tako bistveno izboljšamo možnosti za preživetje.

Hitra in pravilna pomoč bližnjega je zelo pomembna in odločilna. Zamujena minuta lahko pomeni razliko med smrtjo in preživetjem. Po trditvah strokovnjakov vsaka minuta med čakanjem zdravniške ekipe z defibrilatorjem zmanjša možnost preživetja bolnika s srčno odpovedjo za deset odstotkov.

Druga priložnost
Po preživeli srčni kapi bolnik ni zunaj nevarnosti. Zdravniki stanje radi primerjajo s požarom, ki ga le obvladujejo, ne morejo pa ga pogasiti. Da bi preprečili ponovitev težav, mu najprej svetujemo spremembo v načinu življenja, ki zahteva:

takojšnje prenehanje kajenja,
zdravo prehrano (še posebno, če je sladkorni bolnik in ima zvišane maščobe),
zmanjšati vnos alkohola na minimum,
ustrezno telesno aktivnost (od 3- do 4-krat tedensko po pol ure do prijetne utrujenosti)
Le preprečevalni ukrepi in redno jemanje predpisanih zdravil dajo srečnežu po ugodnem razpletu srčne kapi priložnost, še nekaj let preživeti v družbi svojih najdražjih. Torej previdno druga priložnost v življenju je redkost!

Avtor: Bojan Madjar mag.farm.
Datum: junij 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:47    Naslov sporočila: Hemoroidi Odgovori s citatom

Hemoroidi
Hemoroidi so krčnim žilam podobne razširitve spodnjih ven ob zadnjični odprtini. So najpogostejša motnja v predelu zadnjega dela debelega črevesa (danke) in zadnjika (odprtine danke). Delimo jih na notranje (interne), zunanje (eksterne) in notranje – zunanje (mešani hemoroidi).
Hemoroide, ki ležijo znotraj mišice, ki zapira zadnjik, imenujemo notranje hemoroide, ti se lahko pojavijo tudi više v zadnjikovem kanalu; če pa so zunaj, so to zunanji hemoroidi. Včasih hemoroidi štrlijo iz zadnjika, takrat jim pravimo zdrknjeni hemoroidi. Notranji in zunanji hemoroidi se včasih pojavijo skupaj.

Vzroki nastanka hemoroidov
Hemoroide povzroča zvečan tlak v zadnjikovih venah, navadno zaradi napenjanja pri odvajanju trdega blata. Tako blato je lahko posledica prehrane, v kateri je preveč močno prečiščenih hranil in premalo vlaknin. Hemoroidi so zelo pogosti, posebno med nosečnostjo in takoj po porodu. Pritiskanje, posebno pri zaprtju, kašljanju in pihanju, dvigovanju težkih bremen, zvišujejo pritisk v trebuhu in tako pogojujejo nastanek hemoroidov.

Simptomi
Hemoroidi lahko povzročajo draženje in bolečine, zlasti ob odvajanju blata. Stanje poslabšujeta zaprtje in naprezanje pri iztrebljanju blata. Včasih hemoroidi zakrvavijo in v razširjenih venah lahko nastanejo krvni strdki, ki povzročajo hude bolečine.
Majhni vozli pogosto krvave, posebno pri zaprtju. Najpogostejši značilnosti sta krvavitev iz zadnjega dela debelega črevesa in naraščajoče težave pri odvajanju blata. Zdrknjeni hemoroidi pogosto povzročajo sluzast izcedek in srbenje okrog zadnjične odprtine. Zaradi dolgotrajnih krvavitev lahko nastane slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa.

Zdravljenje
Blage oblike hemoroidov se lahko pozdravijo brez posebnega zdravljenja. Priporočljiva je uporaba toplih sedečih kopeli in umivanje anorektalnega področja z blagim in neodišavljenim milom in vodo, temeljito spiranje in nežno brisanje s toaletnim papirjem. Izogibajte se uporabi nadišavljenega in obarvanega toaletnega papirja, priporočljiva pa je uporaba vlažnih čistilnih robčkov. Sedeča kopel se lahko pripravi tudi iz hrastove skorje. V začetku se kopel pripravi enkrat dnevno, nato dva do tri krat tedensko, vendar ne dlje kot dva do tri tedne zaporedoma. Temperatura kopeli naj bo 32 do 37° C, traja pa 15 do 20 minut. Po uporabi kopeli s hrastovo skorjo ni priporočljiva uporaba mil. Vedno je primerno, da se ob simptomih (bolezenskih znakih) hemoroidov posvetujete z zdravnikom, zlasti če opazite krvavitev iz debelega črevesa ali spremembe pri odvajanju blata.

Za preprečevanje nastanka hemoroidov je najpomembnejša preventiva. Naslednje vrstice naj ne bi pomenile le preventivo, ampak tudi pomoč pri lajšanju simptomov pri že obstoječih hemoroidih:

paziti je treba na redno in lahko odvajanje. Ne zavlačujte z odvajanjem, ker to lahko povzroči zaprtje (vzpostavljanje navade rednega iztrebljanja);
uživajte hrano, bogato z vlakninami, npr. sveže sadje, zelenjavo in polnozrnate izdelke;
pijte velike količine vode, tekočine;
telovadite in
izogibajte se pritiskanju in napenjanju med odvajanjem. Za trening mišice, ki zapira zadnjik, svetujejo, da jo večkrat na dan nekajkrat za dve sekundi stisnete in spet popustite.
Ne sedite pri miru dosti časa. Vsake toliko časa se malo sprehodite. Izogibajte se dvigovanju težkih bremen. Izogibajte se tudi hrani in pijači, ki lahko poslabša bolezensko stanje hemoroidov, npr. začinjena hrana, orehi, kava in alkohol. Če se simptomi ne izboljšajo po sedmih dneh samozdravljenja ali se pojavijo krvavitve in se simptomi poslabšajo, je treba obiskati zdravnika. Za samozdravljenje je na voljo več pripravkov, ki vsebujejo lokalne anestetike, vazokonstriktorje, adstringense, protektive, analgetike, antipruritike, antiseptike in so v različnih oblikah (svečke, mazila).
Lokalne anestetike uporabljamo za odpravljanje bolečine, srbenja in draženja vnetega predela. Protektivi mehansko zaščitijo sluznico, kar prepreči draženje in dehidracijo tkiva. Adstringensi (npr. hrastova skorja) po aplikaciji na koži ali sluznici koagulirajo (strjujejo) proteine, ustvarijo tanek film, ki prepreči sekrecijo sluzničnih izločkov. S tem se zmanjša vnetje in draženje sluznice. Pripravkom dodajajo tudi sredstva, ki pospešujejo celjenje ran in antiseptike. Kortikosteroidi so pogosto vključeni v pripravke za lokalno uporabo, vendar pa se ta zdravila lahko dobijo samo na recept.
Za notranjo uporabo uporabljamo svečke, kreme, mazila in gele, za zunanjo uporabo pa so primerne kreme, mazila, geli, paste in tekočine. Svečke in kreme s kortikosteroidnimi zdravili in lokalnimi anestetiki pomagajo ublažiti oteklino in bolečine. Svečke predpisujejo za lokalno zdravljenje in omiljenje bolečin. Ekceme in vnetja hemoroidov zdravimo z mazili, ki delujejo proti vnetju. Zdravilo je potrebno aplicirati po iztrebljanju. Če se po uporabi pojavi rdečica, srbenje ali bolečina, je potrebno zdravljenje prekiniti. Bolniki z obolenjem srca in ožilja, sladkorno boleznijo, povišanim krvnim pritiskom, naj se o uporabi zdravil z vazokonstriktorji posvetujejo z zdravnikom. Če po sedmih dneh terapije ni izboljšanja, se je potrebno posvetovati z zdravnikom.

Na voljo je več pripravkov, ki se dobijo v lekarnah brez recepta in pomagajo pri težavah s hemoroidi. Za nasvet pa je najbolje, da povprašate v vaši lekarni.

Avtor: Simona Mohar, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:49    Naslov sporočila: Povišan holesterol Odgovori s citatom

Povišan holesterol
Kaj je holesterol?

Holesterol je voskasta, maščobi podobna snov, ki je normalno navzoča v vsaki telesni celici. Je sestavina celičnih membran, iz njega so zgrajene žolčne kisline in spolni hormoni in tudi predstopnja vitamina D. Največ ga torej najdemo v celicah, le približno 7 % ga kroži v krvnem serumu.
Poznamo več vrst holesterola, najpomembnejša sta dobri holesterol HDL in slabi holesterol LDL. Čezmeren LDL se nabira na žilnih stenah, jim zmanjša prožnost in privede do ateroskleroze, ki ji lahko sledita srčni infarkt in možganska kap. HDL pa v nasprotju z LDL odstranjuje holesterol iz žilne stene in ga prenese v jetra, preko katerih se odstrani iz telesa.

Ciljne vrednosti

Povišan holesterol je eden od dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja. Dokazali so, da je koronarna bolezen tem pogostejša, čim višja je koncentracija holesterola v krvi.
Na podlagi raziskav so ugotovili, da je tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja najmanjše, če je skupna koncentracija holesterola manj kot 5 mmol/l, LDL-a manj kot 3 mmol/l, trigliceridov manj kot 2 mmol/l, koncentracija HDL-a pa je večja od 1 mmol/l.

Kako ukrepati pri povišanem holesterolu?

Pri nekaterih skupinah ljudi je tveganje za povišan holesterol večje. Bolj ogroženi so starejši ljudje, kadilci, bolniki s sladkorno boleznijo in s povišanim krvnim tlakom.
Zvišane vrednosti holesterola je treba znižati pod prej navedene ciljne vrednosti. Le tako lahko napredovanje ateroskleroze ustavite in bolezen celo omilite.

Zdravljenje se vedno začne z nefarmakološkimi ukrepi:

zmanjšajte telesno težo do normalne vrednosti,
zmanjšajte vnos nasičenih maščobnih kislin in holesterola s prehrano,
prenehajte kaditi in
bodite telesno dejavni (hitra hoja, tek, plavanje, kolesarjenje).
Šele če ti ukrepi niso zadostni, se uvede zdravljenje z zdravili, ki pa ga vedno spremlja tudi dieta.

Povišan holesterol je nevaren tudi zaradi tega, ker ne povzroča takojšnjih težav in ne poslabša počutja. Za znižanje že povišanih vrednosti holesterola je poleg rednega jemanje zdravil, ki vam jih je predpisal zdravnik, potrebna tudi sprememba življenjskega sloga. Pri zdravljenju bodite vztrajni, saj se tveganje za bolezni srca in ožilja zmanjša šele po dvoletnem zdravljenju z zdravili in upoštevanju smernic za zdrav način življenja.

Ker se učinki zdravljenja ne zaznajo na počutju in je spremembe težko uvajati in se jih še težje držati, mnogo ljudi preprosto odneha. Ne naredite te napake, ampak vztrajajte na začeti poti. Storite to za svoje zdravje.

Avtor: Mateja Kardinar, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:51    Naslov sporočila: Visok krvni tlak ali hipertenzija Odgovori s citatom

Visok krvni tlak ali hipertenzija
V današnjem hitrem ritmu življenja si vzamemo ljudje vse premalo časa za svoje zdravje. Telesna neaktivnost, nepravilna prehrana, vsakodnevni stres; vse to so dejavniki, ki povišujejo naš krvi tlak. Vendar pa vrednost krvnega tlaka ni odvisna le od življenjskega sloga, nekateri dejavniki so prirojeni in na njih ne moremo vplivati (dednost, moški spol, staranje).

Visok krvni tlak ali hipertenzija je množična bolezen, ki ima toliko hujše posledice, kolikor višji je tlak. Bolniki se svoje bolezni pogosto ne zavedajo, ne občutijo je kot posebno bolečino ali slabo počutje. Pusti pa nepopravljive okvare na žilah, kar ima za posledico povečano tveganje za srčno kap, možgansko kap, ledvično odpoved.


Zdravljenje visokega krvnega tlaka zajema na prvem mestu zdrav življenjski slog in po potrebi dosledno jemanje zdravil po zdravnikovih navodilih. Zdrav način življenja vključuje naslednje ukrepe:

normalizacija telesne teže
Primernost telesne teže izražamo s t.i. indeksom telesne teže (ITM), ki ga dobimo z delitvijo telesne mase izražene v kg z višino telesa izraženo v m2. Normalne vrednosti so 19 – 25 kg/m2.
zmerno soljenje
Priporočena količina soli je do 5 gramov dnevno. Uporabljajmo raje dišavnice in začimbe.
omejitev pitja alkohola
Uživanje alkohola nad 40 g dnevno zvišuje krvni tlak. Bolniki s hipertenzijo naj omejijo uživanje alkohola na 2 kozarca vina ali eno veliko pivo na dan, ženske le polovico navedenih količin.
redna telesna aktivnost
Priporočljivi so hoja, umirjen tek, plavanje, tek na smučeh, ples; vsaj 3-krat na teden po 20 minut.
opustitev kajenja
Kajenje direktno ne zviša pritiska, povečuje pa tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni.
pravilna prehrana
V zdravi prehrani poleg alkohola in soli omejujemo tudi nasičene maščobe (maslo, jajce, salame…), holesterol in koncentrirane sladkorje. Priporočljiva je dieta, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave, rib in balastnih snovi.
obvladovanje stresa
Hipertenzivni bolniki se naj naučijo sprostitvenih metod (joga, avtogeni trening), hodijo na sprehode v naravo.
Z zdravim načinom življenja lahko krvni tlak uspešno znižamo, včasih njegovo vrednost povsem normaliziramo. Ob sočasnem zdravljenju z zdravili bistveno pripomoremo k uspešnemu zdravljenju.
Napotke za zdravo življenje je torej treba upoštevati tudi, če jemljemo zdravila. Kdor se tako zdravi, lahko pričakuje zdravo, dolgo življenje.

Avtor: Alenka Frumen, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 07:52    Naslov sporočila: Zdravljenje krčnih žil Odgovori s citatom

Zdravljenje krčnih žil

Simptomi kroničnega venskega popuščanja postanejo v toplem letnem času izrazitejši. Pogostejše so nadležne bolečine in krči v mečih, noge pa težke, utrujene in otečene.

Zgodnje zdravljenje in preprečevalni ukrepi upočasnijo napredovanje bolezni v hude zaplete, kot so otekline in venske razjede na nogah.




Kaj lahko storite sami

Izogibajte se položajem, ki povečajo venski zastoj, dolgotrajnemu stanju in sedenju ter dvigovanju težkih bremen,
zmanjšajte čezmerno telesno težo, ker obremeni tudi vene,
ukvarjajte se s športom (hitra hoja, plavanje, kolesarjenje ter hoja po stopnicah dejavno krepijo mišično vensko črpalko),
ne izpostavljajte se vročini, vročim kopelim, savni in sončenju,
ne nosite tesnih oblačil in čevljev z visoko peto,
noge si prhajte s hladno vodo ali izmenično s hladno in toplo vodo in
vzemite si čas za počitek, noge pri tem rahlo dvignite.
Zdravljenje z zdravili

Rastlinski zdravilni pripravki za zdravljenje krčnih žil, ki jih dobite v lekarni tudi brez recepta vsebujejo flavonoide. Na voljo so rutozidi, ki delujejo protivnetno, krepijo vensko napetost in zmanjšajo prepustnost kapilarne stene. Varujejo mikrocirkulacijo, zato je manj oteklin in lokalnih vnetij. Pospešijo celjenje venskih razjed na nogah. Pripravka za notranjo rabo pri nas sta Detralex in Venoruton. Priporočljivo se je zdraviti od dva do štiri tedne ali več.

Tudi po uporabi escina iz divjega kostanja (Aesculus hippocastanum) splahnijo otekline, ker zmanjša kapilarno krhkost in prepustnost. Zdravilne pripravke Herbion Aesculus in Venitan v obliki kreme ali gela nanašamo na nepoškodovano kožo večkrat na dan. Vtiranje ni potrebno.

Zunanje zdravljenje je primerno kombinirati s kompresijskim. Gel nanesite zjutraj na obolele noge s krčnimi žilami in jih povijte z elastičnim povojem ali oblecite kompresijske nogavice. Elastične nogavice je najbolje obleči zjutraj, preden vstanete iz postelje. Predpiše vam jih zdravnik glede na stopnjo in obseg prizadetosti venskega sestava.

Avtor: Brigita Gider, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group