ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Najpogostnejša vprašanja o kontracepciji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Jul 2009 18:15    Naslov sporočila: Najpogostnejša vprašanja o kontracepciji Odgovori s citatom

Najpogostnejša vprašanja o kontracepciji



Kontracepcija

Kaj pomeni beseda kontracepcija?

Beseda kontracepcija izvira iz besed "kontra - koncepcija". Beseda koncepcija pomeni spočetje, medtem ko beseda kontra pomeni nekaj nasprotnega. Kontracepcija na kratko pomeni preprečevanje spočetja.

Začetki kontracepcije

Ljudje so se že od nekdaj skušali izogniti neželeni nosečnosti in s tem nadzorovati število rojstev. Prve kontracepcijske metode so se razvile, še preden so ljudje dobro poznali potek oploditve. Metode preprečevanja nosečnosti in uravnavanja plodnosti so bile zelo raznovrstne, mnoge tudi zelo nezanesljive in neredko zdravju škodljive. Najstarejši zapisi o uporabi kontracepcije so stari okrog 4000 let, saj je leta 1850 pr. n. št. nastal zapis o uporabi me-šanice krokodiljega blata in kislega testa, ki naj bi delovala spermicidno, torej onemogočala gibanje spermijev. Znane so tudi mešanice iz medu, drevesne smole in akacijevega lubja ali kislega sadja, oreškov, medu in olja. V tako me-šanico naj bi ženske namočile volno in jo vstavile v nožnico.

Danes

Danes je na voljo veliko vrst kontraceptivov, tako da lahko zdravnik, največkrat ginekolog, po natančnem posvetu z žensko izbere zanjo najboljšo obliko zaščte pred nežleno nosečostjo. Primernost kontraceptivov se razlikuje glede na starost žnske, na obdobje pred porodom ali po njem, glede na navade, zdravstveno stanje in končo tudi glede na mnenje oz. prepričnje posamezne žnske. Par lahko izbira med naslednjimi metodami:

Naravne metode, ki jih poznamo več vrst:

Koledarska metoda: pri tej metodi izračunamo število plodnih dni.
Metoda opazovanja gostote sluzi materničnega vratu: gostota sluzi materničnega vratu se med ciklusom spreminja. Najbolj prepustna je okoli dneva ovulacije, takrat je prozorna in zelo vlečljiva. Nato se njena gostota poveča, sluz postane motnejša in manj prehodna za semenčice.
Temperaturna metoda: v drugem delu menstrualnega ciklusa, takoj po ovulaciji, je bazalna temperatura približno za 0,5 °C višja. Bazalno temperaturo je treba meriti vedno na istem mestu in je najnižja jutranja telesna temperatura.
Prekinjen spolni odnos: moški tik pred izlivom semenske tekočine umakne spolni ud iz nožnice.
Ugotavljanje plodnih dni s testi: v lekarni kupimo test, s katerim ugotavljamo plodne dni.
Kondom je tanek tulec iz gumijaste snovi, ki preprečuje, da bi se semenska tekočina izlila v nožnico. Kondomi imajo na embalaži odtisnjen rok uporabnosti ter oznako, da so elektronsko preizkušeni (neprepustni), njihova embalaža pa mora biti nepoškodovana. Kondom edini ščti tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi.

Diafragma je mehanski kontracepcijski pripomoček, gumijasta kapica različnih velikosti, ki se z elastičnim robom tesno prilega nožnici. Diafragmo si ženska vstavi globoko v nožnico in tako mehansko zapre pot semenski tekočini. Uporabljati jo je treba skupaj s spermicidno kremo, ki semenčice ohromi in uniči.

Spermicidi so kemične snovi, ki so sestavljene iz različnih podlag (krema, pena, gel ...) in ki mehansko zaprejo semenčicam pot skozi maternični vrat, ter kemično aktivne snovi, ki semenčice ohromijo in onesposobijo.

Maternični vložek je kontracepcijski pripomoček iz mehke plastike, obstaja pa jih kar nekaj vrst. Navadno ima obliko črke T, prevlečen je z bakrom ali prepojen z gestagenom, ki poveča njegovo učinkovitost. V maternico ga vstavi ginekolog. Maternični vložek zavre pomikanje semenčic v zgornji del rodil, spremeni potovanje jajčeca, zavira oploditev in spremeni maternično sluznico.

Hormonska kontracepcija, ki se deli na gestagensko in kombinirano hormonsko kontracepcijo. Sem spadajo tudi hormonske kontracepcijske tablete.

Hormonske kontracepcijske tablete

Uporaba hormonskih kontracepcijskih tablet je trenutno ena najbolj razširjenih, varnih, učinkovitih in uporabnih metod. Glede na njeno enostavnost je ta resnično kot "čista lahkotnost"! Zanesljivost oz. učinkovitost hormonskih kontracepcijskih tablet je kar 99,7-odstotna, če jih ženska jemlje po navodilih.

Prva kontracepcijska tableta je prišla na trg v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja, v Sloveniji pa je na voljo že od leta 1964. Pripisujejo ji tudi velik sociološki pomen, saj je žensko prvič v zgodovini resnično postavila v enakopraven položaj, da se je lahko popolnoma svobodno odločala, kdaj bo imela potomce.



Delovanje hormonskih kontracepcijskih tablet

Da bi popolnoma razumeli delovanje hormonskih kontracepcijskih tablet, moramo poznati potek menstrualnega ciklusa ženske.

Menstrualni ciklus je pri ženskah različen. Pri 90 odstotkih žensk traja 25 do 35 dni. Začne se prvi dan menstruacije in konča en dan pred začetkom naslednje. Pri normalnem ciklusu traja menstruacija tri do sedem dni, ovulacija pa nastopi 12 do 16 dni pred začetkom naslednje menstruacije. Ciklus urejajo hormoni. Na začetku ciklusa se v jajčnikih pod vplivom estrogenov razvijejo jajčeca. Sredi ciklusa, ko je estrogena največ, se količina luteinizirajočega hormona (LH) nenadoma poveča in hitro zmanjša, kar povzroči, da se jajčece sprosti. Temu pravimo ovulacija. Po ovulaciji začne naraščti količna progesterona, kar maternico pripravi na morebitno nosečost. » maternica ne sprejme oplojenega jajčca, količna progesterona pade in pojavi se menstruacija, meseča krvavitev, s katero se luščjo celice stene materniče sluznice. » se oplojeno jajčce ugnezdi v maternici, nastopi nosečost in menstruacija izostane. Posteljica, ki tekom nosečosti oskrbuje plod s hrano, zače hkrati izločti tudi nekoliko više količne progesterona in estrogena. In tako smo pri bistvu razumevanja delovanja hormonskih kontracepcijskih tablet.

Kombinirane hormonske kontracepcijske tablete vsebujejo dva ženska spolna hormona: estrogen in gestagen, kar je ime za sintezno (umetno) pridobljen progesteron. Ko z jemanjem tablet zvišamo raven obeh hormonov v telesu, "sporočamo" hipofizi, tako kot posteljica tekom nosečnosti, da naj prepreči nadaljnje izločanje hormonov FSH in LH, pa tudi ovulacijo. Na tak način oponašamo zgodnjo fazo nosečnosti, zato so morebitni neželeni učinki tablet podobni vsem "simptomom" zgodnje nosečnosti. To so npr. slabost, napihnjenost, glavoboli, občutljivost dojk ipd. Take neželene učinke povzroča po večini estrogen in so pri nizkodoznih tabletah dejansko zelo redki. Gestagen pa lahko povzroči akne, živčno razpoloženje ipd., kar je ravno tako redko. Tablete torej delujejo predvsem tako, da zavrejo ovulacijo; preprečijo zorenje jajčeca in s tem njegovo sprostitev iz jajčnikov. Poleg tega preprečijo ugnezditev oplojenega jajčeca v maternici in povečajo gostoto sluzi materničnega vratu, s čimer zmanjšajo prehodnost semenčic.

Enofazne kombinirane hormonske kontracepcijske tablete vsebujejo ves čas enako razmerje med estrogenom in gestagenom. Na našem trgu so na voljo še trifazne tablete, pri katerih se vsebnost obeh hormonov v posamezni fazi nekoliko spremeni.


Za koga so primerne kontracepcijske tablete?

Za različna starostna obdobja so primerne različne kontracepcijske tablete, včasih pa je to odvisno tudi od posamezne ženske. Tablete z ultranizkodozno vsebnostjo hormonov (vsebujejo 0,020 mg etinilestradiola in 0,075 mg gestodena) so primerne za mlajša dekleta. Pri tovrstnih tabletah je najmanjša možnost, da se pojavijo neželeni učinki, kot je zvišanje telesne teže zaradi zadrževanja vode v telesu ipd. Omenjene tablete so lahko učinkovita zaščta tudi pri drugih žnskah, vendar se v nekoliko viši starosti večnoma uporabljajo nizkodozne tablete (npr. z 0,030 mg etinilestradiola, v kombinaciji z različimi gestageni).

Ustrezne kontracepcijske tablete vam po obveznem posvetu predpiš zdravnik, ni pa nujen predhoden ginekološi pregled. Kontracepcijske tablete lahko jemljejo vse zdrave žnske v rodnem obdobju. Zdravnik mora na posvetu izključti kontraindikacije, kot so npr. prebolela tromboza (zamaštev žle zaradi krvnega strdka), huda jetrna bolezen, huda sladkorna bolezen z zapleti, zvišn krvni tlak, nožiče krvavitve zaradi neznanega vzroka, hudo kajenje ter hkrati starost nad 35 let in dojenje.

Kdaj zanositi po prekinjenem jemanju tablet?

Svetujemo, da ženska tri mesece pred načrtovano zanositvijo preneha jemati kontracepcijske tablete. Če se zgodi, da kljub temu zanosi, takoj ko prekine jemanje tablet, to ne bo zdravstveno ogrozilo njenega plodu. Ob načrtovanju zanositve zdravniki svetujejo jemanje folne kisline in sicer mesec dni pred zanositvijo in še prve tri mesece nosečnosti (za jemalke kontracepcijskih tablet je ta doza 1000 mikrogramov folne kisline na dan).

Druge prednosti kontracepcijskih tablet

Poleg tega, da kontracepcijske tablete preprečujejo neželeno nosečnost, imajo še vrsto dodatnih pozitivnih lastnosti. Ženske si z njihovim jemanjem uredijo menstruacijo. Te so rednejše, šibkejše in krajše. Ublažijo se bolečine ob menstruaciji ali pa jih sploh ni več. Z jemanjem tablet se zmanjša tudi pojavnost morebitne slabokrvnosti, saj so krvavitve z jemanjem tablet krajše in šibkejše. Poleg tega se zmanjša možnost vnetij rodil in zunajmaternične nosečnosti, manj je tudi nekaterih bolezni maternice, jajčnikov in dojk. Tablete zmanjšajo nelagodno počutje ob predmenstrualnem sindromu in pojavnost aken.

Kje dobiti kontracepcijske tablete?

Kontracepcijske tablete vam predpiše na recept ginekolog, zdravnik splošne medicine, pediater ali šolski zdravnik, za tri mesece. Večinoma zanje ni treba doplačati.
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 21 Nov 2009 14:45; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Jul 2009 18:24    Naslov sporočila: Pozabljena tabletka Odgovori s citatom

Pozabljena tabletka


Pozabili ste vzeti eno tabletko

Vzemite pozabljeno tabletko TAKOJ, ko se spomnite in ostale tabletke kot običajno. Uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom) še naslednjih 7 dni.

Pozabili ste vzeti dve tabletki zaporedoma

Če ste pozabili zaporedoma dve tabletki, vzemite pozabljeni tabletki TAKOJ, dve pa naslednji dan ob običajni uri. Pomagajte si s shemo jemanja tabletk! Nadaljnje tabletke jemljite kot običajno in uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom) še naslednjih 7 dni.*

Pozabili ste tri ali več tabletk zaporedoma

Če ste pozabili zaporedoma tri tabletke ali več, takoj vzemite zadnjo pozabljeno tabletko. Morda bo že nastopila odtegnitvena krvavitev. Ne glede na to, stari omot tabletk zavrzite. Nato brez premora, ob običajni uri, začnite jemati tabletke iz novega omota in jih jemljite do konca!* Uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom), še naslednjih 7 dni.

*Če ste pozabili dve ali več tabletk v prvem tednu jemanja tabletk, boste morda potrebovali urgentno kontracepcijo (verjetnost zanositve ob pozabljenih tabletah je večja pri ultranizkodoznih peroralnih kontraceptivih). V tem primeru in vseh ostalih nejasnih primerih se posvetujte s svojim zdravnikom (npr. ginekologom).
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Jul 2009 18:28    Naslov sporočila: Želeli bi prestaviti mesešno krvavitev Odgovori s citatom

Želeli bi prestaviti mesešno krvavitev


Če so pred vami dnevi, ko si nikakor ne bi želeli imeti menstruacije (dopust, športne aktivnosti ipd.) lahko preložite mesečno krvavitev. Porabite tabletke iz trenutnega omota do konca in nadaljujte z novo škatlico Lindynette brez premora. Če npr. želite prestaviti mesečno krvavitev za osem dni, jemljite tabletke iz novega omota osem dni in nato naredite običajni premor, ki kot vedno traja sedem dni. Nato začnite z novo škatlico, ki ima še vseh 21 tabletk. Med jemanjem iz drugega omota lahko pride do kapljične krvavitve, zaradi hormonskih sprememb, kar ni zaskrbljujoče.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Jul 2009 18:30    Naslov sporočila: Načrtovanje nosečnosti Odgovori s citatom

Načrtovanje nosečnosti


Ko boste želeli zanositi, prenehajte z jemanjem tabletk Lindynette, Rigevidon ili Tri-Regol tri mesece pred načrtovano zanositvijo. S tem damo telesu čas, da se vzpostavi normalno delovanje jajčnikov in da se maternica pripravi na nosečnost. Hkrati svetujemo, da mesec dni pred načrtovanjem zanositve in še prve tri mesece nosečnosti jemljete folno kislino v odmerku 1000 mikrogramov na dan.3 Vaš plod ne bo ogrožen, tudi če boste slučajno zanosili takoj po končanem jemanju tabletk.

Kot zgoraj navedeno, obstajajo še dodatni ugodni učinki jemanja kontracepcijskih tabletk, npr. zmanjšanje možnosti za zunajmaternično nosečnost in manjša možnost vnetja rodil, ki ima sicer lahko negativen vpliv na plodnost. Pred načrtovano nosečnostjo pa priporočamo tudi preventivni pregled pri ginekologu.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tinkara



Pridružen/-a: 26.07. 2009, 15:12
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 26 Jul 2009 15:15    Naslov sporočila: prehod iz ene KT na drugo Odgovori s citatom

pozdravljeni,

trenutno jemlem KT Cerazete, sedaj pa bom anredila prehod na Yasminel. zanima me, kako naredim ta prehod ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Jul 2009 20:17    Naslov sporočila: Re: prehod iz ene KT na drugo Odgovori s citatom

tinkara je napisal/a:
pozdravljeni,

trenutno jemlem KT Cerazete, sedaj pa bom anredila prehod na Yasminel. zanima me, kako naredim ta prehod ?



Spoštovana gas. Tinkara !

Prehod iz enih KT na druge KT, lahko naretite samo pod nadzorom vašega ginekologa, kateri vam tudi svetuje katere KT so za vas najprimernejše in najbol varne.

Zato se prosim posvetujte o zamenjavi z vašim ginekologom.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tinkara



Pridružen/-a: 26.07. 2009, 15:12
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 27 Jul 2009 15:05    Naslov sporočila: Re: prehod iz ene KT na drugo Odgovori s citatom

marjan je napisal/a:
tinkara je napisal/a:
pozdravljeni,

trenutno jemlem KT Cerazete, sedaj pa bom anredila prehod na Yasminel. zanima me, kako naredim ta prehod ?



Spoštovana gas. Tinkara !

Prehod iz enih KT na druge KT, lahko naretite samo pod nadzorom vašega ginekologa, kateri vam tudi svetuje katere KT so za vas najprimernejše in najbol varne.

Zato se prosim posvetujte o zamenjavi z vašim ginekologom.



prehod je bil narejen pod nadzorom dr. ne vem pa tega, kako naredim prehod - ali neham jemati cerazete, počakam na krvavitev in nato začnem z yasminel ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 28 Jul 2009 05:47    Naslov sporočila: Re: prehod iz ene KT na drugo Odgovori s citatom

tinkara je napisal/a:
marjan je napisal/a:
tinkara je napisal/a:
pozdravljeni,

trenutno jemlem KT Cerazete, sedaj pa bom anredila prehod na Yasminel. zanima me, kako naredim ta prehod ?



Spoštovana gas. Tinkara !

Prehod iz enih KT na druge KT, lahko naretite samo pod nadzorom vašega ginekologa, kateri vam tudi svetuje katere KT so za vas najprimernejše in najbol varne.

Zato se prosim posvetujte o zamenjavi z vašim ginekologom.



prehod je bil narejen pod nadzorom dr. ne vem pa tega, kako naredim prehod - ali neham jemati cerazete, počakam na krvavitev in nato začnem z yasminel ?


Spoštovani !

Novo tablico pričnite osmi dan. (po 7dnevni pauzi.).

Menstruacija, ki nastopi v pavzi, se običajno prične 3 dni po zadnji tabletki. Vedno pa temu ni tako in lahko pride šele proti koncu pavze. Čeprav se to zgodi, začnete jemati novo škatlico 8.dan in se ne ozirate več na to ali perilo še traja.

V začetku jemanja nove tabletke ,, yasminel " bodite malo pozorni na stranske učinke, če se slučajno pojavijo se takoj posvetujte z svojim zdravnikom.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 31 Jul 2009 13:08    Naslov sporočila: KONTRACEPCIJA Odgovori s citatom

KONTRACEPCIJA


Kontracepcija: svetovanje in pomoč pri izbiri

Pri ginekologu


Kontracepcijske tablete so dandanes najpogostejša metoda preprečevanja nezaželenih nosečnosti. Skrb za to v 99 odstotkih prevzamejo nase ženske. Kontracepcijske tabletke se pri nas dobijo na recept, po katerega gredo ženske običajno k svojemu ginekologu. Na splošno je pri nas nezaželenih nosečnosti vse manj in tudi število splavov zelo upada.

Kontracepcijo lahko predpiše splošni zdravnik, a tudi pediater, vendar ženske večinoma prihajajo po recept k svojemu ginekologu. Na voljo je več vrst kontracepcije: najpogosteje se ženske odločajo za tablete, nekatere pa tudi za hormonske obliže ali maternični vložek. Približno 17 odstotkov se jih odloči za uporabo kondoma. Za kakšno kontracepcijo se ženska odloči, ponavadi ni odvisno od starosti, temveč predvsem od tega, ali je že rodila ali ne. Ženske, ki še niso rodile, lahko dobijo samo recept za tablete ali obliže.

Maternični vložek pred porodom le izjemoma

"Ženskam, ki še niso rodile, materničnega vložka večinoma ne vstavljamo, ker lahko povzroči vnetje jajcevodov, kar bi pozneje lahko pomenilo velike težave z zanositvijo," je povedala dr. Mojca Demšar, ginekologinja iz Zdravstvenega doma Šiška.
Za vstavo materničnega vložka ženskam, ki še niso rodile, se odločijo v izredno redkih primerih: če ima ženska okvarjena jetra, težave s krvnim tlakom ali pa tablet ne bi bila sposobna redno jemati. Za slednje še pred materničnim vložkov pridejo v poštev hormonske injekcije (enkrat na tri mesece).
Kontracepcijske tablete so torej prvi izbor za žensko, ki še ni rodila, po porodu pa se lahko odloči tudi za maternični vložek, ki ji ga praviloma vstavijo takoj, ko se po porodu pojavi prva menstruacija, ne glede na to, ali ženska otroka doji ali ne. Maternični vložek lahko vložijo tudi šest tednov po porodu, četudi še ni menstruacije, vendar se za to odločijo redkeje. Posebej je treba obravnavati ženske, ki so rodile s carskim rezom.

Med dojenjem ne tablet

Pri predpisovanju kontracepcijskih tablet je treba upoštevati, ali ženska doji ali ne. Kontracepcijske tablete ponavadi predpišejo takrat, ko dojenje za otroka ni več edina hrana, kar je ponavadi takrat, ko je otrok star pol leta. "Kontracepcijske tablete lahko poslabšajo kakovost in količino mleka," je pojasnila dr. Mojca Demšar. Hormoni, ki jih otrok popije skupaj z mlekom, mu ne škodujejo. Iz teh razlogov je s kontracepcijskimi tabletami dobro počakati vsaj nekaj mesecev. Ko je otrok star pol leta, že jé z žličko, a je še dojen, pa ženska zagotovo že lahko začne z jemanjem kontracepcijskih tablet.
Najpogostejše vprašanje, ki ga postavljajo ženske glede kontracepcijskih tablet, je, koliko se bodo zaradi tablet zredile. Res je, da so stare tablete z večjo količino hormonov povzročale povečanje telesne teže, vendar zdaj ni več tako, saj so na voljo nove vrste blažjih hormonskih tablet, ki ne povzročajo pridobivanja teže. Vrst kontracepcijskih tablet je veliko, tako da lahko vsaka ženska izbere takšne, ki ji najbolj ustrezajo. Veliko žensk jemlje kontracepcijske tablete zaradi izboljšanja videza kože. Tudi na drugo najpogostejše vprašanje, ali bo vse v redu, če se ženska po določenem času jemanja tablet odloči za zanositev, je odgovor več kot spodbuden. "Kontracepcijske tablete varujejo pred vnetji, to pa predvsem zato, ker ostaja kanal maternice ves čas zaprt in zato neprehoden za bakterije," pojasnjuje dr. Mojca Demšar. Če je ženska jemala kontracepcijske tablete, težav z zanositvijo ne bo. Kontracepcijske tablete tudi varujejo pred rakom na jajčnikih in sluznici maternice.

Obliž priljubljen med mladimi

Kontracepcijski obliži so na našem trgu novost in ga imajo rade zlasti mlade ženske. Zanj se odločajo zlati ženske, ki so se naveličale vsak dan jesti tablete ali pa je pri njih velika verjetnost, da jih ne bodo jemale redno. Učinek obliža je popolnoma enak kot pri tabletah, le način uporabe je drugačen. Z obližem gre ženska lahko v savno, na bazen & Njegova edina pomanjkljivost je ta, da je pač viden.
V primerjavi z moškimi prevzamejo ženske odgovornost za kontracepcijo nase v 99 odstotkih. Moškim sta za zdaj na voljo le dve obliki kontracepcije: kondom in sterilizacija. Slednja v mladih letih seveda ne pride v poštev. Po mnenju dr. Mojce Demšar ženske v Sloveniji o kontracepciji vedo dovolj, zagotovo pa se najde katera, ki se za to ne zanima in pride splaviti tudi po večkrat. "Seveda vsaki, ki pride na splav, pojasnimo možnosti kontracepcije, vendar gre to nekaterim pri enem ušesu noter in pri drugem ven," je dejala dr. Mojca Demšar. K poučenosti o kontracepciji veliko prispevajo članki v revijah, za šolarke pa v osmem razredu osnovne šole organizirajo tudi informativni dan o kontracepciji. Zagotovo je dolžnost vsake mame, da hčerki pravočasno pojasni vse o kontracepciji. Za mlade je zelo pomembno tudi to, da vedo za postkoitalno kontracepcijsko tableto, ki jo je treba vzeti čimprej, najpozneje pa pet dni po nezaščitenem odnosu, ker se jim odnos pogosteje zgodi nepričakovano.

Izjave ...

Pri nas kontracepcijo lahko predpišejo ginekologi, splošni zdravniki ali pediatri. Vsekakor imajo največ izkušenj z ženskami, ki pridejo po zaščito, ginekologi. Nekatere od njih smo povprašali o izkušnjah, ki jih imajo s pričakovanji in zahtevami sodobne ženske: kaj jim največ predpisujejo, po čem ženske najraje segajo, kako so naklonjene novostim &

Dr. Vinko Jeričevič pravi, da njegove pacientke najpogosteje poskrbijo z zaščito s hormonsko kontracepcijo, predvsem z ultranizkodoznimi kontracepcijskimi tabletami. Te so še zlasti priljubljene zato, ker ne vplivajo na povišanje telesne teže. Tudi po porodu se jih večina odloči za tabletke, nekatere pa tudi za maternični vložek s hormonom. Sam opaža, da je predvem med mlajšimi ženskami vse več povpraševanja tudi po kontracepcijskih obližih, saj ta prepriča predvsem s praktičnostjo, učinkovitostjo in tako rekoč nobenimi neželenimi učinki.

Podobno opaža tudi dr. Nives Rožič Vičič. Ženske se vse pogosteje odločajo za obliž, in sicer iz enakih razlogov kot je bilo že napisano praktičnost in zaneslijvost. Ženskam, ki še niso rodile, običajno svetuje dvojno zaščito: nizkohormonske kontracepcijske tablete in kondom, ženskam, ki so že rodile, pa prav tako tablete ali maternični vložek. Slednjega predvsem ženskam, ki dlje časa ne načrtujejo zanositve.

Enako opisuje tudi dr. Danilo Maurič. Ženskam, ki še niso rodile, najpogosteje predpisuje nizkodozne in ultra-nizkodozne kontracepcijske tabletke, ki se jim po porodu pridruži še izbira materničnih vložkov. Kot pravi, vsaki pacientki pojasni prednosti in pomanjkljivosti posamezne kontracepcijske metode in ji, ob upoštevanju vseh indikacij in kontraindikacij, tudi predlaga vrsto zaščite, ki je glede na njeno starost, zdravstveno stanje in življenjski slog najprimernejša. Seveda končno odločitev prepušča pacientki sami, saj je prepričan, da bo resnično motivirana za zaščito samo tista pacientka, ki se prostovoljno odloči za predlagano kontracepcijsko metodo (ali alternativno možnost) in jo bo tudi pravilno uporabljala ter pri njej vztrajala. Ženskam, ki pogosto pozabijo vzeti tabletko, svetuje kontracepcijski obliž. Nad njim so navdušene, pravi, tudi ženske, ki imajo večkrat prebavne motnje.

Podobno opaža tudi dr. Danica Bolha Lavrinc, ki pravi, da je obliž primeren za ženske, ki imajo težave s prebavnim traktom, zlasti z jetri, a tudi z ledvicami, saj hormoni iz obliža ta nadvse pomembna organa zaobidejo in nanju nimajo vpliva.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 31 Jul 2009 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KONTRACEPECIJA

Mlada dekleta in kontracepcija



Nezaščitenih vse manj


Jasna Kuhelj Recer, dr. med., je ginekologinja v študentski ginekološki ambulanti na Aškerčevi v Ljubljani. Pregled pri njej po potrebi traja tudi dlje od predpisanega časa, torej dlje kot petnajst minut. Tudi zato, ker k njej pogosto prihajajo dekleta na svoj prvi obisk h ginekologu. In takrat je najpomembnejši prav pogovor.

Najprej nas je zanimalo, kaj so glavni razlogi za (prvi) obisk? "Naša ambulanta je študentska, zato k nam prihajajo večinoma dekleta, ki se vpisujejo na fakulteto, kar pomeni, da so stare devetnajst let in več. Mlajših je manj, mlajših od dvajset let pa le nekaj sto. Še nedavno so bila dekleta, predvsem tista, ki so se zaradi študija preselila v Ljubljano, na prvem obisku pri ginekologu prav v naši ambulanti. Zdaj je drugače, saj jih kar nekaj ginekologa obišče že v domačem kraju. Pacientke so večinoma bolj osveščene, poznajo težave, ki jih lahko rešujejo pri ginekologu, manj pa se zavedajo tega, kako koristno je za zdravje, tudi ginekološko, paziti zdaj, ker je pozneje (lahko) prepozno. Včasih se tudi pošalimo, kadar so prvič na obisku, češ da gre za poseben dan v njihovem življenju, za slovesni dogodek. Prvič se običajno oglasijo takrat, ko začnejo s spolnim življenjem, in tudi takrat, ko se pojavijo bolečine, izcedek in podobne težave," je poudarila dr. Kuhelj Recer.

Dekleta vse bolj osveščena

Največ jih še vedno pride po "tabletko". Redkejše so tiste, ki imajo težave z menstruacijo, nekaj pa je tudi takšnih, ki jih h ginekologu pošlje dermatolog. Hude težave s kožo, denimo akne, je mogoče zdraviti tudi z nekaterimi kontracepcijskimi tabletami. Tako opravijo z dvema muhama na en mah, koža se izboljša, pa še zaščitene so. "Žal so še vedno dekleta, ki so tako lahkomiselna, da se brez zaščite spustijo v spolni odnos," opozarja sogovornica. "Na drugi strani jih je vse manj, ki bi tako razmišljale. To je namreč neodgovorno in kratkoročno razmišljanje. Če dekle lahko zanosi, pomeni, da je bila slabo zaščitena tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Splav ni priporočljiv, ker gre pri mlajših dekletih še vedno za precejšnje hormonske spremembe in tudi za velike psihične posledice, ki jih pušča takšen poseg. Teh se v trenutku, ko se odločajo za splav, največkrat niti ne zavedajo, znova pa vzniknejo pozneje. Menim, da je splav za zdravje negativen, povzroča težave, ki so morda celo bolj psihične kot fizične narave. Včasih se dogaja, da odlašanje z zanositvijo povzroči, da pozneje ženska sploh ne more zanositi. Pri tem pogosto ni težava v tem, da ona ne bi mogla zanositi, ne, v zadnjih letih je vse večja neplodnost med moškimi. Pravzaprav je precej vznemirljivo dejstvo, da imajo vse več težav s plodnostjo prav moški."

Njen nasvet je v primeru splava odvisen od tega, ali je pacientka že noseča ali ne. V prvem primeru ji pove, kakšni načini obstajajo, kakšne so možne posledice, kam naj se obrne ipd. Če se za poseg odloči, jo naroči na kontrolo in ji svetuje določeno zaščito. Zelo pomembna je namreč zaščita pred spolnimi in spolno prenosljivimi boleznimi, čemur se posveča še premalo pozornosti. Starejše pacientke, ki običajno vedo, da bi sicer lahko bile mamice, ampak se odločijo za splav samo zato, ker se bojijo, skuša seznaniti s prijetnimi stranmi materinstva. Včasih potrebujejo samo to, da jih nekdo "razsvetli" in začnejo na zadevo gledati z drugega zornega kota. V vsakem primeru je zelo pomemben pogovor.

Močan vpliv družbe

Kdo vpliva na njihovo mnenje?

Starši?
Partner?
Prijateljice?

"Odnos do življenja, torej tudi do spolnosti in materinstva, je v veliki meri rezultat splošno veljavnih meril družbe, v kateri živijo dekleta," pravi. "Delno upoštevajo tudi mnenje partnerja, o starših pa skorajda ne govorijo. Veliko izvedo iz medijev in z interneta. Slabo je, če partner odločno zavrača kondom, ker se v takem primeru redko odločijo za tovrstno zaščito. In vendar je kondom, ob kontracepcijski tableti, ključna zaščita pred spolnimi boleznimi."

Na prvi pregled pridejo dekleta včasih s partnerjem, največkrat pa same. Partnerji se zelo različno obnašajo, včasih so zelo neodgovorni in je zato morda celo bolje, da jih ni zraven. Čeprav bi bilo prav, da bi bili o teh zadevah pri nas tudi partnerji bolje seznanjeni, da bi se lahko počutili bolj soodgovorne. "Spominjam pa se prijetnega občutka, ko mi je pacientka poudarila, da jo ima partner zelo rad in da zato ne želi, da bi imela škodljivo zaščito. Zato je pristal na kondom."

Pri odločitvi za zaščito upošteva dr. Kuhelj Recer tudi želje pacientk, ki jih pogosto zanimajo neželeni učinki tabletk. Največkrat ob tabletkah priporoča še kondom in jih opozori, v kakšnih stanjih je to bolj pomembno, v kakšnih manj. Dekleta rada omenjajo "stalne partnerje", kar pa je slab izgovor v primeru, denimo, če je okužen. Poleg tega je "stalnost" pogosto varljiva. Za diafragmo vlada minimalno zanimanje. Zelo pogosto se še vedno "ščitijo" s prekinjenim odnosom, kar strokovno velja za nezanesljivo zaščito. Pri prekinjenem odnosu, naravnih metodah in pri kondomu nas lahko mati narava preslepi, ker se v času plodnih dni pri obeh poveča zanimanje za spolni odnos (ženska izloča posebne snovi, ki jih moški začuti). Takrat nastajajo otroci.

Tabletke so najbolj zanesljive, seveda pa nanje ne gre prevečkrat pozabiti. Dandanes je na voljo precej različnih kontracepcijskih tablet, veliko takšnih, ki imajo manj neželenih učinkov. Najnovejši preparat je obliž, ki je zelo priporočljiv, saj ga težje pozabimo in ima manj neželenih učinkov.

Kako ob ginekoloških težavah?

Kako pa svetuje pri izcedkih?

"Ti so pri dekletih do 23. leta starosti precej pogosti. Takrat so namreč ženske bolj občutljive in manj odporne, ker hormonsko še niso dozorele. Živijo v stresu, nekatere imajo pogoste spolne odnose in tako se hitro pojavi izcedek. Dekleta se premalo zavedajo, da imajo v tem obdobju zelo občutljivo nožnico in da je prav zato zelo primerna uporaba kondoma. Sprva morda nedolžnim glivicam se namreč lahko pozneje pridruži še kaj precej bolj neprijetnega, denimo bakterijsko vnetje, ki se širi v višje predele telesa in pozneje povzroči nepotrebne zaplete. Pride lahko do zmanjšane plodnosti ali celo do raka. Rak ima lahko tudi značaj spolno prenosljive bolezni."

Pacientke z aidsom še ni imela, srbečica pa ni spolna bolezen, ker jo imajo tudi tiste, ki še niso imele spolnih odnosov. Pogosta je prisotnost humanega papiloma virusa, herpes virusa, klamidije, nekaj je tudi gonoreje, sifilisa pa tako rekoč ni. Precej je tudi primerov obilnih srbečih izcedkov zaradi parazita trihomonasa. Sramne uši je zadnjič videla na kliniki. Higiena je torej veliko boljša, odgovornost za lastno zdravje pa še ni takšna, kot bi lahko bila.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sarica
Član


Pridružen/-a: 05.08. 2009, 00:26
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 05 Avg 2009 00:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Danes smo 5.8.2009, jaz pa grem 25.9.2009 na absolventski izlet za 10 dni. Ravno v času izleta "pričakujem" menstruacijo. Kontracepcijske tablete sem jemala dobri dve leti (vem kako to poteka, pa tudi kako je s prestavljanjem), vendar jih sedaj že eno leto ne jemljem več. Ker bom menstruacijo ta mesec šele dobila (okrog 25.8.) me zanima, če imam še čas, da menstruacijo prestavim, glede na to, da grem na izlet konec septembra? Ali to ni možno narediti v tako kratkem času (torej da bi tabletke začela jemati zdaj ta mesec, ko dobim menstruacijo in jih jemljem 21 dni + dneve, ko bom na izletu)?
je možno tako hitro prestaviti ali bi morala s tem začeti kaj prej?

Upam, da nisem stvar preveč zakomplicirala in da sem dovolj dobro razložila. Smile

Za kakršenkoli nasvet se vam zahvaljujem. Smile

lp,
Sara
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 05 Avg 2009 09:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sarica je napisal/a:
Pozdravljeni!

Danes smo 5.8.2009, jaz pa grem 25.9.2009 na absolventski izlet za 10 dni. Ravno v času izleta "pričakujem" menstruacijo. Kontracepcijske tablete sem jemala dobri dve leti (vem kako to poteka, pa tudi kako je s prestavljanjem), vendar jih sedaj že eno leto ne jemljem več. Ker bom menstruacijo ta mesec šele dobila (okrog 25.8.) me zanima, če imam še čas, da menstruacijo prestavim, glede na to, da grem na izlet konec septembra? Ali to ni možno narediti v tako kratkem času (torej da bi tabletke začela jemati zdaj ta mesec, ko dobim menstruacijo in jih jemljem 21 dni + dneve, ko bom na izletu)?
je možno tako hitro prestaviti ali bi morala s tem začeti kaj prej?

Upam, da nisem stvar preveč zakomplicirala in da sem dovolj dobro razložila. Smile

Za kakršenkoli nasvet se vam zahvaljujem. Smile

lp,
Sara


SPOŠTOVANI !

Prestavitev menstruacije

Odgovor:
Najbolje bi bilo, da bi za prestavitev menstruacije začela jemati Stediril D. Prvo tabletko vzamite 5. dan ciklusa in jih potem neprekinjeno jemljite 21 dni ali pa še kar naprej (odprite drugo škatlico) brez prekinitve toliko časa, da bo vaš izlet za vami. Lahko ste brez skrbi, saj pri takšnem jemanju ne bo prav nič narobe. Verjetnost, da bi prišlo do morebitne krvavitve v času jemanja tablet je minimalna, če pa bi se le-ta morebiti pojavila, jo lahko prekinete z zaužitjem ene dodatne tabletke dnevno.

Doc. dr. Igor But, dr. med.GINEKOLOGIJA IN PORODNIŠTVO
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sarica
Član


Pridružen/-a: 05.08. 2009, 00:26
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 05 Avg 2009 09:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najlepša hvala za nasvet. Smile

Ste me pomirili in hkrati razveselili. Smile)

Lep dan želim vsem! Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tinkara



Pridružen/-a: 26.07. 2009, 15:12
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 06 Avg 2009 16:58    Naslov sporočila: Re: prehod iz ene KT na drugo Odgovori s citatom

marjan je napisal/a:
tinkara je napisal/a:
marjan je napisal/a:
tinkara je napisal/a:
pozdravljeni,

trenutno jemlem KT Cerazete, sedaj pa bom anredila prehod na Yasminel. zanima me, kako naredim ta prehod ?



Spoštovana gas. Tinkara !

Prehod iz enih KT na druge KT, lahko naretite samo pod nadzorom vašega ginekologa, kateri vam tudi svetuje katere KT so za vas najprimernejše in najbol varne.

Zato se prosim posvetujte o zamenjavi z vašim ginekologom.



prehod je bil narejen pod nadzorom dr. ne vem pa tega, kako naredim prehod - ali neham jemati cerazete, počakam na krvavitev in nato začnem z yasminel ?


Spoštovani !

Novo tablico pričnite osmi dan. (po 7dnevni pauzi.).

Menstruacija, ki nastopi v pavzi, se običajno prične 3 dni po zadnji tabletki. Vedno pa temu ni tako in lahko pride šele proti koncu pavze. Čeprav se to zgodi, začnete jemati novo škatlico 8.dan in se ne ozirate več na to ali perilo še traja.

V začetku jemanja nove tabletke ,, yasminel " bodite malo pozorni na stranske učinke, če se slučajno pojavijo se takoj posvetujte z svojim zdravnikom.


hvala za odgovor!
do danes menstruacije še nisem dobila, glede na to da se odpravljam na potovanje- ali je možno da je svoje naredil tudi stres ? ali lahko tableto vseeno vzamem ( jutri je 8 dan), tudi če menstruacije ne bo ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Avg 2009 20:31    Naslov sporočila: Odgovor: Odgovori s citatom

Spoštovani!

Pri tabletkah se včasih zgodi, da menstruacije ni, čeprav ste redno in natančno jemali tabletke. Če je pri vam nosečnost izključena, začnite jemati kar novo škatlico tabletk naprej.
Čist normalno nadaljujete z jemanjem KT.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 13 Avg 2009 10:55    Naslov sporočila: kontracepcija Odgovori s citatom

PRIMERI:


kontracepcija

Pozdrav!

Zanima me če poznate tabletke Lindynette 20, saj bi rada vedela,ali kontracepcija učinkuje takoj,ali šele po določenem času jemanja tablet in če je to 100% kontracepcija?
hvala

Odgovor:
kontracepcija
dida
Spoštovana!

Stoodstotne zaščite ni, razen vzdržnost v plodnih dneh. Tudi nosečnosti in spontani splavi po jemanju oralne kontracepcije to dokazujejo. Nekateri ginekologi so toliko realni, da ženskam povedo, da jemanje tablet ne zavira vselej ovulacije, in da lahko pride do spočetja - v tem primeru lahko pride v poštev tretji mehanizem delovanja tablet - da odstrani iz maternice spočetega otročka, ki se zaradi hormonov iz tablet ne more dobro vgnezditi.Žal! Za Lindynette in podobne velja, kar svarijo farmacevti predvsem mlade uporabnice - ni varen za zdravje. Vse dobro!


Odgovor:
kontracepcija - .dr.Milena Igličar

To so nizkodozne tabletke. Učinkovati začnejo takoj. Učinkovitost je 99%, seveda če jih pravilno jemljete. To pomeni, da nobene tabletke ne pozabite vzeti več kot 12 ur, da upoštevate, da se zanesljivost zmanjša, če bruhate, imate drisko ali jemljete antibiotik.

Lep pozdrav
Milena Igličar






Odgovor:
kontracepcija
dr. Aljoša Preskar

Lep pozdrav, Lindinette 20 so učinkovite kontracepcijske tablete.Če katerokoli kontraqcepcijsko tableto vzamete prvi dan menstruacije, ste zaščitena takoj. Če kontracepcijsko tableto vzamete kasneje, niste zaščitena prvi mesec.



kontracepcija
Irena

Pozdravljeni!

Zanima me kaj bi se zgodilo, če bi npr: po 19 dneh jemanja Yarine vzela 2 tabletki neke druge vrste (znamke) tabletk npr. Logest. Bi bilo to nezdravo? Kako bi se na to spremembo odzvalo telo?To se sprašujem zato, ker me zanima kaj je najboljše narediti v primeru, da na potovanju svoje kontracepcijske tabletke izgubiš. Je boljše, da do konca vzameš tabletke druge znamke ali obstaja kakšen drugi način?

Najlepša hvala za odgovor!


Odgovor:
kontracepcija
dr.Milena Igličar

Ni dobro menjati tabletk v sredini meseca. Ker je bil to že 19. dan bi lahko enostavno prenehala in dobila krvavitev 2 dni prej. Če bi bilo to prej v mesecu, bi bilo bolje vzeti tako, kot pa prekiniti in reskirati manjšo zanesljivost. Če bi to storila enkrat, to ne bi bilo preveč nezdravo za telo.
Lep pozdrav
Milena Igličar

dr.Aljoša Preskar

Lep pozdrav,
farmacevtske tovarne ne priporočajo kombiniranja ohkc v enem mesecu. Na potovanje je potrebno vzeti primerno število tablet.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 21 Nov 2009 14:40    Naslov sporočila: Najpogostnejša vprašanja o kontracepciji Odgovori s citatom

Najpogostnejša vprašanja o kontracepciji

Zakaj je potrebno uporabljati kontracepcijo?

Ženske, ki se odločijo, da kontracepcijske zaščite ne bodo uporabljale in so spolno aktivne eno leto, spremlja 85 % možnosti, da bodo v tem času zanosile (kar je odvisno tudi od starosti in pogostnosti spolnih odnosov).1 Več kot četrtina žensk na svetu, ki zanosi, se bodisi odloči za njeno umetno prekinitev, bodisi je bila nenačrtovana.2 Z uporabo kontracepcijske zaščite ali drugih metod za načrtovanje rojstev lahko statistično značilno zmanjšate možnost nenačrtovane nosečnosti.


Ljudje se odločijo za uporabo kontracepcijske zaščite iz različnih razlogov:
•Morda ste se odločili, da otrok ne želite oz. bi jih radi imeli pozneje v življenju.
•Morda bi radi uporabljali kontracepcijsko zaščito zato, da bi med enim in drugim otrokom naredili premor.
•Morda menite, da je vaša družina že zaključena in se želite zaščititi pred nadaljnjimi nosečnostmi.
Izbira za vas ustrezne kontracepcijske zaščite je vaša osebna odločitev, o kateri morate biti dovolj informirani. Vsakdo izmed nas je edinstveno bitje, z edinstvenimi potrebami in željami, zato bo določena kontracepcijska metoda primernejša od druge. Seveda je njena izbira odvisna tudi od našega zdravja ter spolnih, moralnih in reproduktivnih potreb.

Ali obstajajo obdobja, v katerih moram biti bolj pazljiv/a?

Jajčece je sposobno oploditve približno 12 do 24 ur vsak mesec. Časovno obdobje, ko je jajčece sposobno oploditve, se imenuje ovulacija. Ženska je plodnejša v obdobju 5 dni pred ovulacijo ter približno 1 dan po njej. To pa zato, ker lahko spermiji preživijo v notranjosti ženskega telesa do pet dni. Tudi če ženska še 4 dni po spolnem odnosu ne ovulira, lahko spermiji v njenem telesu preživijo in oplodijo jajčece, ki se sprosti iz jajčnika. Par, ki nosečnosti ne želi, v tem obdobju ne sme imeti nezaščitenega spolnega odnosa. Ljudje se trudijo izogniti nosečnosti tako, da poskušajo ugotoviti dneve ženske plodnosti – to metodo zaščite imenujemo naravno načrtovanje rojstev. Določanje časa nastopa ovulacije je lahko včasih nezanesljivo, saj ni nujno, da se pojavi vsak mesec ob istem času.



Kako primerjati zanesljivost različnih kontracepcijskih metod?

Določene kontracepcijske metode so bolj zanesljive, druge manj. Metoda, ki jo boste izbrali, vpliva na zmožnost preprečevanja neželene in nenačrtovane nosečnosti.

V kliničnih raziskavah o zanesljivosti posamezne kontracepcijske metode najpogosteje uporabljajo izračun, imenovan Pearlov indeks. To tehniko določanja zanesljivost posamezne kontracepcijske metode so poimenovali po Raymondu Pearlu, ki je tehniko uvedel že leta 1933. Ponavadi v študijskih poročilih navedejo dva različna Pearlova indeksa označevanja zanesljivosti:
Pravilna (tipična) uporaba: mišljena je odpoved metode pri ljudeh, ki svoje izbrane metode ne uporabljajo redno niti vedno v skladu s predpisanimi navodili.
Idealna uporaba: nanaša se na odpoved metode pri ljudeh, ki svojo izbrano metodo uporabljajo redno in vedno v skladu s predpisanimi navodili.

Ponavadi v študijskih poročilih navedejo dva različna Pearlova indeksa označevanja zanesljivosti:
•Tipična uporaba: mišljena je odpoved metode pri ljudeh, ki svoje izbrane metode ne uporabljajo redno niti vedno v skladu s predpisanimi navodili.
•Pravilna (idealna) uporaba: nanaša se na odpoved metode pri ljudeh, ki svojo izbrano metodo uporabljajo redno in vedno v skladu s predpisanimi navodili.

Vrste kontracepcijskih metod »

Kaj je lahko vzrok neuspešnosti posamezne kontracepcijske metode?

Posamezne kontracepcijske metode odpovedo laže kot druge. Za neučinkovitost metode obstaja več razlogov. Ponavadi je kriva nepravilna uporaba ali nerazumevanje pravilne uporabe izbrane metode. Zato je izrednega pomena, da pred uporabo izbrane kontracepcijske metode pravilno preberete navodila in se po potrebi posvetujete z zato usposobljenim zdravstvenim osebjem.



Pogoste zmote o nosečnosti »

Najpogostnejša vprašanja o pregradnih (bariernih) metodah

- Kondomi

Ali kondomi učinkovito ščitijo pred okužbo z virusom HIV in pred okužbami z drugimi spolno prenosljivimi boleznimi?

Res je, kondomi vas ščitijo pred okužbo z virusom HIV in drugimi spolno prenosljivimi boleznimi, vendar le, kadar jih uporabljate pravilno.

Kako testirajo kondome?

Obstajajo številni testi, ki jih izvajajo tako regulatorne agencije, kot tudi proizvajalci kondomov. Testi vključujejo elektronsko preskušanje, preverjanje prepuščanja vode in uhajanja zraka ter preskus moči.

Kako lahko sam preverim, ali je kondom varen za uporabo?

Najprej preverite rok uporabnosti, zatem še, ali imajo oznako standarda odobritve (FDA, ISO, CE ali British Standard Kite) in ali so bili pravilno shranjeni.

Kako pogosto kondomi odpovedo?

Raziskave so pokazale, da so kondomi ob pravilni uporabi 93-% zanesljivi (zanosi 70 žensk na 1000 žensk na leto).3-8

Pravilna uporaba ženskih kondomov zagotavlja 95-% zanesljivost (zanosi 50 žensk na 1000 žensk na leto).9

Kako zanesljivi so kondomi pri zaščiti pred neželeno nosečnostjo? Kakšna je možnost zanositve, če kondom poči?

Pravila uporaba kondoma (npr. da se ne raztrga ali poči) zagotavlja zelo učinkovito preprečevanje tako nosečnosti kot tudi spolno prenosljivih bolezni. Če kondom poči in hkrati ne uporabljamo druge oblike kontracepcijske zaščite, kot so npr. kontracepcijske tabletke, obstaja nevarnost, da bo ženska zanosila, zato je takrat potrebno razmisliti o urgentni kontracepciji. V tem primeru obstaja tudi nevarnost za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.

Ali so na voljo kondomi različnih velikosti?

Kondomi so na voljo v različnih dolžinah in širinah in številni proizvajalci proizvajajo kondome različnih velikosti. Standardna velikost kondoma ne obstaja. Glede na to, da so narejeni iz gume, se po potrebi dodatno raztegnejo in prilagodijo dolžini nabreklega moškega spolnega uda (penisa).

Različna je tudi širina kondomov. Nekateri kondomi so rahlo ožji in tako omogočajo boljši oprijem, nekateri pa so rahlo širši.

Ali je za preprečevanje neželene nosečnosti uporaba dveh kondomov hkrati boljša kot uporaba enega?

Uporaba dveh kondomov hkrati, bodisi dveh moških, bodisi kombinacije moškega in ženskega kondoma ni dobra ideja, saj se lahko medsebojno drgneta in posledično raztrgata. Če se želite pri spolnem odnosu dodatno zaščititi pred neželeno nosečnostjo in vas skrbi, da bi se kondom raztrgal ali počil, vam priporočamo, da poleg njega uporabljate dodatno kontracepcijsko zaščito. Z uporabo npr. kontracepcijske tabletke in kondoma, boste zaščiteni pred neželeno nosečnostjo in okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.

Ali lahko kondom uporabljam pod vodo?

Če boste želeli kondom uporabljati pod vodo, je zelo pomembno, da si ga nataknete, preden boste odšli v vodo. Prav tako bodite pozorni, ali voda vsebuje kemikalije, kot (npr. klor) ali dodatke (npr. milo, oljno kopel ali penečo se kopel), saj lahko njihove sestavine vplivajo na lateks.

Kje lahko dobim kondome?

Kondome lahko kupite v lekarni ali veletrgovinah.

Ali je užitek pri spolnem odnosu zaradi uporabe ženskih ali moških kondomov manjši?

Nekateri ljudje menijo, da kondomi vplivajo na spontanost in občutenje. Ko se boste navadili njihove uporabe ter se naučili, kako se jih pravilno nadene, lahko postane njihova uporaba tudi izjemno zabavna.

Ali je ženske kondome uporabljati težavneje kot moške?

Kot pri vseh pregradnih metodah je tudi pri uporabi kondomov potrebna praksa, s katero se jih naučimo pravilno uporabljati. Dokler se ne naučite pravilne uporabe, vam priporočamo, da jih ne uporabljate.

Ali z uporabo ženskega kondoma povzročim nesnago?

Ženski kondomi delujejo podobno kot moški. Cevasti del deluje tako, da zadrži spermo po izlivu. Če jih uporabljate pravilno, ne bo nobene nesnage.




- Diafragma in cervikalna kapica v kombinaciji s spermicidom

Kaj bi se zgodilo, če bi pomotoma pogoltnili spermicid?

Večina spermicidov ima neprijeten okus, vendar ponavadi niso škodljivi in zaradi njih ne morete zboleti. Seveda je priporočljivo, da se izogibate požiranju večjih količin. Če bi se potem, ko bi pomotoma pogoltnili spermicid, počutili bolne, vam priporočamo, da za nasvet obiščete svojega zdravnika.

Kako delujejo spermicidi?

Spermicidi vsebujejo sestavine, ki ubijejo spermije. Nekateri naredijo tudi gosto peno ali sluz, ki zapre maternični vrat in deluje kot pregrada za spermije. Poznamo spermicide v obliki pene, penečih tablet, pesarjev, krem, gelov ali gobic. Če jih uporabljamo same, niso dovolj učinkoviti, zato jih moramo uporabljati v kombinaciji z diafragmo ali cervikalno kapico.

Kako namestiti diafragmo?

Za namestitev diafragme je najprej potreben ginekološki pregled. Za ugotavljanje ustrezne velikosti izdelujejo proizvajalci diafragem tudi namestitvene obroče, ki v premeru merijo od 50 do 105 cm. Najpogosteje so v obliki ploščate vzmeti ali vzmetne spirale. Večini žensk ustrezajo diafragme premera med 60 in 85 cm. Ustrezno velikost določi ginekolog pri pregledu nožnice. Pomeri jo tako, da vstavlja manjše in večje obroče, dokler ne ugotovi pravilne velikosti. Določitev pravilne velikosti je zelo pomembna, ker omogoča pravilno uporabo in enostavno vstavitev. Diafragma se mora tesno prilegati zgornji polovici nožnice. Uporabnica mora vstavitev diafragme vaditi pod nadzorom, da jo bo znala sama pravilno namestiti. Najbolje je vstavitev vaditi s polnim mehurjem, ker tako preverimo, če lahko uporabnica z vstavljeno diafragmo zadostno in brez težav mokri (urinira). Po porodu, medenični operaciji, splavu ali večji spremembi teže, je potreben ponoven pregled, pri katerem ginekolog preveri, ali velikost uporabljane diafragme še ustreza.

Kako namestiti cervikalno kapico?

Potreben je ginekološki pregled, na katerem zdravnik določi položaj in velikost maternice in materničnega vratu. Da bi dosegli optimalen oprijem in namestitev, je treba preskusiti dve ali več cervikalnih kapic različnih velikosti. Preveč tesno nameščena cervikalna kapica lahko poškoduje maternični vrat, preveč ohlapno nameščena pa se lahko sname, zaradi česar tesnjenje ni več zadostno. Ko je cervikalna kapica pravilno nameščena, ustvari vakuum in se ne more več premakniti ali obrniti.

Ali se lahko diafragma izgubi in zagozdi v mojem telesu?

Ni nobenega razloga, da bi se diafragma izgubila ali zagozdila v vašem telesu. Namestitev diafragme bo najprej opravil ginekolog, ki bo ugotovil tudi ustrezno velikost, nujno za zanesljivo učinkovitost metode. Če boste kot kontracepcijsko metodo uporabljali diafragmo, morate pred izbiro nujno vaditi vstavitev in odstranitev pod nadzorom zdravnika ali drugega za to usposobljenega zdravstvenega delavca. Poleg tega morate vsakih šest mesecev preveriti, ali je izbrana velikost diafragme še ustrezna.

Ali je treba diafragmo odstraniti takoj po končanem spolnem odnosu?

Diafragma mora ostati nameščena še najmanj 6 in do največ 24 ur po končanem spolnem odnosu. Če boste imeli v tem času naslednji spolni odnos, morate dodati dodatne količine spermicida. Spermicid dodamo v nožnico, diafragmo pa pustimo nameščeno.

Kaj storiti, če pride do spontanega spolnega odnosa?

Diafragmo lahko vstavite tik pred ali 6 ur pred spolnim odnosom. Nekateri navajajo, da uporaba diafragme vpliva na spontanost spolnih odnosov.


Najpogostnejša vprašanja o hormonskih metodah

- Kontracepcijska tabletka

Ali so vse kontracepcijske tabletke enake?

Ne, niso. Danes je na voljo približno veliko različnih vrst kontracepcijskih tabletk, od katerih je vsaka nekoliko drugačna.

Kaj vsebujejo kontracepcijske tabletke?

Obstajata dve osnovni vrsti kontracepcijskih tabletk. Prve vsebujejo kombinacijo dveh hormonov – estrogena in progestagena, druge pa samo en hormon – progestagen. V nosečnosti telo te hormone proizvaja naravno ter z njimi prepreči nadaljnje proizvajanje jajčec. Kombinirane kontracepcijske tabletke oponašajo njihovo delovanje in tako preprečijo ovulacijo. Poleg tega zgostijo sluz v materničnem vratu, zaradi česar otežijo prehod spermijev. Tabletke, ki vsebujejo le progestagen, delujejo tako, da zgostijo sluz na vhodu v maternico. Pri nekaterih ženskah lahko celo preprečijo ovulacijo.

Ali se ob jemanju kontracepcijskih tabletk pojavijo neželeni učinki in ali vplivajo na zdravstveno stanje uporabnice?

Uporaba kontracepcijskih tabletk je varna že od začetka njihove uvedbe v 60-ih letih; neželeni učinki so redki. Nekatere ženske na začetku zaznavajo manjše neželene učinke, ki pa ponavadi izginejo po približno 12 tednih jemanja. Mednje sodijo vmesne krvavitve, glavoboli in napetost v dojkah. Nekatere vrste kombiniranih kontracepcijskih tabletk vsebujejo večje odmerke estrogena. Če jemljete tovrstne tabletke in vas pestijo neželeni učinki, vam priporočamo, da se s svojim ginekologom posvetujete o prehodu na tabletke z manjšim odmerkom estrogena. Ker kontracepcijske tabletke vsebujejo tudi različne vrste progestagenov, je smiselno, da s svojim ginekologom razmislita tudi o uporabi tabletk z drugo vrsto progestagena. Različnim ženskam ustrezajo različne vrste kontracepcijskih tabletk.

Zelo redko se pri nekaterih ženskah pojavi tromboza. Njen nastanek je odvisen od številnih dejavnikov tveganja, vključno od družinske obremenjenosti (v družini), starosti in telesne teže; tveganje se še dodatno poveča, če je hkrati prisotnih več obremenilnih dejavnikov. Tromboza zaradi kombiniranih kontracepcijskih tabletk je zelo redka in manj pogosta kot njena nosečnostna oblika. Povezava med trombozo in jemanjem kontracepcijskih tabletk je mnogo manjša kot njen nastanek zaradi drugih ogrožajočih dejavnikov. Veliko bolj redka je celo od razvoja tromboze pri ženskah, ki ne jemljejo nobenih kontracepcijskih sredstev in so noseče, odvisna pa je tudi od vrste kontracepcijskih tabletk.10 Če ste imeli v preteklosti že krvne strdke ali pa imate trombozo ali druge bolezni krvnega obtoka v družini, kontracepcijske tabletke za vas morda niso najprimernejša kontracepcijska metoda.

Zdravnika morate opozoriti, če kadite, imate sladkorno bolezen ali visok krvni tlak. Vse našteto dodatno poveča nevarnost nastanka krvnih strdkov, ki tudi bolj ogroža ženske s čezmerno telesno težo ali nepokretne bolnice (npr. uporabnice invalidskih vozičkov).10

Nemudoma obiščite vašega zdravnika, če boste opazili naslednje simptome:

•hudo bolečino in otekanje meč ene noge,
•hudo bolečino v prsnem košu in težave pri dihanju,
•hudo bolečino v predelu trebuha,
•hud, dlje časa trajajoči glavobol – zlasti če prej nikoli niste imeli migrene,
•izgubo vida ali oslabitev ene polovice telesa,
•rumenkasto obarvane oči in kožo (zlatenico).
Kljub temu, da so našteti simptomi zaskrbljujoči, moramo poudariti, da so izjemno redki in da se pri veliki večini uporabnic kontracepcijskih tabletk ne pojavijo.

Obstaja rahlo povečano tveganje za razvoj raka na dojki, vendar je izjemno majhno in se normalizira v 10 letih po prekinitvi jemanja kontracepcijskih tabletk.11 Ob tveganju je treba presoditi tudi koristne vplive jemanja kontracepcijskih tabletk, saj ščitijo pred nastankom raka na endometriju (maternični sluznici) in jajčnikih.10

Ali ima jemanje kontracepcijskih tabletk dodatne koristi za zdravje?

Seveda. Kratkotrajne prednosti jemanja kontracepcijskih tabletk so redne, blažje in manj boleče krvavitve. Z daljšim jemanjem kontracepcijskih tabletk se za 20 % zmanjša tveganje za razvoj raka na endometriju (maternični sluznici) in za 50 % za raka na jajčnikih.10

Kolikšna je zanesljivost kontracepcijskih tabletk?

Kontracepcijske tabletke spadajo med najbolj zanesljive metode kontracepcijske zaščite, saj ob pravilnem jemanju dosegajo visoko stopnjo zaščite pred neželeno nosečnostjo.

Ali jemanje kontracepcijskih tabletk tudi dodatno koristi?

Nekatere vrste kontracepcijskih tabletk izboljšajo stanje kože in las, druge pa zmanjšajo simptome, kot so npr. akne, predmenstrualni sindrom (PMS) ter otekanje, ki se sicer lahko pojavlja v vsakem ciklusu.

Ali je treba med jemanjem kontracepcijskih tabletk narediti premor?

Ni nobenih dokazov, da jemanje tabletk kakorkoli vpliva na plodnost ženske ali da bi bilo potrebno po določenem času jemanja narediti premor.

Kaj storiti, če s sedanjimi tabletkami nisem zadovoljna – ali jih lahko zamenjam z drugimi?

Danes je na voljo veliko število različnih kontracepcijskih tabletk, ki se medsebojno razlikujejo. Če menite, da vam izbrane kontracepcijske tabletke ne ustrezajo, imate na voljo mnogo drugih vrst. Seveda je treba vedeti, da telo ponavadi potrebuje nekaj mesecev, preden se navadi na določeno tabletko oz. njene hormone. S prehitrim ali prepogostim menjavanjem različnih vrst kontracepcijskih tabletk verjetno niti ne boste našli tistih, ki vam najbolj ustrezajo. Zato se o menjavi raje pogovorite s svojim ginekologom, ki vam bo svetoval in olajšal izbiro.

Ali je potrebno pred začetkom jemanja kontracepcijskih tabletk obiskati zdravnika?

Kontracepcijske tabletke vam lahko predpiše izključno zdravnik.

Kako začeti jemanje kontracepcijskih tabletk?

Pravilno jemanje kontracepcijskih tabletk je, da začnete prvi dan menstruacije. Če jih boste začeli jemati na prvi dan menstruacije, boste zaščiteni ves čas od tega dne dalje.

Jemanje kontracepcijskih tabletk lahko začnete tudi pozneje v ciklusu, od drugega do petega dneva menstruacijske krvavitve. V tem primeru morate prvih sedem dni jemanja tabletk uporabljati dodano zaščito, npr. kondom.

Ali je treba jemati kontracepcijske tabletke vsak dan?

To je odvisno od vrste kontracepcijskih tabletk, ki jih jemljete. Vsaka tabletka deluje v skladu z 28-dnevnim ciklusom, vključno z obdobjem, ko tabletk ne jemljete, ali z obdobjem, ko jemljete placebne tabletke (ne vsebujejo aktivne učinkovine, torej hormonov). Nekatere vrste kontracepcijskih tabletk morate jemati vsak dan ciklusa, druge pa 21 ali 24 dni ciklusa, čemur sledi premor, ko 7 oz. 4 dni tabletk ne vzamete oz. jemljete tako imenovane placebo tabletke, ki ne vsebujejo hormonov. V tem času nastopi menstruaciji podobna krvavitev, ki ji rečemo odtegnitvena krvavitev. V času krvavitve ste prav tako zaščiteni pred neželeno nosečnostjo.

Ali je v 4- ali 7-dnevnem obdobju premora varno imeti spolne odnose

Da, če ste tabletke jemali v skladu s predpisanimi navodili. Tudi če spolnih odnosov v času premora ne boste imeli, je zelo pomembno, da začnete z jemanjem tabletk iz naslednjega zavitka oz. škatlice pravočasno in pravilno, torej v skladu z navodili.

Ali jemanje kontracepcijskih tabletk vpliva na menstruacije?

Med jemanjem kontracepcijskih tabletk bodo mesečne krvavitve po vsej verjetnosti rednejše, krajše in manj boleče.

Ali je treba kontracepcijske tabletke jemati vsak dan ob isti uri?

Da, kontracepcijske tabletke je treba jemati bodisi zjutraj ali zvečer, po lastni izbiri, vendar se morate navaditi na njihovo redno rutinsko jemanje. Priporočamo vam, da tabletke jemljete vsak dan ob približno isti uri. Če boste morebiti pozabili vzeti eno kontracepcijsko tabletko, vas bo večina vrst kontracepcijskih tabletk ščitila še naslednjih 12 ur, kar pomeni, da lahko z naslednjo tabletko zamudite tudi do 12 ur. Pogosto zamujanje pri jemanju ni priporočljivo. Pri nekaterih progestagenskih tabletkah lahko z naslednjo tabletko zamudite do največ 3 ure.

Pozabila sem vzeti tabletko iz paketa / bruhala sem / imam drisko. Kaj naj storim?

Animacija - zamujena tabletka »

Kako vpliva sočasno jemanje antibiotikov na jemanje kontracepcijskih tabletk?

Določeni antibiotiki in nekatera zdravila na recept lahko zmanjšajo učinkovitost in posledično tudi zanesljivost kontracepcijskih tabletk, zato zdravnika, ki vam predpiše antibiotike ali druga zdravila, vedno opozorite, da jemljete kontracepcijske tabletke.

Kako se zaščititi pred spolno prenosljivimi boleznimi?

Kontracepcijske tabletke ne ščitijo pred spolno prenosljivimi boleznimi, zato vam, dokler ne boste povsem prepričani o spolnih navadah in spolnem zdravju svojega partnerja, ob uporabi kontracepcijskih tabletk priporočamo še dodatno zaščito s kondomom.

Ali se je zaradi jemanja kontracepcijskih tabletk mogoče zrediti?

Kljub temu, da nekatere ženske navajajo porast telesne teže zaradi jemanja kontracepcijskih tabletk, je ta učinek težko predpisati samo njim. Seveda se lahko ob jemanju nekaterih kontracepcijskih tabletk na začetku zredite, predvsem na račun zadrževanja vode, zaradi česar imate občutek napihnjenosti. Novejše tabletke do določene meje preprečujejo zadrževanje vode.

Lahko se vam bo zazdelo, da imate v prvih treh mesecih jemanja kontracepcijskih tabletk večji apetit, zato boste tudi več jedli in se posledično zredili! Pazite, kaj in koliko hrane pojeste in kilogrami se ne bodo nabirali!

Ali jemanje kontracepcijskih tabletk povzroča mozolje?

Nasprotno, nekatere sodobne tabletke celo pomagajo očistiti mozoljavo kožo. Posvetujte se s svojim ginekologom. Pomagal vam bo izbrati kontracepcijske tabletke, ki vam bodo očistile kožo in celo zmanjšale akne. Ob različnih vrstah tabletk boste zagotovo našli takšne, ki vam bodo najbolj ustrezale.

Ali jemanje kontracepcijskih tabletk povzroča slabost?

Nekatere ženske lahko ob jemanju kontracepcijskih tabletk občutijo slabost, toda prepričani smo, da boste med številnimi vrstami kontracepcijskih tabletk, ki vsebujejo manjše odmerke hormonov in so dandanes na voljo, zagotovo našli takšne, ki vam bodo ustrezale.

Ali je treba po nekajletnem jemanju kontracepcijskih tabletk narediti premor?

Ni nobenih znanstvenih dokazov o tem, da bi bilo potrebno po več letih jemanja kontracepcijskih tabletk narediti premor. Zdravniki priporočajo, da po približno 15 letih jemanja kontracepcijskih tabletk razmislite o tem, ali je ta metoda za vas še vedno najprimernejša. O tem velja razmisliti tudi, ko ste starejši od 35 let, čeprav mnoge ženske jemljejo kontracepcijske tabletke vse do menopavze.

Ali dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tabletk vpliva na plodnost?

Obširne raziskave, v katerih so raziskovali sposobnost zanositve po prekinitvi jemanja kontracepcijskih tabletk, so dokazale, da ne vplivajo na plodnost ženske, čeprav jih jemljejo dlje časa.

Ali se je težko navaditi in si zapomniti vsakodnevno jemanje kontracepcijskih tabletk?

Potrudite se, da vam bo jemanje tabletke ob vam najlaže zapomljivem času prešlo v navado.

Če ste zelo pozabljivi, boste morda izbrali tabletke, ki jih morate jemati vsak dan 28 dni ciklusa, in ne takih, ki jih treba jemati 21 dni in zatem naredite 7-dnevni premor.



- Intrauterini sistem s hormonom (IUS, poznan kot hormonski vložek)

Ali je vstavitev intrauterinega sistema s hormonom boleča?

Vstavitev IUS je za večino žensk neboleča in jo dobro prenašajo. Pred tem se lahko z ginekologom dogovorite tudi za lokalno anestezijo, ki jo vbrizga v maternični vrat. Nekatere ženske lahko po vstavitvi čutijo bolečino ali imajo omotico, vendar obe po kratkem počitku običajno mineta.

Kakšna je razlika med bakrenim materničnim vložkom in intrauterinim sistemom s hormonom?

Bakreni maternični vložek je majhen, plastičen in v obliki črke T, prevlečen je z bakrom. Zdravnik ga vstavi v maternično votlino. Intrauterini sistem s hormonom (IUS) sestavljata dva dela: plastični vložek v obliki črke T in poseben vsebnik, v katerem je hormon progestagen. Hormon se dnevno sprošča iz sistema. Bakreni maternični vložek in intrauterini sistem s hormonom imata različne značilnosti in tudi drugačno delovanje. Zdravnik in uporabnica morata skupaj ugotoviti, kateri tip materničnega vložka je za uporabnico primernejši.
Razliko si lahko preberete tudi pod zavihkom Vrste kontracepcijskih metod


Ali je intrauterini sistem s hormonom mogoče uporabiti za urgentno kontracepcijo?

Raziskav, v katerih bi ugotavljali primernost intrauterinega sistema s hormonom za namen urgentne kontracepcije ni.

Ali se lahko IUS izloči iz maternice ali se zagozdi v maternici?

Intrauterini sistem s hormonom mora vstaviti za to usposobljeni ginekolog, ki dobro pozna postopek vstavitve in zagotovi pravilen položaj IUS znotraj maternice. Občasno se lahko zgodi, da mišični krči v maternici med menstruacijo potisnejo IUS z njegovega mesta in ga izločijo. Zelo redko lahko prebode tudi steno maternice. V primeru, da uporabnica zazna nenavadno krvavenje, bolečino ali nelagodje, mora o tem čim prej obvestiti svojega ginekologa.

Ali partner med spolnim odnosom čuti IUS?

Ne vi ne vaš partner med spolnim odnosom ne bosta čutila vstavljenega IUS. Če bi ga slučajno začutili, se morate izogibati spolnim odnosom in čim prej obiskati ginekologa, ki bo preveril, ali je IUS še v ustreznem položaju.

Ali je ob vstavljenem IUS dovoljeno uporabljati tampone?

Priporočamo vam uporabo sanitetnih vložkov. Če se boste odločili za tampone, jih morate menjavati redneje in previdneje, da obenem ne bi potegnili nitk iz sistema.

Ali se po vstavitvi IUS krvavi?

Progestagen, ki se sprošča iz intrauterinega sistema, povzroči, da postane maternična stena izjemno tanka. Zato se spremenijo tudi menstruacijske krvavitve, ki postanejo krajše ali le redko daljše, bolj blage ali močnejše, ali pa krvavitev sploh nimate več. Takoj po vstavitvi IUS, a preden se stena maternice stanjša, boste imeli po vsej verjetnosti vmesne krvavitve (z manjšo izgubo krvi), ki se bodo čez nekaj mesecev umirile. Če vmesne krvavitve trajajo dlje časa, obiščite svojega ginekologa, ki bo preveril, ali jih povzroča kaj drugega.

Ali hormon iz IUS vpliva na menstruacije?

Mnogim ženskam se po vstavitvi IUS močne in boleče menstruacije omilijo. Nekatere ženske menstruacijskih krvavitev sploh nimajo več.

Ali je varno imeti IUS nameščen dlje od 5 let?

IUS lahko ostane v maternici do največ pet let. Potem ga je treba zamenjati z novim. Upoštevati je treba proizvajalčeva priporočila. Če vam ta dolgoročna metoda kontracepcijske zaščite ustreza in jo želite nadalje uporabljati, se o tem pogovorite z zdravnikom.


- Maternični vložek z bakrom (bakreni maternični vložek, spirala)

Ali je vstavitev bakrenega materničnega vložka boleča?

Vstavitev bakrenega materničnega vložka za večino žensk ni boleča in jo dobro prenašajo. Pred vstavitvijo se lahko z ginekologom dogovorite tudi za lokalno anestezijo, ki jo bo vbrizgal v maternični vrat. Nekatere ženske lahko po vstavitvi čutijo bolečino ali imajo omotico, vendar obe po kratkem počitku običajno mineta.

Ali lahko bakreni maternični vložek uporabljamo kot urgentno kontracepcijo?

Bakreni maternični vložek lahko uporabljate tudi za urgentno kontracepcijo. Vstaviti ga je treba 5 do 8 dni (idealno v roku 120 ur) po nezaščitenem spolnem odnosu. Bakreni maternični vložek zaradi samega postopka vstavitve ni vedno primeren za tovrstne namene.

Ali se lahko bakreni maternični vložek izloči iz maternice ali zagozdi v njej?

Bakreni maternični vložek mora vedno vstaviti le za to usposobljeni ginekolog, ki pozna postopek vstavitve in lahko zagotovi njegov pravilni položaj znotraj maternice. Občasno se lahko zgodi, da maternični mišični krči med menstruacijo potisnejo maternični vložek iz položaja in ga izločijo. Zelo redko lahko prebode tudi steno maternice. Če uporabnica zazna nenavadno krvavenje, bolečino ali nelagodje, mora o tem čim prej obvestiti svojega ginekologa.

Ali bo partner med spolnim odnosom čutil maternični vložek?

Ne vi ne vaš partner med spolnim odnosom ne bosta čutila vstavljenega materničnega vložka. Če bi ga slučajno začutili, se morate izogibati spolnim odnosom in čim prej obiskati ginekologa, ki bo preveril, ali je maternični vložek še v ustreznem položaju.

Ali je ob vstavljenem bakrenem materničnem vložku dovoljeno uporabljati tampone?

Priporočamo vam uporabo sanitetnih vložkov. Če se boste odločili za tampone, jih morate menjavati redneje in skrbneje.

Ali se po vstavitvi bakrenega materničnega vložka krvavi?

Ženske, ki kot metodo kontracepcijske zaščite uporabljajo bakreni maternični vložek, pogosto zaznajo, da so njihove menstruacije daljše in močnejše. Lahko se pojavijo tudi neredne ali točkaste krvavitve med menstruacijami.

Ali hormon iz bakrenega materničnega vložka vpliva na menstruacije?

Ženske, ki imajo vstavljen bakreni maternični vložek, pogosto opažajo, da so njihove menstruacije daljše in močnejše.

Kako dolgo lahko ostane nameščen bakreni maternični vložek?

Bakreni maternični vložek lahko imate nameščen od 3 do 10 let, kar je odvisno od količine bakra, ki ga vsebujejo oz. od posamezne vrste bakrenega materničnega vložka. Po tem času ga je treba zamenjati z novim. Če vam ta dolgoročna metoda kontracepcijske zaščite ustreza in jo želite nadalje uporabljati, se z zdravnikom dogovorite o nadaljevanju.


- Podkožni vsadek (implant)

Zakaj je treba podkožni vsadek menjavati vsake tri leta?

Podkožni vsadek vsebuje vsebnik s hormonom progestagenom, ki se sprošča ves čas triletne uporabe in tako preprečuje zanositev. Ko se po treh letih izloči celotna količina hormona, je treba podkožni vsadek zamenjati.

Ali je mogoče podkožni vsadek občutiti in ali je zunanje viden?

Velikost podkožnega vsadka je približno enaka velikosti vžigalice. Podkožni vsadek namesti ginekolog pod kožo, malo nad komolec, v zgornji del leve roke. Zelo enostavno ga lahko otipate, vendar ni preveč viden, razen če ga kdo želi videti. Na mestu vstavitve ostane majhna zareza, tudi ne preveč vidna. Zavedati pa se je treba, da lahko podkožni vsadek namesti le za to usposobljeni zdravnik.

Ali lahko pretirano ukvarjanje s športom ali redna vadba povzroči, da se podkožni vsadek pomakne iz položaja?

Podkožni vsadek se zelo redkokdaj premakne iz položaja, to se tako rekoč ne dogaja zaradi pogoste telesne dejavnosti. Tudi če se podkožni vsadek premakne iz položaja, je to redko nevarno. Če podkožnega vsadka na mestu, kamor je bil nameščen, ne čutite več, obiščite ginekologa, ki bo ugotovil položaj vsadka in ga po potrebi popravil.

Ali lahko hormoni, ki se izločajo iz podkožnega vsadka, vplivajo na menstruacije?

Mnogo žensk, ki za kontracepcijsko zaščito uporablja podkožni vsadek, opaža, da so postale njihove menstruacije krajše in blažje. Včasih se, predvsem na začetku, med menstruacijami pojavijo vmesne krvavitve, ki pa sčasoma prenehajo.

Ali je postopek namestitve podkožnega vsadka boleč?

Ker pri nameščanju podkožnega vsadka ginekologi uporabljajo lokalno anestezijo, je postopek redkokdaj boleč. Sam postopek traja le nekaj minut. Po končani namestitvi se lahko na mestu, kamor so vam vstavili podkožni vsadek, pojavi modrica, samo mesto vnosa pa je lahko tudi nekoliko občutljivo.

Kaj storiti, če podkožnega vsadka ne želimo več uporabljati? Ali je odstranitev enostavna?

Seveda. Podkožni vsadek lahko kadarkoli odstranite, vendar pa more odstranitev opraviti za to usposobljeni zdravnik.


- Kontracepcijska depo injekcija

Ali mi morajo depo injekcijo dati v bolnišnici?

Depo njekcijo vbrizga zdravnik ali medicinska sestra v ginekološki ordinaciji ali bolnišnici.

Kje dobim kontracepcijo >>


Kaj se zgodi, če izpustimo depo injekcijo? Ali je v tem času možna zanositev?

Depo injekcije vam morajo vbrizgati enkrat mesečno ali enkrat vsake tri mesece (odvisno od njene vrste). Količina hormona, ki vam ga vbrizgajo, preprečuje neželeno nosečnost, hormon pa deluje od 8 do 12 tednov. Če boste izpustili eno injekcijo, ne boste zaščiteni pred neželeno nosečnostjo.

Koliko časa je mogoče uporabljati depo injekcije?

Če ste spolno aktivni in trenutno ne želite zanositi in vam ta metoda kontracepcije ustreza ter redno obiskujete ginekologa, lahko nadaljujete z uporabo depo injekcij.

Ali lahko depo injekcije vplivajo na plodnost, ko bi si po prenehanju uporabe želela zanositi ?

Ko boste prekinili z uporabo depo injekcij, lahko telo potrebuje nekaj časa, da se menstruacije in plodnost ponovno povrnejo. To je seveda odvisno tudi od vrste injekcij, ki ste jih uporabljali. Povrnitev teh funkcij se razlikuje od ženske do ženske.

Ali se je ob uporabi depo injekcij mogoče zrediti?

Nekatere ženske, ki kot metodo kontracepcijske zaščite uporabljajo injekcije, opažajo povečanje telesne teže. Če boste opazili, da ste se zredili, vam priporočamo, da se posvetujete s svojim ginekologom in skupaj poiščeta drugo, alternativno hormonsko obliko kontracepcijske zaščite.


- Kontracepcijski obliž

Ali je treba odlepljeni obliž nadomestiti z novim in ali je mogoče v tem času zanositi?

Kontracepcijski obliž je narejen za namestitev na kožo in deluje en teden. Če se vam bo obliž odlepil, ga morate čim prej nadomestiti z novim. Če bo od časa, ko se vam je odlepil, do trenutka, ko boste obliž nadomestili z novim, minilo več kot 24 ur, metoda ne bo več učinkovita. zato morate en teden uporabljati dodatno kontracepcijsko zaščito.

Ali se lahko obliž odlepi med prhanjem?

Obliž je dobro lepljiv in se zelo redko odlepi. Z obližem se lahko prhate, plavate in ste športno aktivni. Morate ga le namestiti na čisto in suho kožo, pri čemer bodite pozorni, da v njegovi bližini obliža ne boste nanašali krem in losjonov. Tako boste tudi nadalje ohranili dobro lepljivost obliža.

Kontracepcijski obliž deluje tako, da v krvni obtok dnevno sprošča estrogen in progestagen. Obliž morate zamenjati enkrat tedensko vedno na isti dan (to naj bo dan za zamenjavo obliža). Četrti teden obliža ne nalepite. V tem tednu boste dobili krvavitev, ki ji rečemo odtegnitvena krvavitev. Z menjavanjem obližev boste prinesli zadostno količino hormonov v krvni obtok – vsak obliž jih sprošča le točno določeno količino. Če boste pozabili zamenjati obliž na dan za njegovo zamenjavo in bo od tega dne minilo že dan ali dva, obliž nemudoma odstranite ter ga takoj nadomestite z novim. Naslednji obliž si namestite ponovno na prvotni določeni dan za zamenjavo obliža. Tako boste še vedno zaščiteni pred neželeno zanositvijo. Če boste dan zamenjave obliža zamudili za več kot dva dni, začnite z novim 4-tedenskim ciklusom, hkrati pa prvih sedem dni uporabljajte še dodatno zaščito, npr. kondom.


Kaj se zgodi, če po končani krvavitvi (po 4. tednu) pozabimo namestiti nov obliž?

Če po 4. tednu (ko nastopi krvavitev), pozabite namestiti nov obliž (to pomeni, da ste bili brez njega več kot 7 dni), ga namestite takoj, ko se spomnite. Prvi teden novega ciklusa morate uporabljati še dodatno zaščito. Poleg tega morate vedeti, da se v tem primeru spremeni tudi dan za zamenjavo obliža.

Ali je treba obliž namestiti vedno na isto mesto?

Obliža ni nujno namestiti vedno na isto mesto. Celo priporočljivo je, da mesto njegove namestitve vsak teden malo zamenjate. Kontracepcijski obliž lahko namestite na stegno, trebuh, hrbet ali zgornji del roke, nikoli pa ga ne smete na prsi.

Ker je zelo podoben medicinskemu obližu, kako vemo, da res deluje?

Res je zelo podoben medicinskemu obližu in tudi njegovega delovanja ne čutite, toda kljub temu se iz posebnega vsebnika kontracepcijskega obliža v krvni obtok konstantno zanesljivo sproščata hormona estrogen in progestagen. Vse, kar morate storiti, je, da vestno enkrat tedensko tri tedne zapovrstjo redno menjavate obliž. Prav tako ne smete pozabiti, da morate po končanem 4. tednu, ko obliža niste nosili in je medtem nastopila odtegnitvena krvavitev, namestiti nov obliž.


- Nožnični prstan (vaginalni prstan, nožnični obroček, vaginalni prstan)

Kaj storiti, če nožnični prstan izpade iz nožnice?

Če nožnični prstan izpade, ga morate dobro sprati in znova vstaviti v čim krajšem možnem času. Če je od trenutka, ko je prstan izpadel iz nožnice, minilo več kot tri ure, morate naslednjih sedem dni uporabljati dodatno kontracepcijsko zaščito. Nožnični prstan je treba znova namestiti najmanj po sedmih dneh, če je od trenutka izpada minilo več kot tri ure; to pa pomeni, da boste morali imeti ta mesec nožnični prstan v nožnici več kot 21 dni skupaj. Sledil bo teden dni premora brez njega, v katerem bo nastopila odtegnitvena krvavitev. Po tem tednu nadaljujte z običajnim načinom uporabe.

Kaj se zgodi, če pozabimo odstraniti nožnični prstan?

Če imate nožnični prstan nameščen manj kot 28 dni, ga odstranite in naredite tedenski premor, zatem pa vstavite novega. Če ste imeli nožnični prstan nameščen dlje od 28 dni, ga nemudoma odstranite in ga takoj nadomestite z novim, hkrati pa naslednjih 7 dni uporabljajte dodatno kontracepcijsko zaščito. V tem primeru se lahko zgodi, da boste imeli neredne krvavitve ali pa ta ciklus mesečne krvavitve sploh ne boste imeli.

Kaj se zgodi, če po končanem tednu premora pozabimo namestiti nov nožnični prstan?

Namestite nožnični prstan takoj, ko se spomnite, ter naslednjih sedem dni uporabljajte dodatno kontracepcijsko zaščito. Če boste imeli nezaščiten spolni odnos in več kot teden dni niste uporabljali nožničnega prstana, razmislite tudi o urgentni kontracepciji. Če boste brez nožničnega obročka več kot sedem dni, obstaja možnost zanositve. Če ste negotovi, se pogovorite s svojim ginekologom.


- Nujna kontracepcija (jutranja tabletka)

Koliko časa po nezaščitenem spolnem odnosu je mogoče uporabiti 'jutranjo tabletko'?

'Jutranjo tabletko' morate vzeti v največ 72 urah (treh dneh) po nezaščitenem spolnem odnosu. Prej kot jo boste vzeli, bolj učinkovita bo.

Ali je to metodo varno uporabljati več kot enkrat na mesec?

'Jutranjo tabletko' kot metodo za preprečevanje nosečnosti smete uporabiti največ dvakrat v ciklusu. Poudariti je treba, da ne sodi med zanesljive niti tako učinkovite, kot so druge hormonske kontracepcijske metode, zlasti če jo uporabljate redno. Metoda je le 'izhod v sili'.

Ali 'jutranja tabletka' povzroči splav?

Ne, saj tabletka vsebuje bodisi kombinacijo estrogena in progestagena, bodisi samo progestagen. Deluje tako, da prepreči ovulacijo in zatorej to ni ena izmed oblik splava.

Ali je 'jutranjo tabletko' mogoče uporabiti kot drugo obliko kontracepcijske zaščite, če npr. jemljem kontracepcijske tabletke in eno pozabim vzeti?

Seveda. 'Jutranjo tabletko' lahko uporabite tudi, če pride do pomote v vaši izbrani kontracepcijski metodi, torej ko npr. pozabite vzeti tabletko ali vam poči kondom.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
theiia



Pridružen/-a: 25.04. 2012, 07:45
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2012 07:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam vprašanje glede jemanja kontracepcijskih tablet.
Jemljem jih drugi mesec. V tem drugem mesecu se mi je že drugič zgodilo, da sem pozabila vzeti tableto. Prvič sem jo pozabila vzeti med osmim in štirinajstim dnem in sem potem tableto vzela takoj, ko sem se spomnila in nato nadaljevala z rednim jemanje. Zdaj se mi je zgodilo že drugič. In sicer pred dvema dnevoma. To je sedemnajsti dan. Včeraj sem zato vzela obe tableti naenkrat. Zanima me kako naprej? Učinkovitost tablet se je verjetno zmanjšala. Ali jih naj jemljem še naprej isto kot zdaj? Uporaba kondom verjetno ni prašljiva?

Hvala za odgovor in lep pozdrav! Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jwslo
moderator
moderator


Pridružen/-a: 02.06. 2011, 01:04
Prispevkov: 200

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2012 08:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

theiia je napisal/a:
Imam vprašanje glede jemanja kontracepcijskih tablet.
Jemljem jih drugi mesec. V tem drugem mesecu se mi je že drugič zgodilo, da sem pozabila vzeti tableto. Prvič sem jo pozabila vzeti med osmim in štirinajstim dnem in sem potem tableto vzela takoj, ko sem se spomnila in nato nadaljevala z rednim jemanje. Zdaj se mi je zgodilo že drugič. In sicer pred dvema dnevoma. To je sedemnajsti dan. Včeraj sem zato vzela obe tableti naenkrat. Zanima me kako naprej? Učinkovitost tablet se je verjetno zmanjšala. Ali jih naj jemljem še naprej isto kot zdaj? Uporaba kondom verjetno ni prašljiva?

Hvala za odgovor in lep pozdrav! Smile


Ni pomembno samo kdaj (v katerem tednu) se pozabi tabletka, ampak predvsem kakšna je bila zamuda, pa tudi katere tabletke jemljete. Če je bila zamuda krajša kot 24 ur, potem se zaščita ni zmanjšala in tablete uporabljate še naprej po urniku. Če je zamuda daljša in se tableta pozabi v zadnjem tednu, kar pomeni, da je v zavojčku ostalo manj kot 7 tablet, potem se priporoča, da se novi zavojček prične jemati brez premora oz. brez zaužitja placebo tabletk (Yaz), naslednjih 7 dni pa se uporablja kondom. Če ste imeli spolne odnose v času, ko ste pozabili vzeti tabletko, se priporoča tudi urgentna kontracepcija.

Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
theiia



Pridružen/-a: 25.04. 2012, 07:45
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2012 09:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Hvala za odgovor.
Jemljem tablete Yaz. Zamuda pa je bila daljša od 24 ur. Ostalo mi je še 8 tablet in 4 bele neaktivne tablete(preden sem zaužila pozabljeno). Potem sem torej vzela obe naenkrat, tako, da jih je zdaj ostalo še šest. Ko torej končam z jemanjem tablet, preidem na nov zavojček, tako, da ne porabim neaktivnih tablet? Hvala :)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jwslo
moderator
moderator


Pridružen/-a: 02.06. 2011, 01:04
Prispevkov: 200

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2012 10:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

theiia je napisal/a:
Pozdravljeni.
Hvala za odgovor.
Jemljem tablete Yaz. Zamuda pa je bila daljša od 24 ur. Ostalo mi je še 8 tablet in 4 bele neaktivne tablete(preden sem zaužila pozabljeno). Potem sem torej vzela obe naenkrat, tako, da jih je zdaj ostalo še šest. Ko torej končam z jemanjem tablet, preidem na nov zavojček, tako, da ne porabim neaktivnih tablet? Hvala Smile


Ja, ko tega porabite, kar brez pavze oz. brez belih tabletk začnite z novim zavojčkom. Namen tega je, da se z neprekinjenim jemanjem znova vzpostavi zanesljiva zaščita. Računate lahko, da v tem mesecu ne bo krvavitve in bo le-ta verjetno prisotna naslednji mesec ob jemanju belih tabletk. Če ste imeli nezaščitene spolne odnose naredite test.

Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
theiia



Pridružen/-a: 25.04. 2012, 07:45
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2012 11:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razumem! :))
Najlepša hvala za Vaš odgovor! :)

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TinaNekoChan



Pridružen/-a: 31.01. 2013, 18:03
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 31 Jan 2013 18:15    Naslov sporočila: Zaostajanje krvavitve med 7dnevnim premorom jemanja tabletke Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
rada bi se pozanimala kako je to s to krvavitvijo med 7dnevnim premorom.

Že 5 let sedaj uspešno in brez kakršnik koli negativnih učinkov jemljem tabletke Lindinette,sem pa opazila,da se je krvavitev pojavila vse bolj pozno med tem tednom.
Sprva sem dobila krvavitev po 3reh dnevih,ponavadi zjutraj,s časoma sem jo dobivala vse pozneje in sedaj jo dobim zvečer 5tega dne po prekinitvji jemanja.

Krvavitev še traja 5dni,vendar se je kot rečeno premaknila že za nekaj dni in tako me skrbi,kaj če je sploh več ne bom dobivala v času teh 7mih dni prenehanja jemanja.
Ali se zmanjša zaščita tabletke oz. ali moram biti zaskrbljena,da se pojavlja vse bolj pozno?

Hvala za pomoč
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jwslo
moderator
moderator


Pridružen/-a: 02.06. 2011, 01:04
Prispevkov: 200

PrispevekObjavljeno: 31 Jan 2013 20:02    Naslov sporočila: Re: Zaostajanje krvavitve med 7dnevnim premorom jemanja tabl Odgovori s citatom

TinaNekoChan je napisal/a:
Pozdravljeni,
rada bi se pozanimala kako je to s to krvavitvijo med 7dnevnim premorom.

Že 5 let sedaj uspešno in brez kakršnik koli negativnih učinkov jemljem tabletke Lindinette,sem pa opazila,da se je krvavitev pojavila vse bolj pozno med tem tednom.
Sprva sem dobila krvavitev po 3reh dnevih,ponavadi zjutraj,s časoma sem jo dobivala vse pozneje in sedaj jo dobim zvečer 5tega dne po prekinitvji jemanja.

Krvavitev še traja 5dni,vendar se je kot rečeno premaknila že za nekaj dni in tako me skrbi,kaj če je sploh več ne bom dobivala v času teh 7mih dni prenehanja jemanja.
Ali se zmanjša zaščita tabletke oz. ali moram biti zaskrbljena,da se pojavlja vse bolj pozno?

Hvala za pomoč


Pri nekaterih uporabnicah tabletke z leti bolj "primejo" in močno znižajo maternično sluznico, ki potrebuje več časa, da zakrvavi. Nič nevarnega, zaščita ni okrnjena.

Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group