ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Motnje srčnega ritma

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Feb 2010 23:19    Naslov sporočila: Motnje srčnega ritma Odgovori s citatom

Motnje srčnega ritma


Na­sled­nji te­den je sve­tov­ni te­den srč­ne­ga rit­ma, zato sem se od­lo­či­la, da bom na­pi­sa­la ne­kaj o srč­nih mot­njah. Naj­po­gostej­ša srč­na mot­nja je atrij­ska fi­bri­la­ci­ja. S sta­ra­njem pre­bi­vals­tva se tudi po­go­stost te mot­nje po­ve­ču­je. Pred­vi­de­va se, da se bo v dvaj­se­tih letih raz­vi­la atrijska fi­bri­la­cija pri 2 od­stot­kih ljudi, kar je iz­jem­no ve­li­ko.

Arit­mi­ja je vsa­kr­šna mot­nja rit­ma srca, ki se raz­li­ku­je od si­nu­sne­ga rit­ma s frek­ven­co od 60 do 99 na mi­nu­to. Srce je mi­ši­ca, ki ima svoj red­ni ri­tem, ki ga do­lo­ča nje­gov last­ni pre­vod­ni si­stem. Elek­trič­na ak­tiv­nost se ši­ri ena­ko­mer­no po vsej srč­ni mi­ši­ci. Če se po­ja­vi­jo mot­nje pre­va­ja­nja, na­sta­ne­jo raz­lič­ne mot­nje rit­ma. Na elek­trič­no ak­tiv­nost srca vpli­va­jo tudi elek­tro­li­ti, ki jih ima­mo v krvi, in si­cer ka­lij in kal­cij. Kon­cen­tra­ci­je teh dveh elek­tro­li­tov so zelo na­tanč­no urav­na­va­ne.


Za­kaj na­sta­ne­jo mot­nje rit­ma?

Me­ha­niz­mi so tri­je: po­ve­ča­na av­to­ma­ti­za­ci­ja, pro­že­na ak­tiv­nost, kro­že­nje vzbur­je­nja.

Po­ve­ča­na av­to­ma­ti­za­ci­ja je lah­ko po­sle­di­ca po­ve­ča­ne­ga iz­lo­ča­nja adre­na­li­na ob stre­su, vpli­va do­lo­če­nih zdra­vil, lah­ko na­sta­ne po srč­ni kapi. Pro­že­na ak­tiv­nost na­sta­ne pri za­stru­pi­tvi z di­gi­ta­li­som – lani­topom. Na­sta­ne­jo živ­ljenj­sko ne­varne mot­nje rit­ma z vi­so­ko srč­no frek­ven­co. Kro­že­nje vzbur­je­nja po srcu je najpogostej­ši vzrok za na­sta­nek arit­mij in tudi najpo­go­stej­še – atrij­ske fi­bri­la­ci­je.

Mot­nje rit­ma so lah­ko po­ve­čana frek­venca srca, in si­cer nad 100 utri­pov na mi­nu­to, ali zmanj­šana frek­ven­ca, in si­cer pod 50 utri­pov na mi­nu­to. Šport­ni­ki ima­jo lah­ko nor­mal­no frek­ven­co oko­li 40 do 50 udar­cev na mi­nu­to. Na splo­šno pa ve­lja, da je za srce bolj­ša niž­ja frek­ven­ca – pod 60 udar­cev na mi­nu­to –, ker je srce manj obre­me­nje­no. Po­dob­no kot stroj – manj ko ga obre­me­nju­ješ, dalj ča­sa zdr­ži. Mo­tor naj­bolj trpi, če mora dalj ča­sa de­la­ti pod vi­so­ki­mi obra­ti.

Atrij­ska fi­bri­la­ci­ja
Je zelo po­go­sta mot­nja rit­ma. S sta­rost­jo nad 65 let se šte­vi­lo teh mo­tenj po­ve­ču­je. Tretji­na mo­tenj rit­ma je prav atrij­ska fi­bri­la­ci­ja. Pri atrij­ski fi­bri­la­ci­ji gre za ne­re­den ri­tem srca, kjer bije srce zu­naj svo­je­ga rit­ma. Če je frek­ven­ca srca nor­mal­na, še gre. Ob po­vi­ša­ni frek­ven­ci srca nad 100 utri­pov na mi­nu­to ali celo čez 150 utri­pov na mi­nu­to se člo­vek, ki ima atrij­sko fi­bri­la­ci­jo, po­ču­ti zelo ne­la­god­no, du­ši ga, sla­bi ga. Atrij­ska fi­bri­la­ci­ja je lah­ko pa­rok­siz­mal­na – po­ja­vi se ne­na­do­ma in iz­zve­ni v sed­mih dneh, lah­ko pa prei­de v kro­nič­no ob­li­ko in te­daj ne­redni ri­tem vztra­ja. Zdrav­nik lah­ko po­sta­vi diag­no­zo že s po­slu­ša­njem srca in ti­pa­njem pul­za. Diag­no­zo potr­di­mo, če po­sna­me­mo elek­tro­kar­dio­gram (EKG). Zdrav­nik na­po­ti bol­ni­ka h kar­dio­lo­gu, kjer mu na­re­di­jo tudi ultra­zvok srca in vpe­lje­jo zdra­vi­la ali opra­vi­jo elek­tro­kon­ver­zi­jo – po­sto­pek, s ka­te­rim se s po­moč­jo elek­trič­ne­ga apa­ra­ta pre­ki­ne ne­red­no hi­tro bit­je srca.

Zdrav­ljenje atrij­ske fi­bri­la­ci­je
Po­sku­ša­mo vzpo­sta­vi­ti si­nu­sni ri­tem srca, to po­me­ni nor­ma­len ri­tem srca. Po­skr­bi­mo za zni­ža­nje frek­ven­ce srca. Pri ne­nad­nem po­ja­vu atrij­ske fi­bri­la­ci­je sku­ša­mo ri­tem po­vr­ni­ti z elek­tro­kon­ver­zi­jo ali zdra­vi­li. Nuj­no je zdrav­lje­nje os­nov­ne bo­lez­ni, kot so po­vi­šan krvni tlak, bo­lez­ni ščit­ni­ce … Atrij­ska fi­bri­la­ci­ja sama po sebi ne­po­sred­no ško­dlji­vo vpli­va na srč­no mi­ši­co – pov­zro­ča struk­tur­ne spre­mem­be v srč­ni mi­ši­ci in na­sta­nek fi­bro­ze – manj­vrednega tkiva, ki se ob­na­ša dru­ga­če kot srč­na mi­ši­ca, to pa še po­slab­šu­je de­lo­va­nje srč­ne mi­ši­ce.

Tve­ga­nje za kap
Atrij­ska fi­bril­ci­ja po­me­ni mot­njo rit­ma srca – ne­re­den srč­ni ri­tem. To po­ve­ča na­sta­nek krv­nih strd­kov v srcu, zato je pri vseh, ki ima­jo atrij­sko fi­bri­la­ci­jo, nuj­na an­ti­koa­gu­lant­na te­ra­pi­ja, pri ne­ka­te­rih še do­dat­no an­tia­gre­ga­cij­ska.

An­ti­koa­gu­lant­na te­ra­pi­ja po­me­ni je­ma­nje zdra­vil, ki zmanj­ša­jo po­jav­nost na­stan­ka krv­nih strd­kov. Bol­nik mora vsak dan jemati zdra­vi­la var­fa­rin v od­mer­ku, ki ga je treba stal­no pri­la­ga­ja­ti. Po­treb­ne so red­ne, naj­prej te­den­ske, nato me­seč­ne kon­tro­le krvi. V vsa­kem zdravs­tve­nem domu ima­mo an­ti­trom­bo­tič­ne am­bu­lan­te, ki vo­di­jo bol­ni­ke, ki jem­lje­jo var­fa­rin. Tako za bol­ni­ke in nji­ho­ve svoj­ce kot tudi za zdravs­tve­ne de­lav­ce po­me­ni vse sku­paj kar ve­liko po­rabo ča­sa in je or­ga­ni­za­cij­sko zah­tev­no.

Hkra­ti se za­ve­da­mo, da gre ve­či­no­ma za sta­rej­še lju­di, ki jem­lje­jo hkra­ti z var­fa­ri­nom še dru­ga zdra­vi­la, ta pa lah­ko ima­jo sku­paj z var­fa­ri­nom hude stran­ske učin­ke. Vo­de­nje bol­ni­ka z atrij­sko fi­bri­la­ci­jo je zah­tev­no za zdrav­ni­ka pa tudi za bol­ni­ka in svoj­ce. Po­mem­bno jih je tudi pou­či­ti o pre­hra­ni, ki lah­ko iz­ni­či ali po­ve­ča de­lo­va­nje var­fa­ri­na. Zdrav­lje­nje z var­fa­ri­nom je re­la­tiv­no var­no, če je stro­kov­no nad­zo­ro­va­no, si­cer je lah­ko smrt­no ne­var­no, kaj­ti pre­ve­liki od­mer­ki var­fa­ri­na lah­ko pov­zro­či­jo ne­var­ne kr­va­vi­tve. Bol­ni­kom, pri ka­te­rih so­de­lo­va­nje ni za­nes­lji­vo, zdrav­nik ne pred­pi­še zdrav­lje­nja z var­fa­ri­nom. Na­me­sto var­fa­ri­na do­bi­jo samo an­tia­gre­ga­cij­sko zdrav­lje­nje z ace­til­sa­li­cil­no ki­sli­no. Pri bol­ni­kih, ki ima­jo po­leg atrij­ske fi­bri­la­ci­je še dru­ga srč­na obo­le­nja, ki zah­te­va­jo an­tia­gre­ga­cij­sko zdravlj­nje, tega jem­lje­jo hkra­ti z var­fa­ri­nom, če­prav se pri teh tve­ga­nje za kr­va­vi­tve po­ve­ča kar za 20 od­stot­kov. Pri tem je po­tre­ben še strož­ji nad­zor bol­ni­kov.

Katarina Planinec, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group