ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




POŠKODBE MIŠIC - pretrgana mišica...

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 22 Apr 2010 07:57    Naslov sporočila: POŠKODBE MIŠIC - pretrgana mišica... Odgovori s citatom

POŠKODBE MIŠIC - pretrgana mišica, natrgana mišica, obtolčenina mišice, nategi mišice....itn.

Poškodbo mišice navadno spremlja tudi poškodba kože, lahko pa je ....
V prvih 24 urah po poškodbi mišic je postopek enak za vse stopnje okvar sestoji iz: ...

Klik..!
http://www.sportsrehabilitation.net/PDF/GRADIVO/Po%C5%A1kodbe%20mi%C5%A1ic.pdf


Asis.dr. Edvin Derviševič, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 18 Maj 2010 06:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ahilova tetiva

Sestavljajo jo mišice meč.Manjše poškodbe tetive so pogoste.Po navadi nastanejo zaradi nepravilne tehnike pri teku ali zaradi neprimerne obutve.Vse to lahko povzroči vnetje tetive(tendinitis) in natrganje vlaken.Take težave večinoma minejo s počitkom in fizioterapijo.
Ahilovo tetivo lahko pretgajo močne nategnitve.V takih primerih je navadno potrebna operacija.



Izvin gležnja je zelo pogosta poškodba pri tenisu.Povzroči jo vrtenje stopala prek njegove zunanje meje,zaradi česar se nategnejo in poškodujejo sklepne vezi na zunanji strani sklepa.Zelo močan zvin lahko povzroči obsežne raztrganine sklepnih vezi,tako da je potreben kirurški poseg.Sami lahko zelo zmanjšamo nevarnost za poškodbo s tem ,da izberemo čevlje ki so posebej narejene za tenis.(obvezno)

Ahilova tetiva


Izvin gležnja



Poškodbe mišic

V telesu imamo več kot 300 posameznih mišic, ki našim sklepom omogočajo, da se gibljejo in našemu telesu dajejo obliko. Če mišice PRAVILNO raztezamo in krepimo nam služijo z optimalno močjo, vzdržljivostjo in fleksibilnostjo. V nasprotnem primeru se poveča možnost poškodb mišic.


Mišica je lahko poškodovana na štirih nivojih:

•telesu mišice
•prehodu mišice v tetivo
•tetivi
•narastišču tetitve na kost

Mišične poškodbe delimo na 3 stopnje. V primeru prve stopnje, govorimo o nategu mišice, pri čemer je poškodovanih manj kot 5 % mišičnih vlaken. Pojavi se bolečina, z majhno izgubo mišične moči in obsega gibljivosti. V primeru druge stopnje, govorimo o delni prekinitvi mišičnih vlaken, pri čemer kontrakcija poškodovane mišice povzroči bolečino, v mišici se ponavadi tipa defekt (prekinitev) mišice. V primeru tretje stopnje, govorimo o popolni prekinitvi mišičnih vlaken, pri čemer mišice ni mogoče napeti oz. izvesti kontrakcijo. Takšne poškodbe zahtevajo operativno zdravljenje.

Vzroki za nastanek mišičnih poškodb so:

•Neprimerna dolžina mišičnih vlaken
•Mišično neravnotežje
•Slaba mišična moč in vzdržljivost posameznih mišičnih skupin
•Neprimerno in nezadostno ogrevanje pred športnimi aktivnostmi

V športu so mišične poškodbe najpogosteje posledica preobremenitvenih sindromov, ki nastajajo postopoma in jih v začetnih fazah sploh ne zaznamo in tako ne moremo z gotovostjo opredeliti njihovega časa in vzroka nastanka. Pri preobremenitvenih sindromih gre za seštevek manjših športnih poškodb, ki nastanejo kot posledica pogostih, ponavljajočih se intenzivnih obremenitev na nekem delu gibalnega sistema, ki povzročijo najprej vnetni proces, zaradi NE-zdravljenja ali nepravilnega zdravljenja vnetnega procesa pa pride posledično do mišičnih poškodb.

Primarno zdravljenje mišičnih poškodb vključuje princip RICE (R- rest (počitek), I – ice (hlajenje z ledom), C – compression (kompresija z namenom preprečiti dodatno zatekanje oz. izgubo krvi) E – elevation (dvig poškodovane okončine z namenom zmanjšati oteklino); Priporoča se lokalno in sistemsko protivnetno zdravljenje. Lokalno protivnetno zdravljenje vključuje elektroterapijo, sistemsko protivnetno zdravljenje pa vključuje uporabo zdravil za zmanjšanje bolečine in znakov vnetja. V naslednji fazi zdravljenja je potrebno poskrbeti za vzpostavitev normalnega obsega gibljivosti poškodovane okončine in mišico primerno okrepiti. Zdravljenje mišičnih poškodb 1. in 2. stopnje lahko traja od desetih dni do treh tednov, zdravljenje mišičnih poškodb 3. stopnje pa lahko traja tudi do 8 mesecev.

Možnost za nastanek mišičnih poškodb lahko zmanjšamo s pravilnim ogrevanjem in raztezanjem posameznih mišičnih skupin, z rednim izvajanjem vaj za pridobivanje in vzdrževanje primerne mišične moči in vzdržljivosti mišic in pravočasnim in pravilnem zdravljenjem preobremenitvenih sindromov.





_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group