ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek..?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 17 Jul 2010 11:15    Naslov sporočila: Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek..? Odgovori s citatom

Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek..?

Ko govorimo o poškodbah, je eno najpogostejših vprašanj to, ali je bolje uporabiti topel ali hladen obkladek. No, seveda je odvisno od poškodbe, zato preverite, kdaj je bolje uporabiti katerega!


Obkladki so pri poškodbah izjemno priljubljeni, saj lajšajo bolečino in zmanjšujejo oteklino. Toda kdaj je koristnejši ledeni in kdaj vroč obkladek ter kakšna je razlika med njima?

Zakaj uporabljati ledene obkladke?



Najvarnejša izbira pri zdravljenju poškodb je uporaba ledenega obkladka.
To metodo uporabljamo pri poškodbah in ob pojavu bolečin, ki trajajo manj kot 24 ur, ter pri vseh poškodbah, pri katerih razbolelo mesto tudi oteka. Led namreč zmanjša bolečino in povzroči zoženje krvnih celic, zaradi česar se zmanjša oteklina, ki se pojavi takoj po udarcu, poleg tega pa ima led tudi blažilen učinek na živčevje, zaradi česar se zmanjša bolečina.

Ledu ali ledenega obkladka ne smete nikoli položiti neposredno na kožo, saj obstaja nevarnost ozeblin. Ledeni obkladki so poleg tega lahko tudi hladnejši kot sam led, zato oboje uporabljajte zgolj tako, da jih na oteklino ali poškodbo položite prek tkanine in nikoli za dlje kot 30 minut. Oteklino pa boste še dodatno zmanjšali, če boste medtem, ko na poškodbi držite obkladek, poškodovani del telesa nekoliko privzdignili.

Upoštevate pa lahko tudi katerega izmed spodnjih nasvetov:



Ledeni obkladki vam bodo pomagali zmanjšati oteklino, ker led povzroči ožanje krvnih žilic. Da bi se izognili prekomernemu hlajenju območja, za hlajenje uporabite kocko ledu. Z njo nato drgnite po oteklini, dokler se kocka ne stali. Za večje poškodbe uporabite dve kocki.

- Brisačo ali manjšo krpo namočite v ledeno vodo, jo nato ožmite in položite čez poškodovano mesto. Na krpo nato položite vrečko zmrznjene zelenjave ali zmrznjeno meso ter obkladek pritrdite z drugo brisačo.

- Če si želite zmanjšati oteklino na stopalih, dlaneh in prstih, ta del telesa namočite v mrzlo vodo za 10 do 15 minut.


Kdaj poseči po vročih obkladkih?

Toplota sprošča mišice, zato je tovrstne obkladke najbolje uporabiti za lajšanje bolečin v mišicah, ki so pogosto posledica napačne oziroma nerodne drže telesa, kot so bolečine v spodnjem in srednjem delu hrbta in v vratu. Poleg tega z vročimi obkladki zdravimo razbolele mišice in krče, pomagajo pa tudi bolnikom z osteoartritisom. Toplota bo namreč povečala sposobnost njihovega gibanja in zmanjšala bolečino. Tako kot ledenih tudi vročih obkladkov ne smete uporabljati dlje kot pol ure naenkrat.


Z vročimi obkladki ne boste zmanjšali otekline, boste pa olajšali bolečine v mišicah.

Ko topel obkladek položite na poškodovano mesto, se lahko vnetje ali otekanje še poslabšata, saj toplota povzroči, da se krvne celice razširijo. Nevarno pa je tudi uporabljati vrele obkladke, saj lahko na področju pregrevanja pride celo do opeklin.

Med pregrevanjem je vredno upoštevati naslednje nasvete:

- uporabljajte električno grelno blazino;

- prizadetega mesta ne pregrevajte dlje kot 30 minut;

- med grelno površino in kožo vedno položite kos tkanine in med pregrevanjem večkrat preverite površino kože (vsaj vsakih pet minut preverite barvo in temperaturo kože);

- električni grelnik naj bo naravnan na najnižjo možno temperaturo, ki jo še čutite (višje temperature ne bodo nič kaj bolj koristne, le opekli se boste).

Koliko časa mora preteči med enim in drugim obkladkom?

Za vse obkladke, ne glede na to, ali so vroči ali mrzli, velja, da je med eno in drugo 30-minutno terapijo treba počakati vsaj toliko, da se koža povrne v prvotno stanje (po barvi in temperaturi). To običajno traja od 30 do 60 minut, odvisno od posameznika. Z obkladki nikoli ne pretiravajte in jih ne polagajte na pordelo kožo, ki si od prejšnjega obkladka še ni opomogla.



Izmenjavanje ledenih in vročih obkladkov najpogosteje uporabljajo športniki, saj oteklina na ta način hitro uplahne.

Kako pa je z izmenjavanjem vročih in mrzlih obkladkov?

Kontrastne kopeli, kjer izmenjavamo vroče in mrzle obkladke, so zelo priljubljene med športniki, ki morajo čim hitreje zmanjšati oteklino. Ta metoda povzroča naglo oženje in širjenje krvnih žilic, zaradi česar oteklina zelo hitro izgine. Pri tem je pomembno poudariti, da obkladki ne smejo biti ekstremno vroči ali izjemno mrzli, temveč mlačni in hladni. Obkladke je treba menjavati na pet do deset minut, terapija pa naj traja dlje kot 45 minut. Namesto obkladkov lahko uporabimo tudi kopeli, tako da v vedro natočimo vodo in poškodovani del telesa namakamo vanj. Ta tehnika sicer zmanjša oteklino, ne pomaga pa pri lajšanju bolečin.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 17 Jul 2010 11:23    Naslov sporočila: Hladno topla terapija Odgovori s citatom

Hladno topla terapija



Vročina in hlad sta dva najpogostejša načina pasivne in neboleče terapije, od katerih ne moremo postati odvisni. Mnogo zdravnikov priporoča tako tople kot tudi hladne terapije, ker pomagajo lajšati bolečine v križu in hrbtenici, zmanjšujejo pooperacijske otekline in modrice, lajšajo vnetja, mišične krče, težave s cirkulacijo in pomagajo pri utrujenih očeh, kajti toplo hladna terapija pospešuje oz. spodbuja telesno samoozdravitveno moč.

Katero oblogo boste uporabili, je predvsem odvisno od vrste poškodbe. Ne glede na vse pa je potrebno obe uporabljati previdno in pred uporabo za nasvet povprašati še strokovnjaka.


TOPLA TERAPIJA:

Topla terapija razširja krvne žile, kar povečuje pretok krvi, lajša bolečine in sprošča mišice. Blažilno deluje na otrdelost telesa in stalno bolečino. Toplota se lahko nanese na telo v obliki električnih grelnih blazin, vročih steklenic vode, vročih gel oblog pogretih v vroči vodi ali mikrovalovni pečici ali pa z vročimi kopelmi.

Topli obkladki pomagajo pri:

•otrdelosti vratu
•bolečinah v hrbtu
•bolečinah v mišicah
•bolečinah v sklepih
•revmi
•bolečinah ob menstruaciji
•težavah z ledvicami in mehurjem
•boljši prekrvavitvi


HLADNA TERAPIJA:

Hladna terapija zavira pretok krvi, kar upočasni otekanje poškodbe in lajša bolečino. Lahko je v obliki ledene obloge, hladne obloge ali pa so to lahko steklenice napolnjene z mrzlo vodo. Kakršnakoli hladna terapija se mora uporabiti takoj po nastanku poškodbe.

Hladni obkladki pomagajo pri:

•izvinih
•podplutbah
•migrenah
•nemirnosti/stresu
•napetostih
•vrtoglavicah
•glavobolih


Varnostni nasveti:

Topli obkladki v kakršnikoli obliki bi morali biti zmeraj oviti v brisačo, da se preprečijo opekline. Prav tako takšno zdravljenje ne bi smelo biti daljše od 30 minut in med tretmajem je potrebno vsakih 5 minut preveriti kožo, da se ni že preveč segrela.

Ledu ali mrzlih obkladkov se ne sme nanašati direktno na kožo. Tudi tu je potrebno med kožo in mrzlo oblogo dati brisačo ali kakšno drugo podobno stvar, da se prepreči poškodba kože ali živcev. In kot pri topli terapiji, tudi hladna ne sme trajati več kot 20 minut in prav tako se mora vsakih 5 minut preveriti kožo, da ni prišlo do kakšnih poškodb, kot so ozebline (koža bi v tem primeru postala rdeča ali pa bi se na njej pojavili mehurji, prav tako kot če bi bila opečena).
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group