ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Bradavice

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 21 Jul 2010 09:29    Naslov sporočila: Bradavice Odgovori s citatom

Bradavice

Jure Rainer,

Bradavice (verrucae): z njimi poimenujemo kožne spremembe, ki jih povzročajo virusi. Povzročitelj je humani papilloma virus (HPV). Virus se najpogosteje nahaja na vlažnih mestih, kot npr. ob plavalnih bazenih, ter prostorih za tuširanje. Prenašanje virusa lahko zmanjšamo z rednim pranjem omenjenih prostorov, izogibamo se skupni uporabi brisač, med plavanjem in tuširanjem pa bradavice prelepimo z obližem.


Kako, kje in pri komu se pojavijo?

Bolezen se najpogosteje pojavi pri otrocih in mladostnikih, pojavi pa se lahko v vsakem življenjskem obdobju. Prenašajo se z dotikom, spolnimi odnosi (kondilomi) ali z avtoinokulacijo, oziroma s prenosom virusa z enega mesta kože na drugo. Pri vsakemu posamezniku imunski sistem organizma določi razliko med trajanjem in intenzivnostjo bradavic. Virus se najpogosteje nahaja na vlažnih mestih npr. ob plavalnih bazenih, ter prostorih za tuširanje. Prenašanje virusa lahko zmanjšamo z rednim čiščenjem omenjenih prostorov, izogibamo se uporabi istih brisač, med plavanjem in tuširanjem pa bradavice prelepimo z obližem.

Pri vrstah bradavic, ki se prenašajo s spolnimi odnosi, velja za edino zaščito varnega spolnega odnosa prakticiranje seksa z neokuženim partnerjem. Kondomi v tem primeru ne predstavljajo 100% zaščite.


Katere vrste bradavic obstajajo in kakšne so?

Po videzu in mestu na katerem se pojavijo delimo bradavice na:

• Navadne bradavice (verrucae vulgaris)
• Bradavice na stopalih (verrucae plantares)
• Mladostniške bradavice (verrucae planae juveniles)
• Koničaste bradavice (verrucae filiformes)
• Koničasti kondilomi (condylomata acuminata)
• Generalizirane bradavice (epidermodysplasia verruciformis)


Navadne bradavice:


Se pojavijo kot trdi vozlički na koži, so nepravilne oblike, rjave barve in velike do 1 cm. Čeprav se lahko pojavijo po celotni koži se najpogosteje pojavijo na rokah. Če zrastejo pod nohti zelo bolijo. Običajno se pojavijo v večjem število in se lahko pri ljudeh s slabšim imunskim sistemom razrastejo po celem telesu (generalizirajo).

Bradavice na stopalih:



Ta oblika bradavic se pojavi na stopalih kot samostojna izrastlina, ali kot večja skupina – mozaik. Najpogosteje se nahajajo na mestu največje obremenitve (peta in prsti), zato med hojo povzročajo bolečino.

Mladostniške bradavice:


Niso tako izrazite. So rahlo privzdignjene, ploščate oblike, kožne, ali sivo-rumene barve. Ker se prenašajo iz enega mesta na drugo, se v glavnem pojavljajo v večjem številu. Pojavijo se okoli ust, na čelu in dlaneh.

Koničaste bradavice:



Pojavljajo se na vratu, obrazu, ustnicah in nosu. So ostre in tanke, pojavijo se kot samostojne izrastline, prav tako se lahko pojavijo v skupinah. Pri moških se pogosto prenašajo z britjem (avtoinokulacijo).

Koničasti kondilomi:


Imenujemo jih še genitalne bradavice. So mehke, podaljšane bradavice, neravne površine, ter rožnate barve. Nahajajo se na področju anogenitalne sluznice, zelo redko na sluznici ustne votline. Prenašajo se s spolnimi odnosi. Nekateri tipi HPV virusa, ki povzročijo to vrsto bradavic, lahko povzročijo karcinogene tumorje.

Generalizirane bradavice:



Gre za nenormalno reakcijo organizma, ki jo povzroči infekcija s HPV virusom. Reakcija organizma se deduje. Najpogosteje se bolezen, za katero je značilen pojav več izrastlin manjših od 5mm, pojavlja v otroških letih. Nahajajo se na rokah, podlakti, vratu, trebuhu in prsnemu košu.


Kako se zdravijo?

Zdravljenje je odvisno od tipa, števila in mesta na katerem se pojavijo bradavice. Najmanj dve tretjini bradavic v nekaj mesecih spontano izgine in ne pušča nobenih brazgotin, vendar se lahko pri 35% pacientov ponovno pojavijo.

Zdravljenje

Pri zdravljenju bradavic se najpogosteje uporabi krioterapija (zamrzovanje) s tekočim dušikom, elektrokoagulacija, ekskohleacija, lahko pa se jih premazuje z 10% raztopino salicilne ali mlečne kisline.

Kripoterapija velja za zelo hitro in učinkovito metodo odstranjevanja bradavic, čeprav je včasih za popolno odstarnitev potrebna ponovitev.

Elektrokoagulacija terapija z izmeničnim visoko frekvenčnim električnim tokom, ki se s pomočjo elektrode izvaja direktno na bradavico. Električni tok povzroča pregrevanje bradavice in jo s pomočjo visoke temperature tudi odstrani.

Ekskohleacija je kirurški postopek pri katerem s pomočjo ostre žličke bradavico odstranimo. Glede na to, da elektrokoagulacija in kripoterapija puščata brazgotine ju ne koristimo pri otrocih.

10% raztopina salicilne kisline in mlečne kisline povzroča luščenje bradavic. Na ta način se tudi odstranijo.

Pri zdravljenju kondiloma ali genitalnih bradavic moramo vedeti, da je le-to dolgotrajno. Zdravljenje je potrebno ponavljati, saj se bolezen pogosto vrača. Kondilome zdravimo lokalno, z vnosom podofilina, preparati interferona, krioterapijo, elektrokoagulacijo, laserjem, ali jih kirurško odstranimo.
Podofilin in preparati interferona se prejemajo direktno na izrastlino, ter se uporabljajo več mesecev. Te proizvode, zaradi možnosti poškodbe ploda, ne smemo uporabljati pri nosečih pacientkah.

Če se pri ženskah pojavijo kondilomi je potrebno razširiti diagnostiko in opraviti kolposkopijo s katero pregledamo vagino in maternični vrat, za identifikacijo tipa HPV virusa je potreben PAP bris. S temi pregledi želimo potrditi ali je prišlo do pojava cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN), ki lahko preide v raka na materničnem vratu. Prav zaradi tega so pomembni redni ginekološki pregledi.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 22 Jul 2010 07:32    Naslov sporočila: Kako odstranite bradavice ? Odgovori s citatom

Kako odstranite bradavice ?


.Bradavice so pogosto nenevarne, čeprav nikomur ni všeč, ko jih vidi ali tipa na koži.


Proti bradavicam se lahko borimo na mnogo načinov.
Bradavice povzroča človeški papiloma virus, lahko pa se pojavi pri katerikoli starosti, čeprav so najpogostejši pri otrocih in najredkejši pri starejših. Običajno nastanejo kot bledi kožni izrastki z grobo površino. Brez težav se prenašajo po koži, a se večinoma ne prenašajo z medsebojnim stikom. Velika večina bradavic je nenevarnih, njihova velikost in videz pa sta odvisna od lege na telesu in od virusa, ki jo je povzročil. Nekatere bradavice rastejo ločeno, druge v skupinah, še posebej tam, kjer se koža pogosteje in hitreje poškoduje (praske, ureznine). Nekatere niso boleče, druge pa, ker pritiskajo na živec.

Z neposrednim medsebojnim stikom (rokovanje, dotikanje predmetov) se lahko okužimo v telovadnicah, bazenih, otroci pa tudi v vrtcih oziroma pri druženju z vrstniki. Inkubacijska doba od okužbe do nastanka bradavic je dva do štiri mesece, lahko je tudi daljša.

Bradavice se v tretjini primerov ponovijo
Navadne bradavice so čvrste s hrapavo površino, nepravilne ali okrogle oblike in v premeru merijo manj kot centimeter. Najpogosteje se pojavijo na prstih in rokah, še posebej v bližini nohtov, pa tudi na kolenih, obrazu in lasišču. Bradavice, ki nastanejo na podplatih, so zaradi pritiska sploščene in obdane z odebeljeno kožo, lahko pa tudi zelo bolijo. Na obrazu, vekah, vratu ali ustnicah se običajno pojavijo filiformne bradavice, ki so daljše, tanjše in manjše.

Bradavice velikokrat izginejo same od sebe in brez zdravljenja, nekatere izginejo in se zopet pojavijo, druge spet ostanejo na koži dolga leta. Navadne bradavice običajno brez zdravljenja izgine v dveh letih, sicer pa se ne glede na način zdravljenja bradavica v tretjini primerov zopet pojavi. Najbolj trdovratne so tiste ob nohtih in na podplatih.

Bradavice zdravimo glede na njihovo lego, vrsto in izrazitost in čas prisotnosti na koži. O odstranjevanju se je pametno posvetovati z dermatologom, ki pregleda bradavice in kožne spremembe ter pomaga z nasveti.

Proti bradavicam se sicer borimo na različne načine:

•Z uporabo raztopin ali obližev, ki vsebujejo salicilno ali mlečno kislino. Dobite jih v lekarnah.
•Bradavico lahko sami (ali zdravnik) zamrznete s tekočim dušikom, ohlajenim na 196,5 stopinj C. Poseg ne pusti brazgotin.
•Če bradavice ne povzročajo težav, lahko počakate, da izginejo same od sebe.
•Za kirurški poseg se odločimo pri trdovratnih bradavicah. Običajno ga odsvetujejo pri otrocih.
•Odstranjevanje z laserjem.
•Kiretaža – postopek, pri katerem z ostro žličko odstranite poroženeli del okoli bradavice.
•Odstranitev z električnimi iglami.



Bradavice se lahko pojavijo tudi na obrazu.



Iz domače lekarne je nasvetov za celo knjigo, med drugim pa naj bi pomagali naslednji:

•Neposredno na bradavico nanesite sveže mlet česen in zaščitite z obvezo. Vsak dan nanesite sveži česen in se pri tem izogibajte zdravi koži (lahko jo zaščitite z vazelinom). Česen naj bi v enem tednu povzročil nastanek mehurčkov, na koncu pa bradavica odpade. Za boljši učinek zeliščarji priporočajo, da uživate tri stroke ali tri kapsule česna.
•Namočite obvezo v vinski kis, jo prilepite s samolepilnim obližem na bradavico in počakajte uro do dve.
•Pretrgajte regratovo steblo in na bradavico iztisnite mlečno tekočino. Postopek ponovite vsak dan.
•Olupite košček skorje breze in ga namočite v vodo. Prilepite ga na bradavico z notranjo stranjo proti koži. Skorja vsebuje salicilate, ki so tudi v mnogih zdravilih brez recepta proti bradavicam.
•Pred spanjem vsak dan na bradavico prilepite košček bananinega olupka z notranjo stranjo proti koži. Podobno lahko storite z olupkom limone.
•Nasekljajte sveže liste bazilike in jih pritrdite na bradavico. Postopek ponavljajte sedem dni.
•Bradavice vsak dan namakajte v topli vodi 15 minut. Za boljši učinek dodajte vinski kis v razmerju 4:1.
•Na bradavico nanesite svež mlečnati izloček krvavega mlečnika ali ognjiča in počakajte, da se posuši. Postopek ponavljajte, dokler bradavica ne izgine.

Pomembna je preventiva
Delujete tudi preventivno in v bazenih in slačilnicah obujte sandale ali japonke, virusi, ki povzročajo nastanek bradavic, se namreč razmnožujejo v vlažnem in toplem okolju. Na javnih kopališčih ne hodite bosi in po kopanju operite stopala z dezinfekcijskim sredstvom. Po prhi, kopeli ali umivanju rok osušite bradavice, tako boste zmanjšali možnost širjenja virusov na druge ljudi. Mokre bradavice so namreč veliko bolj nalezljive.

Če sredstva, s katerimi ste skušali odstraniti bradavice, ne pomagajo, obiščite zdravnika. Zavedajte pa se, da so vsa farmacevtska zdravila proti bradavicam zelo agresivna, zato natančno upoštevajte navodila za uporabo.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Ninaa



Pridružen/-a: 17.05. 2011, 19:42
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 10 Jun 2011 14:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!

Mene pa zanima koliko časa približno traja, da bradavice v ustih izginejo same od sebe?
Kako pa jih odstranjuje zdravnik?

Hvala,
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Jun 2011 18:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ninaa je napisal/a:
Zdravo!

Mene pa zanima koliko časa približno traja, da bradavice v ustih izginejo same od sebe?
Kako pa jih odstranjuje zdravnik?

Hvala,
lp




Spoštovani!

Mogoče gre za ,,Humani papiloma virus,, so obsežna skupina virusov, med katere prištevamo več kot sto različnih genotipov HPV.

Povzročajo lahko tudi nastanek papilomov v ustni votlini, lahko tudi v
žrelu, grlu, sapniku in sapnicah.

Poleg prenosa z običajnimi spolnimi akti je možen tudi orogenitalen oz.
oroanalen prenos ter prenos (s prsti) po lastnem telesu. Izgledajo,
poenostavljeno rečeno, kot bledorožnate, enkrat drobno malinaste, drugič
resičaste, pecljate ali ploščate bradavice. Temeljit pregled oz. obravnavo v zvezi s temi spremembami v zgornjih dihalih ali prebavilih lahko napravi le specialist otolog (oz. specialist ORL). V teh področjih jih načeloma zdravijo s kauterizacijo (kemično ali toplotno) ali z laserjem, izjemoma tudi kirurško. Svetujem, da v vašem primeru obravnavo in zdravljenje prepustite specialistu na ORL, ki ga povprašajte o vsem, kar vas v zvezi s tem še zanima.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group