ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Polipoza želodca

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Nelly



Pridružen/-a: 10.10. 2011, 10:50
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 10 Okt 2011 11:17    Naslov sporočila: Polipoza želodca Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

stara sem 39 let in imam že več kot 10 let težave s želodcem. Najprej so bile izražene kot ponavljajoči gastritisi. Pred tremi leti so mi diagnosticirali GERB in hiatalno kilo. Prisotnost bakterije ni bila nikoli potrjena. 10 let so mi občasno predpisovali Ultop. Ob diagnosticiranju GERBA pa je bil prvič predpisane zaviralec protonske črpalke, katerega sem nepretrgoma jemala do sedaj. Pred približno letom in pol so se pojavili benigni hiperplastični polipi v velikosti 1-3mm in sicer samo na enem mestu. Leto kasneje so bili polipi diagnosticirani v korpusu in fundusu želodca in so že velikosti do 1cm. Zraven naj bi bili opažen tudi nastanek manjših. Na osnovi 5 odvzetih polipov je bila diagnoza zopet benigni hiperplastična polipoza želodca. Pri pregledu črevesja polipi niso bili diagnosticirani. Tudi UZ trebuha naj ne bi pokazal posebnosti.Trenutno so mi terapijo menjali iz Nolpaze v Ranital in sicer 2x300mg dnevno. Kontrolo naj bi imela čez eno leto. Moje spremljajoče težave so izjemno veliko kisline, stalna močna bolečina pod desnim rebrom, tudi v sredini pod žličko, ponoči v levo stran prsi, slabosti ter napadi bruhanja. Življenje je postalo neznosno-sploh ponoči, ko se težave nekako še bolj povečajo. Imam vzdignjeno posteljo, do 5 lahkih obrokov, izjemno pazim kaj jem ter od 6.00 ure dalje ne jem.
Kaj še lahko storim, da si lahko pomagam? Kaj bo s polipi? Menda se kar pustijo.

Nelly
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jwslo
moderator
moderator


Pridružen/-a: 02.06. 2011, 01:04
Prispevkov: 200

PrispevekObjavljeno: 10 Okt 2011 17:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse ukrepe bolj ali manj poznate in jih že izvajate. Vzglavje mora biti kar precej dvignjejo, celotno posteljno dno za vsaj 15 cm. Mnogim to ni dovolj in spijo nekako pol ležeče oz. sedeče. Opustite ležanje 3 do 4 ure po obroku hrane, opustite kajenje (če kadite), poskrbite za normalno telesno težo. Pomembno je, da se izogibate hrani, ki najpogosteje povzroča težave. Med to hrano spadajo npr. paradižnik, pomaranče, limone, grenivke, česen, čebula, čokolada, kava, alkohol, meta. Nekaterim škoduje tudi preobilna in premastna, zlasti ocvrta hrana, lešniki, orehi, začimbe, paprika. Pazite na sokove, ki vsebujejo citronsko kislino. Poskusite lahko tudi z različnimi zdravili oz. ZPČ (npr. esomeprazol - Nexium, namesto pantoprazola in omeprazola), morda vam pomagajo antagonisti H2 (Ranital, Ulfamid).

Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Okt 2011 05:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovorila:

dr.Živa Mrevlje
Gastroenterologist v University Medical Center Ljubljana

Spoštovani,

očitno imate res precejšnje težave z refluksom. Pri vas je problem dvojen - na eni strani refluks, na drugi polipi. Bolečine v žlički so lahko tudi povezane s polipi v želodcu - čeprav, resnici na ljubo so ti večinoma asimptomatski, to pomeni, da bolnikom ne povzročajo težav.


Najprej k refluksu:
Ker so vam (zaradi hiperplastičnih polipov želodca?) zdravljenje z zaviralci protonske črpalke (ta je tudi Ultop, zato ste bili z njimi zdravljeni skoraj kontinuirano kar 10 let), so težave ob Ranitidinu (ranital) z refluksom verjetno hujše kot prej.
V takih primerih vsekakor svetujemo preiskave, ki bodo potrdile refluks tudi objektivno in opredelile delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnik (ta se sicer strokovno imenuje spodnji požiralnikov sfinkter): 24h pH metrija z impedanco, manometrija požiralnika in rtg požiralnika (kontrastna preiskava). Na osnovi teh rezultatov se nato posvetujete s speciaaistom torakalnim kirurgom glede možnosti operativnega zdravljenja refluksne bolezni požiralnika. To je pri bolnikih, ki zaradi različnih razlogov ne morejo ali ne želijo dolgotrajno jemati zaviralcev PČ, tudi relativno dobra opcija. Preiskave lahko opravite v UKC Ljubljana z napotnico os. zdravnika - morda je dobra pot kar ta, da se najprej oglasite pri torakalnem kirurgu (z napotnico) in se pogovorita o možnostih in če bi vam na osnovi dosedanjih preiskav sploh svetoval operacijo (s seboj imejte vse izvide endoskopij in ostalega) in vso predoperativno diagnostiko. Torakalna kirurgija je v UKC Ljubljana, torakalni kirurg dr. Bitenc pa (kolikor vem) dela na KOPA Golnik.


Zdaj pa še polipi:
Hiperplastični polipi so najpogostejši polipi v želodcu in so običajno povezani z vnetjem (bakterijskim, avtoimunskim, lahko pa se izrazita hiperplastična polipoza pojavi v sklopu Menetrierjeve bolezni).
Hiperplastični polipi v želodcu so kot rečeno - pogosto posledica vnetja, lahko tudi ob okužbi s HP - ali je bila tudi patološka analiza vzorčkov iz želodca negativna na bakterijo? Če ne veste, prosite osebnega zdravnika, če vam vendarle naredi še SEROLOŠKO (iz krvi) preiskavo na Helicobacter pylori. Ta je sicer manj zanesljiva kot patološki pregled, vendar je možno, da so bakterije ob stalnem jemanju ZPČ bile tako maloštevilne, da bi jih po naključju lahko na mikroskopskem pregledu patologi ne videli... Če se da (to ni vedno mogoče) je dobro raziskati vzroke polipov, ker bi se jih morda potem lahko vzročno rešilo...

E-naslov
drzmrevlje@gmail.com

Če potrebujete dodatna pojasnila, mi pišite na zgornji mail naslov.


LP, Živa Mrevlje.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group