ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Spolne bolezni

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 07 Maj 2007 17:52    Naslov sporočila: Spolne bolezni Odgovori s citatom

Spolnih bolezni je precej. So tiste bolj nevarne, ki ogrožajo celo tvoje življenje ali vsaj plodnost in tiste bolj nedolžne, ki pa so vseeno zelo neprijetne in imajo negativne posledice za tvoje spolno življenje. V vsakem primeru se jih je najbolje izogibati.

Katere spolno prenosljive bolezni (SPB) poznamo, kako jih preprečiš, kakšni so znaki, da si staknil(-a) katero izmed njih in še veliko drugih uporabnih informacij si lahko prebereš v prispevku ABC spolno prenosljivih bolezni.

Najbolj razvpita, a tudi najhujša spolno prenosljva bolezen je AIDS. Z vsem, kar moraš vedeti o tej smrtonosni bolezni, se lahko seznaniš v članku AIDS - bližje, kot si misliš.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Jul 2007 10:11    Naslov sporočila: Spolne bolezni - kratek opis Odgovori s citatom

Spolne bolezni - kratek opis
19/04/2007



Nisem še zasledila, da bi imeli kakšno temo, kjer bi bile opisane spolne bolezni, glede nato da vemo, da jih je zelo veliko.

Dvomim sicer, da bo nastala kakšna večja debata , mogoče pa bo vendar komu prišla prav razlaga o SPB.

Najpogostejše SPB

Spolne okužbe delimo na baterijske in virusne spolno prenosljive bolezni. Med najpogostejšimi so glivična in bakterijska vnetja, ki se kažejo kot izcedek iz nožnice, srbečica na spolovilu ter pekoče oziroma boleče uriniranje. Pri veliko okužbah pa se znaki bolezni velikokrat sploh ne pojavijo. Šele kasneje, zlasti v rodni dobi, se pokažejo posledice teh okužb kot težave pri zanositvi, neplodnost ali izvenmaternična nosečnost

Spolno prenosljive bolezni so nalezljive bolezni, ki se najpogosteje prenašajo s spolnimi stiki. Z nekaterimi se lahko okužite tudi s transfuzijo z okuženo krvjo, z okuženimi injekcijskimi iglami, s transplantacijo, včasih pa virus mati prenese na plod.
.........................................................

SIFILIS


Povzročitelj : anaerobni mikroorganizem Treponema pallidum, ki je zelo občutljiv na toploto in zunaj organizma živi le nekaj ur.
Možnost okužbe : s spolnimi stiki, ne glede na vrsto spolnega občevanja.
Inkubacijska doba : 1,5 - 10 tednov

Kakšni so znaki : V začetnem stadiju se na mestu, kjer je povzročitelj prišel v telo, pojavi majhna, neboleča, rdeče-rjavkasta razjeda s trdimi robovi, imenovano trdi čankar. V 6 tednih do 6 mesecih se pojavi na posameznih delih telesa ali pa po vsem telesu neboleč in nesrbeč izpuščaj. Istočasno se lahko razvijejo še drugi simptomi (gole lise, vnetje grla, vročina, glavobol). Te težave lahko izginejo, vendar če bolezni ne zdravimo povzročitelj ostane v telesu in v nekaj letih povzroči resne poškodbe glavnih človeških organov.

Posledice : ohromelost, slepota, izguba sluha, duševna zmedenost, smrt.
Zapleti v nosečnosti: Možna je okužba ploda ter posledična slepota, deformacije okostja ali celo mrtvorojenost.
Zdravljenje: Za zdravljenje sifilisa se uporablja Penicilin. Zdraviti je treba tudi partnerja(e).
Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
-------------------------

ČANKROID (MEHKI čANKAR):

Povzročitelj: streptobacil Haemophylus ducreyi
Možnost okužbe: s spolnimi stiki
Inkubacijska doba: 2 - 10 dni

Kakšni so znaki: Na mestu vdora povzročitelja v organizem nastane okrogla razjeda z nazobčanimi robovi, ki je velika kot zrno leče. Dno razjede je pokrito z rumenimi oblogami in gnojem. Posebej značilno je, da je razjeda mehka in zelo boleča. Včasih je razjed več, večinoma pa se nahajajo na spolovilu.

Zdravljenje: Bolezen se zdravi z antibiotiki. Zdraviti je treba tudi partnerja(e).

Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.

--------------------

GONOREJA
Povzročitelj: bakterija Neisseria gonorrhoeae, imenujemo jo tudi gonokok.
Možnost okužbe: s spolnimi odnosi
Inkubacijska doba: 2 - 21 dni

Kakšni so znaki: Znaki okužbe se pri ženskah in moških razlikujejo. Pri ženskah je obolenje težje odkriti, saj 50% žensk nima bolezenskih znakov, lahko pa se pojavi obilen iztok iz nožnice, včasih tudi bolečine v spodnjem delu trebuha in pekoča bolečina pri uriniranju. Pri moških je glavni znak obolenja pekoča bolečina ob uriniranju, pojavlja pa se tudi gnojni izcedek iz spolnega uda.

Posledice: če bolezni ne zdravimo, pride do neplodnosti tako pri ženskah, kot pri moških. Pri ženskah pride do vnetja notranjih rodil, nastanejo tudi brazgotine v jajcevodih. Pri moških je posledica vnetje prostate in obmodka ter brazgotine v spolnem udu, ki otežujejo uriniranje.

Zapleti v nosečnosti: Okužba ploda lahko privede do zastoja rasti in mrtvorojenosti. Novorojenci se lahko okužijo tudi med porodom.

Zdravljenje: Za zdravljenje gonoreje se uporablja antibiotik, največkrat je to Penicilin. Zdraviti je treba tudi partnerja(e).
Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
-----------------------------

HERPETIčNO VNETJE - GENITALNI HERPES:

Povzročitelj: virus Herpes simplex
Možnost okužbe: s spolnimi odnosi; Epidemiološke raziskave kažejo, da je genitalni herpes v 70% nespoznan, vendar večina okuženih vsaj občasno izloča virus v genitalni izcedek.
Inkubacijska doba: 4 - 10 dni

Kakšni so znaki: Genitalni herpes povzroča razjede, ki predstavljajo vir okužbe dokler se ne posušijo in iz njih ne odpadejo hraste. Prvi znaki okužbe so pekoči, pogosto pa neboleči izpuščaji, ki izgledajo kot mehurčki, iz katerih nastanejo majhne ranice oz. razjede. Pojavijo se na mestu, kjer je virus prišel v telo (na ustnicah, zadnjični odprtini, penisu, v nožnici, na materničnem vratu…).

Posledice: Ranice se zacelijo v približno treh tednih, vendar pa virus še naprej živi v živčevju obolele osebe, zato se znaki lahko ponovno pojavijo ob stresnih situacijah, bolezni, lahko tudi ob spolnem odnosu.

Zapleti v nosečnosti: če so bolezenski znaki prisotni v času poroda, se izvede carski rez in tako prepreči okužbo novorojenčka. V nasprotnem primeru pa lahko pride do slepote, gluhosti, duševne prizadetosti ali celo smrti novorojenčka.

Zdravljenje: Obolenje ni ozdravljivo, na voljo pa so zdravila za lajšanje simptomov.
Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
-------------------------------------

KLAMIDIJSKO VNETJE:

Povzročitelj: bakterija Chlamydia trachomatis
Možnost okužbe: s spolnimi odnosi
Inkubacijska doba: 5 - 21 dni

Kakšni so znaki: Pri klamdijskem vnetju pogosto ni nobenih znakov bolezni, včasih pa pri moških pride do pekočega in bolečega uriniranja ter izcedka iz sečnice, pri ženskah pa je lahko prisoten močnejši izcedek iz nožnice.
Posledice: Pri ženskah lahko pride do neplodnosti, saj bolezen pusti brazgotine na jajcevodih, takšni jajcevodi pa so neprehodni in v njih ne more priti do oploditve jajčeca. Pri moških lahko pride do vnetja prostate in obmodka, možna je posledična neplodnost.

Zapleti v nosečnosti: Bolezen poveča tveganje za prezgodnji porod, za zastoj plodove rasti in mrtvorojenost. Novorojenci se lahko okužijo tudi pri prehodu skozi porodno pot in sicer so možne očesne infekcije in pljučnica.

Zdravljenje: Klamidijsko vnetje pogosto spremlja druge spolne bolezni, največkrat gonorejo. V takšnih primerih mora zdravnik prepoznati in pravilno zdraviti vse ugotovljene bolezni. Klamidijsko vnetje zdravijo z antibiotiki. Zdraviti je potrebno tudi partnerja(e).

Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
------------------------------------
GENITALNE BRADAVICE:

Povzročitelj: humani papillomavirusi (HPV)
Možnost okužbe: s spolnimi odnosi, tudi v času inkubacijske dobe
Inkubacijska doba: 1 - 18 mesecev Kakšni so znaki: Znaki obolenja so izrastki ali pa ranice okrog genitalij in zadnjične odprtine, ki zaradi vnetja lahko tudi bolijo.

Posledice: Izrastki lahko izginejo brez posebnega zdravljenja, vendar pa virus, ki jih povzroča, ostane v telesu. Nekateri povzročitelji so povezani z razvojem raka na materničnem vratu, nožnici ali zunanjem spolovilu.

Zdravljenje: Bradavice mažejo s posebno tekočino ali pa jih požgejo s tekočim dušikom. Zdraviti je potrebno tudi partnerja(e).

Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
---------------------------------
TRIHOMONIAZA:

Povzročitelj: pražival (bičkar) Trichomonas vaginalis
Možnost okužbe: predvsem spolno, možen pa je tudi prenos preko vlažnih predmetov za osebno higieno.
Inkubacijska doba: 4 - 21 dni; Bičkar lahko več let preživi kot saprofit in ob dodatnem sprožitvenem dejavniku prične povzročati težave.

Kakšni so znaki: Pri moških večinoma ni znakov bolezni, lahko pa se pojavi izcedek iz sečnice pred prvim jutranjim uriniranjem, vnetje ustja sečnice in pekoče bolečine pri uriniranju. Pri ženskah so znaki bolezni rumeno-zelen, smrdeč in penast izcedek iz nožnice, lahko pa tudi srbež zunanjega spolovila in bolečine pri mokrenju.
Posledice: Pri moških se bolezen brez zdravljenja razširi na vnetje sečnice, mehurja in prostate. Pri ženskah se vnetje razširi na notranja rodila, kar vpliva na posledično zunajmaternično nosečnost in neplodnost.

Zapleti v nosečnosti: Večje je tveganje za prezgodnji porod.

Zdravljenje: Zdraviti je potrebno tudi partnerja(e).

Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
-------------------------------

KANDIDIAZA:

Povzročitelj: kvasovke vrste Candida, najpogosteje C. albicans
Možnost okužbe: s spolnimi odnosi

Kakšni so znaki: Pri moških večinoma ni znakov bolezni, lahko pa se pojavijo pekoči, rdečkasti in deloma z belkastimi oblogami pokriti izpuščaji na penisu. Pri ženskah povzroča srbež okoli spolovila, ki je pordelo, pojavi se bel, sirast izcedek iz nožnice.

Posledice: Vedno ni posledic, lahko pa pri moških pride do vnetja sečnice in prostate, pri ženskah pa do vnetja nožnice.
Zapleti v nosečnosti: Povečano je tveganje za prezgodnji razpok plodovega mehurja. če ima nosečnica kandidiazo, mora zdravnik preceniti, ali so ugodnosti zdravljenja matere večje od škodljivih vplivov na plod.

Zdravljenje: Zdraviti je potrebno tudi partnerja(e). Ženske naj pri umivanju spolovila ne uporabljajo mila.
Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
------------------------------------
SRAMNE UŠI:

Povzročitelj: sramna uš ali Pediculous pubis
Možnost okužbe: s spolnimi stiki, možno tudi s souporabo perila in posteljnine ter uporabo deske na WC-ju.
Inkubacijska doba: 1 - 2 tedna

Kakšni so znaki: Tako pri ženskah kot pri moških se pojavi srbež, vidne so uši in (ali) gnide na sramnih dlakah, zelo redko tudi drugje.

Posledice: Ni možnih zapletov.

Zdravljenje: Za zdravljenje se uporabljajo sredstva za razuševanje. Zdraviti je potrebno tudi partnerja(e). Prekuhati je treba posteljnino in perilo ter oprati oblačila.

Kaj naj storim: Pojdi k osebnemu zdravniku ali pa v ginekološko ambulanto.
-------------------------------------

HEPATITIS B:

Povzročitelj: virus hepatitisa B (HBV), ki sodi v skupino Hepadnaviridae.
Možnost okužbe: Najpogostejši način prenosa je spolni stik, prenaša pa se tudi z okuženo krvjo, iglami, okuženimi instrumenti pri tetoviranju ali instrumenti v zobozdravstvenih ustanovah. Virus B hepatitisa se namreč nahaja v krvi, slini, spermi, vaginalnem izločku, seču in v mleku doječe matere.
Inkubacijska doba: 2 - 6 mesecev

Kakšni so znaki: Glavni klinični simptomi so slabost, izguba apetita, zlatenica. Večina oseb, ki se okuži s HBV, okužbo preboli brez simptomov.

Posledice: Posledice akutnega virusnega hepatitisa so kronični hepatitis, ciroza jeter, vnetje ledvic in primarni karcinom jeter. Virus ostaja v organizmu in povzroča kronično nosilstvo HBV.

Zapleti v nosečnosti: Plod se okuži preko posteljice okužene matere. Možna je tudi okužba ploda ob porodu. Lahko pride do prezgodnjega poroda.

Zdravljenje: Zdraviti vse okužene, izpostavljene pa cepiti.

Kaj naj storim: Pojdi k zdravniku. Za vsako bolezen velja, da je boljše preprečevanje kot zdravljenje, zatorej: Ne bodi cepec - cepi se! (informacije na Inštitutu za varovanje zdravja in območnih Zavodih za zdravstveno varstvo)
--------------------------------------

AIDS (sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti):

Povzročitelj: HIV1, HIV2 (HIV=virus imunske pomanjkljivosti) Virusa sodita v družino Retroviridae.
Možnost okužbe: HIV se prenaša s spolnimi stiki, krvjo, spermo, okuženimi injekcijskimi iglami, z matere na plod, pri transplantaciji..
Inkubacijska doba: V povprečju je 10 let, če pa gre za okužbo s HIV2, je ta doba še daljša. Pri nekaterih okuženih osebah se klinični znaki ne pokažejo.

Kakšni so znaki: Potek okužbe z virusom HIV je dolgotrajen in ga lahko razdelimo v več obdobij (akutno, zgodnje, srednje, pozno obdobje).
Akutno obdobje: Inkubacija je približno 1-6 tednov. Pri približno polovici okuženih se po času inkubacije pojavijo različni klinični znaki (podobno influenci, meningitisu). Bolniki imajo zvišano telesno temperaturo, se potijo, so utrujeni, imajo bolečine v mišicah, izgubijo apetit, slabo jim je, lahko se pojavi driska. Povečane so bezgavke, lahko tudi vranica in jetra. Pri bolnikih, pri katerih so klinični znaki podobni meningitisu, je značilen otrpel tilnik, glavobol, fotofobija in bruhanje.
Zgodnje obdobje: V tem obdobju navadno ni nobenih znakov bolezni, od časa do časa pa se lahko pojavijo glivične okužbe kože. To obdobje traja različno dolgo.
Srednje obdobje: Splošni znaki so vročina, driska, izguba teže, utrujenost, psihične motnje, nočno potenje. Eden najbolj značilnih znakov je kandidaza (glivično obolenje) ustne votline in žrela. Pogoste so spremembe in bolečine gibal (revma, bolečine in otekline sklepov. Na koži se pojavijo spremembe, ki jih povzročajo glivice, plesni, virusi.
Pozno obdobje (AIDS): Razvije se povprečno 10 let po okužbi. Značilni klinični znaki v fazi AIDS-a so tumorji in razsejane oportunistične okužbe. Izmed tumorjev je najbolj pogost Kaposijev sarkom, najpogostejša oportunistična okužba pa je pljučnica. Okužbe pljuč so zelo pogost vzrok smrti. Pojavljajo se tudi spremembe v prebavilih, saj se vnetje ustne votline in žrela lahko razširi na sluznico želodca.

Zapleti v nosečnosti: Plod se lahko okuži med nosečnostjo, ob porodu, tudi z materinim mlekom.
Zdravljenje: Ozdravljenje zaenkrat še ni možno, poteka pa zdravljenje obolelih, s čimer se podaljša življenjska doba.

Kaj naj storim: opravi testiranje, ki je lahko anonimno (Informacije na Inštitutu za mikrobiologijo v Ljubljani, Inštitutu za varovanje zdravja v Ljubljani, območnih Zavodih za zdravstveno varstvo, na Infekcijskih klinikah). Upoštevajte, da je lahko doba, ko Hiv pri testu ni razviden, pa ste vseeno okuženi, lahko dolga tudi šest mesecev. Potrebno se je torej testirati tudi približno šest mesecev bo rizičnem odnosu.

Povezave :

spolne bolezni
spolnost.com
siol

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group