ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kaj je menopavza?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2014 19:12    Naslov sporočila: Kaj je menopavza? Odgovori s citatom

Kaj je menopavza?

Menopavza ali prenehanje menstrualnih krvavitev označuje konec ženskega reproduktivnega cikla, ki se ponavadi pojavi med 45 in 55 letom starosti. Menopavza lahko nastopi tudi med štiridesetim in šestdesetim letom, kot posledica operacij ali bolezni pa tudi prej. Termin menopavza se pogosto uporablja za celotno obdobje, ki ga napoveduje premenopavza in obdobje po menstrualnih krvavitvah ali postmenopavza. Perimenopavza ali prehodno obdobje zajema kratko obdobje pred, v menopavzi in kratko obdobje po zadnji menstruaciji.

Menopavza je v navezi s staranjem naraven biološki proces. Delovanje jajčnikov se počasi izčrpa s popolnim prenehanjem sinteze tako ženskih spolnih hormonov (estrogen in progesteron), kot moških spolnih hormonov (andreogen –testasterona in DHEAS). Številne ženske gojijo povsem napačno predstavo o naravi in učinkih menopavze. V kulturah, ki k menopavzi pristopajo z manj bojazni, simptomov pravzaprav ne jemljejo resno, menopavza pa se pričaka kot prehod v varnejše in modrejše življenjsko obdobje.



Menopavza ni endokriniloška bolezen, ampak povsem naraven biološki proces.


Simptomi



Pravzaprav so pre-, peri- in postmenopavza odgovor organizma na pomanjkanje estrogena. Prvi simptom perimenopavze je sprememba rednega menstruacijskega cikla. Čas med ciklom se krajša ali daljša, ali pa se menstruacijska krvavitev v kakšnem mesecu sploh ne pojavi. Ponavadi so krvavitve šibkejše, čeprav pa se lahko pri daljših ciklih, pojavijo tudi obilnejše in neznačilne krvavitve.


Ostali simptomi so:



Navali vročine (valunga ali fumada), nočna znojenja
Vaginalne spremembe in spremembe urogenitalnega trakta v smislu atrofije ali tanjšanja vaginalnega tkiva, suho in neprožno vaginalno tkivo, ter občutljivost na okužbe
Psihične motnje:
hitre spremembe razpoloženja, utrujenost, nespečnost, otežena koncentracija, glavobol
Izguba elastičnosti kože
Osteoporoza in kardiovaskularne bolezni



Splošno zdravje žensk v menopavzi ni odvisno samo od vsebnosti estrogena in progesterona, temveč tudi od vsebnosti moških spolnih hormonov ali androgenih hormonov kot sta DHEA in testosteron. Vsebnost moških spolnih hormonov se povezuje s spolno slo in reakcijo, ter splošnim zdravstvenim stanjem. Androgene hormone pri ženskah ne izločajo samo jajčniki, temveč tudi nadledvična žleza, koža, maščobno tkivo, lojnice, mišice, možgani in hipofiza. Postopni prehod je odvisen od uravnoteženega delovanja nadledvične žleze, ki prevzema izločanje hormonov.



Naj ne bo preveč opozorilo, da na slabše delovanje nadledvične žleze vplivata čustvena izčrpanost in nepravilna prehrana. Do pravih pogojev, v tem prehodnem obdobju vzpostavljanja ravnotežja žlez z notranjim izločanjem, bo najbrž potrebna hormonska, prehranska, emocionalna in druga podpora.



Ženske to obdobje doživljajo različno. Vse je odvisno od številnih dejavnikov: pričakovanj, kulture sredine, katera vpliva na vašo lastno samopodobo in prehrane. Kljub vsemu pa moderna ženska v menopavzi čuti določeno nelagodje in nekatere problematične simptome. Moderni časi so postregli s široko možnostjo blaženja teh simptomov – od naravnih hormonov, homeopatije, pa vse do hormonske nadomestne terapije. Idealen prehod skozi perimanopavzo sloni na izbiri uporabe najboljšega kar je za metabolizem hormonov na voljo v sodobni medicinski znanosti, gostoto kostne mase in zdravjem srca v kombinaciji s komplementarnimi vzhodnimi metodami – od meditacije do akupunkture in zdravilnih zelišč, vse v duhu omogočiti optimalno individualno terapijo.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2014 19:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menopavza je obdobje zadnje menstruacije. Določi se retrogradno, potem ko ženska leto dni ni več imela mesečnih krvavitev. Pri nas je povprečna starost žensk ob menopavzi 47,7 let. Čas pred menopavzo in po njej imenujemo menopavza.


Zakaj se o menopavzi toliko govori?
Menopavza je pomembno obdobje v življenju vsake ženske. O njej pogosteje govorimo,

ker vemo za neprijetne posledice menopavze,
da bi omilili menopavzalne težave,
da bi izboljšali kvaliteto življenja po menopavzi.

Pred stoletjem se ni veliko govorilo o posledicah menopavze, ker je bila povprečna pričakovana življenjska doba ženske komaj nekaj nad 50 let. Danes pa je skoraj 80 let. Zato ženske lahko pričakujejo, da bodo tretjino življenja živele s posledicami menopavze.

Kakšne posledice prinese menopavza?
Od pubertete do menopavze se v jajčnikih tvorita ženska spolna hormona estrogen in progesteron. Zaradi teh hormonov se deklica spremeni v žensko, ki ima menstruacije in lahko rodi otroke. Že dolgo pred menopavzo se v jajčnikih tvori vse manj progesterona. Zmanjšuje se tudi količina estrogena. Posledično postanejo menstruacije neredne in zmanjša se plodnost. Na spremenjeno stanje hormonov se ženske različno odzivajo. Le četrtina žensk je brez težav, ki jih imenujemo menopavzalni simptomi. Ti so številni in lahko zelo moteči. Pomembnejše od teh simptomov pa so pozne posledice menopavze. Pozne posledice prenehanja delovanja jajčnikov nastajajo počasi in neopazno, pokažejo pa se že nekaj let po zadnji menstruaciji, predvsem kot osteoporoza ter obolenje srca in ožilja.

Najpogostejši menopavzalni simptomi
Med te simptome uvrščamo predvsem:

vročinski oblivi
nočno znojenje
vrtoglavice
utrujenost
nespečnost
glavobol
razdražljivost
depresija
slaba koncentracija
suha koža
izpadanje las
suha nožnica
bolečine v kosteh in sklepih
manjša želja po spolnih odnosih

Vse te težave se lahko pričnejo že pred zadnjo menstruacijo. Izražajo se različno močno. Trajajo lahko le nekaj mesecev ali pa tudi desetletje in več po menopavzi. Nekateri simptomi, na primer sušenje nožnice, so lahko trajni, če jih ne zdravimo. Kot druga obdobja v življenju je tudi menopavza lahko obdobje intelektualne in čustvene rasti. Je tudi obdobje čustvene nestabilnosti, depresije in obupa. Zato se posvetujte z vašim zdravnikom, ker vam lahko pomaga.

Kako vpliva menopavza na srce?
Zaradi bolezni srca in ožilja umre v Evropi letno dvakrat več žensk kot zaradi vseh rakavih bolezni skupaj. Do menopavze je zaščitno delovanje ženskih spolnih hormonov tolikšno, da pri ženskah v tem obdobju skoraj ni srčnih infarktov. Po menopavzi naravne zaščite ni več. Pogosto se zvečajo vrednosti holesterola in maščob v krvi, pospešeno se razvija ateroskleroza. Nekaj let po menopavzi se število infarktov pri ženskah približa številu pri moških.

Kaj je osteoporoza?
Pomenopavzna osteoporoza je bolezen, pri kateri se gostota kosti zaradi pomanjkanja estrogena zmanjša. Zapleti napredovale osteoporoze so zlomi kosti. Osteoporoza prizadene več kot polovico vseh žensk po menopavzi. Pri ženskah je zlom roke desetkrat pogostejši kot pri moških, zlom kolka pa je enkrat pogostejši. Lahko je usoden, navadno pa ženska po zlomu kolka ostane invalidna. Pri četrtini sedemdesetletnih žensk je na rentgenskem posnetku hrbtenice videti zlom vretenca kot posledico osteoporoze. Ženske, ki so bolj nagnjene k razvoju osteoporoze so:

ženske, ki so imele zgodaj menopavzo,
suhe ženske,
ženske, ki so družinsko obremenjene z osteoporozo,
ženske po operativni odstranitvi jajčnikov,
kadilke,
alkoholičarke,
ženske, ki veliko sedijo, počivajo in ne telovadijo,
ženske, ki jemljejo nekatera zdravila: steroide, heparin, antacide,
ženske, ki ne uživajo dovolj kalcija v prehrani.

Kako vam lahko zdravnik pomaga pri preprečevanju razvoja ateroskleroze in osteoporoze?
Zdravnik vam lahko po temeljitem pregledu predpiše hormonsko nadomestno zdravljenje. Hormonsko nadomestno zdravljenje nadomesti naravne spolne hormone. Menopavzalni simptomi postopoma prenehajo, vrednosti holesterola se zmanjšajo prekrvavitev se izboljša, kosti se ne redčijo.
Zavedat se je potrebno, da tako kot druga zdravila tudi hormonsko nadomestno zdravljenje ni primerno za vsako žensko. Preden vam bo zdravnik predpisal nadomestne hormone, vas bo temeljito izprašal, pregledal in vam zaradi vaše varnosti opravil tudi nekaj preiskav.

Kako si lahko ženske same pomagamo?
Pri lajšanju težav zaradi menopavze nam lahko pomagajo:

Dieta:
izogibajmo se hrani in pijači, ki spodbujata vročinske oblive. Pogosto so to kofein, žgane in vroče pijače ali močne začimbe.
Sproščanje: ugoden vpliv imajo metode sproščanja, kot so avtogeni trening, joga in meditacija.
Telesna dejavnost: telesna aktivnost pomaga proti vročinskim oblivom in znojenju, hkrati pa ugodno vpliva tudi na duševno počutje. Skupaj z uravnoteženo prehrano, bogato s kalcijem in magnezijem, preprečuje nastanek osteoporoze in zmanjšuje tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj.
Rastlinska zdravila: v uporabi so pripravki, ki vsebujejo sojo in pripravki, ki vsebujejo izvlečke rastline grozdnate svetilke (Cimicifuga racemosa).

Rastlinska zdravila za lajšanje menopavzalnih težav
Sojini pripravki (Menosoy®, Tofupill®, Menal fito soja, Fitopatch®)so naravna pomoč pri težavah v menopavzi, ki vsebuje fitoestrogene iz soje. Fitoestrogeni so ženskim spolnim hormonom podobne snovi, ki zelo ugodno vplivajo na zdravje in dobro počutje, spodbujajo pa tudi presnovo.

Pripravki, ki vsebujejo izvlečke grozdnate svetilke oziroma cimicifuge, so namenjeni lajšanju menopavzalnih težav kot so navali vročine, znojenje, motnje spanja, razdražljivost in brezvoljnost. Ti pripravki so varni in učinkoviti.

Galenski laboratorij Maribor pripravlja čaj za lajšanje blažjih menopavzalnih težav – Čaj za ženske v meni. Zdravilne rastline, ki so v čaju za ženske v meni, so posebej cenjena v ljudski medicini:

baldrijan,
navadna plahtica,
islandski lišaj,
melisa,
rman,
žajbelj in
bela omela.

Učinkovine v teh zeliščih blažijo težave, ki se pojavijo pri prehodu v menopavzo. Delujejo pomirjevalno, zmanjšujejo potenje in uravnavajo nihanja vrednosti krvnega pritiska.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group