ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




CIROZA JETER – KAJ SE DOGAJA V JETRIH

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Okt 2016 09:35    Naslov sporočila: CIROZA JETER – KAJ SE DOGAJA V JETRIH Odgovori s citatom

CIROZA JETER – KAJ SE DOGAJA V JETRIH




Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Skrbijo za mnogo življenjsko pomembnih procesov. Jetra nadzorujejo spopad z okužbami, odstranjujejo bakterije in strupe iz krvi, predelujejo hranila, hormone in zdravila, sproščajo beljakovine, ki regulirajo strjevanje krvi, sproščajo žolč, ki pomaga pri presnovi maščob in vitaminov, topnih v maščobah.

Zdrava jetra si po poškodbi hitro opomorejo, saj lahko regenerirajo vse svoje celice. Bolna jetra pa to sposobnost počasi izgubljajo. Ciroza jeter je bolezen, ki jo lahko povzroči več različnih bolezni, če niso bile zdravljene. Največkrat cirozo povezujemo z alkoholizmom. Alkohol poškoduje jetrne celice, da svoje funkcije ne morejo več opravljati. Celice se na poškodbe odzovejo z brazgotinjenjem. Jetra se vnamejo, otečejo, z napredovanjem bolezni pa se brazgotinjenje nadaljuje, kar povzroči, da se jetra skrčijo. Brazgotinasto tkivo je trdo, pritiska na jetrne žile in s tem preprečuje dotok krvi v jetrne celice. Ker nimajo ustreznih hranil, začno celice odmirati, jetra pa počasi odpovedovati. Vzrok za razvoj ciroze jeter je lahko tudi okužba z virusom hepatitisa B, C ali D.

Zakaj nastane ciroza jeter?

Virusi prav tako poškodujejo jetra in če okužba ni zdravljenja, pride do brazgotinjenja in razvoja ciroze. Pogost vzrok za razvoj ciroze je nealkoholna zamaščenost jeter, ki je tudi pri nas zelo pogosta. Do nje pride zaradi uživanja mastne hrane. Maščoba se nabira v jetrih in vse bolj otežuje normalno delovanje. Cirozo jeter povzroča še nekaj drugih vzrokov, tudi avtoimuni hepatitis. Vendar pa so najpogostejši vzroki vendarle alkoholizem, hepatitis in zamaščenost jeter.

Ciroza jeter se razvija precej dolgo. Pokaže se z znaki, ki so značilni tudi za mnogo drugih bolezni: oslabelost, stalna utrujenost, pomanjkanje apetita, slabost, bruhanje, izguba telesne teže, bolečine v trebuhu, napihovanje, srbenje in pajčevinaste žilice v podkožju. Vsi ti znaki kažejo, da jetra ne zmorejo več opravljati svojega dela. Zmanjša se proizvodnja žolča, maščob zato jetra ne morejo presnavljati, tudi vitaminov, ki se topijo v maščobah, ne morejo vsrkati in dostavljati telesu. Jetra namreč večino krvi dobijo iz črevesnih ven, ko se kri vrača nazaj v srce. Glavna vena, ki vrača kri iz črevesja, se imenuje portalna vena. Ta gre skozi jetra, tam se razcepi v vse manjše vene (sinusoide), ki so povezane z jetrnimi celicami. Pri cirozi je ta povezava motena, onemogočena, kar pomeni, da jetrne celice ne dobivajo osnovnih hranil. Brazgotinasto tkivo, ki nadomesti zdravo jetrno tkivo, preprečuje dotok krvi in s tem zmanjša sposobnost jeter za opravljanje mnogih funkcij od nadzora nad infekcijami do predelave hranil in odstranjevanja strupov.

Najboljši ukrep pri bolezni jeter je takojšnje prenehanje uživanja alkohola, kar velja za vse vrste, od žganih pijač do vina in piva. Bolnik s poškodovanimi jetri ne sme zaužiti niti kaplje tekočine, ki vsebuje alkohol. Pomembna je tudi zdrava prehrana z veliko sadja in zelenjave ter zelo malo maščob. Maščobe naj bodo pazljivo izbrane: samo tiste, ki so za zdravje nujno potrebne, kar velja (na primer) za hladno stisnjeno olivno olje, repično, bučno, arganovo olje ter kokosovo in palmovo prav tako. Nekaj maščob namreč telo potrebuje zaradi pomembnih omega tri in omega šest nenasičenih maščobnih kislin, ki so pomembne za delovanje možganov, srca in še v nekaterih drugih procesih v telesu. Za zdravljenje ciroze jeter bo zdravnik predpisal ustrezno zdravljenje. Vendar je treba poudariti, da brez omenjenih ukrepov, ki so odvisni izključno od bolnika samega, ne bo šlo. Povsem enako velja za zdravljenje zamaščenih jeter, kjer se je poleg maščob prav tako treba vzdržati tudi alkohola.

Jetra se obnavljajo sama tudi pri odraslem človeku

Jetra so edini organ, ki se tudi pri odraslem človeku obnavlja, a tudi na to se ne moremo zanašati v nedogled. ‘Strupen’ način življenja, posebej čezmerno pitje alkohola, na jetrih pusti brazgotine – in to dobesedno. Po grobih ocenah naj bi imelo jetrno cirozo (zabrazgotinjenje jeter) 50.000 do 100.000 Slovencev. Glavni razlog, da je v Sloveniji tako pogosta, je še vedno alkohol. Sodobno življenje pa prinaša še enega pomembnega povzročitelja jetrne ciroze – kronično bolezen jeter povezano s presnovnim sindromom, še posebej debelostjo.

Strokovnjakinja za bolezni jeter, prof. dr. Aleksandra Markovič Predan, dr. med., strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, nam je povedala, da je pravzaprav zelo težko oceniti, koliko obolelih z jetrno cirozo imamo v Sloveniji, saj posebnega registra ni. Povedala pa nam je, da je bolezen med vzroki umrljivosti na devetem mestu.

V letu 2007 je zaradi kronične bolezni jeter ali jetrne ciroze umrlo 639 ljudi, kar pomeni eno največjih umrljivosti v Evropi. Glavni razlog je alkohol, saj je tudi njegova poraba v Sloveniji zelo visoka. Ocenjujejo jo na 15 do 19 litrov čistega alkohola na odraslega prebivalca na leto.
“Alkohol je vzrok skoraj dvema tretjinama jetrnih ciroz,” pojasnjuje strokovnjakinja, ki dodaja, da je zelo tvegana tudi kombinacija pitja alkohola z okužbo z virusom hepatitisa B ali C.

Kot pravi, se jetrna ciroza razvije iz dolgotrajnih jetrnih bolezni, najpogosteje vnetnih (hepatitis), pa tudi presnovnih (hemokromatoza) ali avtoimunskih. “Te so do konca neme, brez posebnih simptomov. Edini simptom je lahko utrujenost oziroma hitra utrudljivost. Zato zdravnike opozarjamo, naj pri mlajših ljudeh, ki jih obiščejo zaradi utrujenosti, pomislijo tudi na to možnost in torej naredijo tudi jetrne teste, pogledajo, ali je oseba okužena z virusom hepatitisa ali pa ima morda hemokromatozo.” Slednja je vrojena motnja v presnovi železa, zaradi katere se ta kopiči v jetrih. Odkrijejo jo s krvnimi preiskavami in potrdijo z genskim testiranjem, in odkar so z njim začeli, ugotovijo tudi kar nekaj primerov, pove sogovornica.

Prof. dr. Markovič pa nas je opozorila na še eno za zdaj manj znano jetrno bolezen, ki lahko v sodobnem svetu preraste v vse večjo težavo: nealkoholni steatohepatitis. Kot pove že ime (steato- ), je povezana z maščobami. “To je bolezen, povezana s presnovnim sindromom – torej gre v sklop povišanih vrednosti holesterola, sladkorne bolezni, zvišanega krvnega tlaka in debelosti. V Združenih državah Amerike že postaja eden od vodilnih razlogov za nastanek jetrne ciroze. V nekaterih delih te države imajo kar 35 odstotkov bolezenske debelosti, in še posebno tam so težave velike.”

Kot pravi, natančnega mehanizma nastanka bolezni ne poznajo, a poteka popolnoma enako kot alkoholna jetrna ciroza. “Težava je tudi v tem, da se celo ob presaditvi jeter bolezen ponovi v presajenem organu, in to kar hitro. Edino, kar lahko naredimo, je, da nadzorujemo telesno težo, sladkor in holesterol ter da osebo opazujemo. Ker pa jetrne bolezni potekajo zelo dolgo, do nastanka ciroze lahko mine 20 do 30 let. Za preučevanje nealkoholnega steatohepatitisa pa še nismo imeli toliko časa, saj so ga odkrili šele pred sedmimi leti.

Ciroza jeter

Velika brazgotina

Starogrška legenda pravi, da je Prometeja, ki je v nebesih ukradel ogenj in ga prinesel ljudem, vrhovni bog Zeus kaznoval tako, da ga je priklenil in so mu jastrebi vsak dan kljuvali jetra, ki pa so se čez noč vedno znova obnovila. In res imajo človeška jetra veliko sposobnost obnove.

Vendar pozor, “… ta obnova ni neskončna. Ob kronični bolezni jeter in jetrni cirozi je težava v tem, da se ob strupenih procesih, ki nenehno bombardirajo jetra, propadle jetrne celice nadomeščajo z vezivom in ne z drugimi jetrnimi celicami. Nastajajo brazgotine. Povedano po domače: ciroza jeter je pravzaprav velika brazgotina v jetrih,” pojasni sogovornica.

Ko do nje pride, gre vse narobe tudi v preostalih delih telesa. Takrat znaki jetrne ciroze postanejo tako očitni, da bolnik kaj hitro pristane v bolnišnici.
“Najbolj očiten znak je zlatenica (porumenelost kože). Pogoste so otekline – voda se začne nabirati v trebuhu, zatečejo lahko noge. Pojavi se rdečina na dlani (palmalni eritem) in pajkasti nevusi (zvezdaste žilne tvorbice). Lahko nastane Dupuytrenova kontraktura, ko se tetiva prstanca začne krčiti in ukrivi prste. Pri moških ni poraščenosti, lahko jim zrastejo tudi dojke … ,” našteva prof. dr. Markovič najbolj vidne znake. A hkrati poudari, da tudi znotraj telesa skorajda ni organa, ki ne bi bil okrnjen.

Narobe gre – vse

Da bi razumeli zakaj, moramo vedeti, kaj se v jetrih dogaja. “Samo v minuti gre skozi jetra vsa kri. Za razliko od ostalih organov jetra nimajo sistema drobnih žilic (kapilar). Iz vseh prebavil gre kri po portalni veni v jetra, kjer se enostavno razširi med celice. Hranila in vse ostalo gre v ‘proizvodnjo’, kri pa se potem priključi na veno kavo in gre po njej v srce. Nato spet zaokroži. Če so jetra zdrava, se lahko razširijo in prilagodijo tej veliki prostornini krvi, ki jo sprejmejo naenkrat. Če pa je v jetrih razraslo vezivo, zaradi teh brazgotin niso več tako elastična in pojavi se odpor. Podobno kot če bi zamašili cev. Kri zastaja. Najprej se poveča vranica, ki je tudi povezana z jetri, ko ne gre več, pa si kri poišče obvod. Teče gor in na konec požiralnika in pojavijo se požiralnikove varice (krčne žile). Ker je stena požiralnika tanka, žile nimajo opore in že kašljanje ali grižljaj trde hrane lahko naredita poko, kar povzroči obsežno krvavitev. To je eden od zapletov jetrne ciroze, ki je lahko tudi vzrok za sprejem v bolnišnico.”

Jetrna ciroza spremeni delovanje srca (cirotična kardiopatija), pljuč (hepatopulmonalni sindrom), ledvic (hepatorenalni sindrom), možganov (portosistemska hepatična encefalopatija) in drugih organov. “Spremeni se krvni obtok in škoda je velika.”

Do telesnih tkiv lahko pridejo tudi snovi, ki tja ne sodijo, saj bi jih morala odstraniti prav jetra. Tako je na primer z amonijakom. Potem ko nastane v prebavilih, gre s krvjo v jetra, kjer se pretvori v sečnino in izloči. Če gre mimo jeter, pa pride v krvni obtok in tudi v možgane, kjer je strupen.

Še je upanje

A v nasprotju z nekdanjim prepričanjem, so se celo jetra, ki so že v fazi jetrne ciroze, v nekaterih primerih sposobna obnoviti, nam je povedala strokovnjakinja. “To se je izkazalo odkar jetra presajamo. V času čakanja na presaditev bolnike namreč dolgo natančno spremljamo, da bi odkrili tiste, pri katerih se stanje poslabša in je potrebna presaditev že prej, kot smo načrtovali. Pred nekaj leti je zbudilo veliko pozornosti, ko so iz Združenih držav Amerike poročali o primeru, ko pa se je ciroza celo popolnoma umaknila.”

Pove še za primer neke ženske, ki se ji je po prenehanju pitja alkohola stanje v treh letih tako popravilo, da so bili jetrni testi normalni. Ko so ji ponovili jetrno punkcijo (odvzem tkiva), je ta pokazala, da se je vezivno tkivo raztopilo.
Kako je to mogoče? “Na eni strani imamo procese, ki pospešujejo razrast veziva, in na drugi procese, ki ga topijo. Pri jetrni cirozi prevlada tvorba veziva nad topitvijo, vsaj dokler je še vedno prisotna tudi škodljiva snov. Če jo odstranimo, lahko, kot kaže, v tem mehanizmu spet prevlada topitev veziva nad novo tvorbo,” odgovarja sogovornica.

Čez sto presaditev

Edino učinkovito zdravljene jetrne ciroze je presaditev, ki je v zadnjih letih postala preverjen in uspešen način zdravljenja. Delež petletnega preživetja po presaditvi zaradi napredovale kronične jetrne bolezni je 85-odstoten. To pa je tudi najzahtevnejša presaditev organa, ki jo izvajajo. “Izračunali smo, da bi jih morali v Sloveniji glede na potrebe narediti 45 do 50 na leto, lani jih je bilo že 22, tako da počasi dosegamo želeno število. Skupaj smo imeli že več kot 100 presaditev, večino prav zaradi jetrne ciroze.”

Vsak bolnik ni primeren za presaditev. “Oceniti moramo, ali so njegovi ostali organi še dovolj zdravi. Natančneje, ločiti moramo funkcionalne odpovedi posameznih organov zaradi jetrne ciroze od morebitne primarne organske bolezni. Na primer cirotično bolezen srca moramo znati ločiti od primarne bolezni srca in podobno.” To pa ni lahka naloga, zanjo so morali strokovnjake še dodatno usposobiti. Prej razlika ni bila tako pomembna, zdaj pa jo je treba poznati, saj bolniku, ki ima vrsto spremljajočih bolezni, jeter ne zamenjajo.

Potem je tu še načelna starostna omejitev – 65 let. Strokovnjakinja pojasnjuje, da je po tej starosti malo verjetnosti, da so žile zdrave in da ostali organi preživijo. “Ko jetra odstranimo in priklopimo, butne ogromna količina krvi v sistemske obtoke in to morajo ostali organi zdržati.” Ne izključuje pa možnosti, da bi se s podaljševanjem življenjske dobe tudi ta starostna meja premaknila.
Potrebe po presaditvah se večajo tudi, ker v cirotičnih jetrih pogosto nastaja jetrni rak, ki ga z natančnim spremljanjem bolezni hitro odkrijejo in oseba pride prej na vrsto za presaditev. Na seznam jo sicer uvrstijo po posebnem točkovanju glede na resnost stanja.

Največji strup: alkohol

Jetra so del prebavil, zato nanje vpliva vse, kar pojemo ali popijemo. Medtem ko nepravilno jemanje zdravil ali zastrupitev prej kot do kronične bolezni jeter privedeta do akutne jetrne odpovedi, so posledice dolgotrajnega zastrupljanja z alkoholom, kronične okužbe z virusi hepatitisa B in C ter slabe prehrane lahko dolgo skrite in se pokažejo šele – ko nastopi jetrna ciroza.

Strokovnjakinja zato pove, da je najboljša preventiva pred jetrnimi boleznimi predvsem zdrav način življenja, čim manj alkohola, jemanje le tistih zdravil, ki jih nujno rabimo, zdrava prehrana in veliko gibanja. Poleg tega pa priporoča tudi varne spolne odnose. “Veliko je prikritih okužb z virusom hepatitisa C pri mladih, to pa je, kot tudi hepatitis B, spolno prenosljiva bolezen. Okužimo se lahko tudi ob tetoviranju ali z iglami ob jemanju mamil.”
Proti hepatitisu A in B se lahko cepimo. Posebna previdnost pa je potrebna ob potovanju v dežele z visoko okuženostjo prebivalstva – v Azijo, Afriko in na Bližnji vzhod, ponekod obstaja tudi možnost okužbe z virusom hepatitisam E, ki je posebej nevarna nosečnicam.

In kakšna količina alkohola velja za varno? “Ravno zaradi pojava nealkoholnega steatohepatitisa, bolezni, ki poteka popolnoma enako kot jetrna okvara zaradi alkohola, je ta meja natančno določena – do 50 gramov alkohola na dan za moškega in do 40 gramov za žensko, če ni spremljajoče okužbe z virusom. Do te količine še uvrščamo spremembe na jetrih med nealkoholne, naprej pa med alkoholne.” Hkrati pa opozarja, da je ob kronični vnetni jetrni bolezni, ki jo je povzročil hepatitis B ali C, alkohol povsem prepovedan in je že en sam kozarček vina na dan lahko nevaren.

http://www.zdravje.si
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Okt 2016 10:04    Naslov sporočila: Jetra - kaj jih ščiti in kaj jim škoduje Odgovori s citatom

Jetra - kaj jih ščiti in kaj jim škoduje



Jetra, kemijski laboratorij pod desnim rebrnim lokom, je zamaščen že pri vsakem tretjem odraslem. Krepka hrana, preveč alkohola in dolgo sedenje. Vsa ta udobnost ne vpliva dobro na jetra.

Strokovnjaki svarijo, da je skoraj pri vsakem tretjem odraslem žleza že okvarjena. Težava je v tem, da organ pod desnim rebrnim lokom ne pozna bolečine. Najprej postanemo utrujeni, nato rumeni. Preberite si nekaj nasvetov, ki bodo koristili vašim jetrom.


Previdnost pri nevarnih boleznih

Preden s hranili bogata kri iz črevesja prispe do preostalih delov telesa, potuje prek dvernih ven skozi jetra. Tam se prestrežejo škodljive snovi, ki bi lahko povzročile okvare. Toda vedno pogosteje je ta naloga jeter otežena. Zunanji sovražniki, kot so virusi, bakterije, strupi iz živil in zdravila, kar 'obvisijo' v jetrih!

Pred hepatitisom A, t. i. potovalnim hepatitisom (med drugim ga lahko dobite tudi prek slabo očiščenih sredozemskih školjk), se lahko najbolje zaščitite s cepljenjem. Tudi pred povzročitelji hepatitisa B, ki se prenaša prek telesnih tekočin, vam je na voljo cepljenje. Proti hepatitisu C pa na žalost še vedno niso našli uspešne terapije.

Tu velja enako kot pri virusu HIV – zaščitite se s kondomi. Ne posojajte brivnikov, ščipalcev nohtov ali škarij za nohte, zobni ščetk in ustnih prh! Napredek: kombinacija interferona in ribavirina je pri dveh od treh pacientov ustavila napredovanje virusa!


Na srečo ostane število odmrlih in na novo ustvarjenih jetrnih celic dolgo časa uravnoteženo. Toda pri vsakem tretjem človeku NASH (nealkoholni steatohepatitis), nova bolezen blaginje, še napreduje: odmrli bioreaktorji se postopoma obnovijo z vezivnim tkivom.

Najpomembnejši pokazatelj bolezni je utrujenost. Prvi zanesljivi dokaz ponuja temeljita krvna sika, iz katere so razvidne povišane jetrne vrednosti. Z ultrazvokom lahko odkrijejo difuzno spremenjeno strukturo, ki bolj spominja na ledvica kot pa na izvorno gladka jetra.

Če kljub spremembam v prehrani in načinu življenja z več gibanja še vedno ne pride do padca ravni holesterola in krvnega sladkorja, je treba bolezen zdraviti z zdravili.

Preventiva pred črevesnim rakom ščiti tudi jetra


Pomembna samopomoč: spremenite prehranjevalne navade in dnevno zaužijte največ 30 odstotkov maščob, zato pa več ogljikovih hidratov, kot so testenine, krompir, zelenjava in sadje. Pomembna je tudi omejeno uživanje alkohola, saj ima tisti z visoki odstotkom ravno toliko kalorij kot maščoba. In ne pozabite na gibanje.

Strokovnjaki svetujejo

Kakšna hrana koristi jetrom:

Prizadeti tožijo nad slabim počutjem in trpijo zaradi pomanjkanja koncentracije. Pozneje se mogoče pridruži še lahen občutek pritiska v zgornje delu trebuha. Prav redki od obolelih jetrnih bolnikov čutijo bolečine! Kdor dnevno popije kozarec piva ali vina sicer še ni alkoholik, klub temu pa za svoja jetra ne naredi nič dobrega.

Gibajte se: če se ne gibljete, je vaša presnova počasna in mišice porabljajo le malo energije. Malo preveč pojeste in presežek že pristane v maščobni depojih – med drugim v jetrih.

Pegasti badlej pomaga

Čeprav kar naprej raziskujejo, do danes še vedno niso našli zdravila za zdravljenje jeter – kaj šele ciroze. Kot dokaj uspešna pa se je izkazala fitoterapija z izvlečkom pegastega badlja. Rastlina se je uporabljala za zdravljenje jeter že v antičnih časih.

T.silimarin nevtralizira jetrom škodljive presnovne končne produkte, obenem pa pospeši novo nastajanje jetrnih celic. Mešanica flavonoidov pomaga tudi pri napihnjenosti, zaprtju in hemeroidih.

Nove študije učinkovitosti pegastega badlja so pokazale, da so se ob terapiji povišane jetrne vrednosti zmanjšale za do 44 odstotkov. Težave s pritiskom v trebuhu in slabostjo so se celo prepolovile.


Prestopite na manj maščob Jejte manj mastno hrano!
Največ 30 odstotkov zaužitega je lahko maščoba! Namesto nje raje uživajte ogljikove hidrate (v polnozrnatih izdelkih, sadju in zelenjavi). Uporabljajte rastlinske maščobe, kot sta hladno stisnjeno oljčno ali repično olje.



Pomoč naravnih sredstev

Pomemben cilj pri težavah z jetri je razbremenitev organa, tako da se bo lahko regeneriral. Že od antičnih časov namreč vemo, da se jetra stalno obnavljajo. Pri tem lahko pomaga izvleček pegastega badlja.

Plodovi rastline vsebujejo dragocene grenčične snovi, ki spodbujajo žolč, eterična olja in naraven E-vitamin. Snov silimarin nevtralizira škodljive presnovne produkte in hkrati pospeši tvorbo novih jetrnih celic. Pri zdravljenju hepatitisa in ciroze so se zelo dobro in znanstveno dokazano izkazali standardizirani preparati iz pegastega badlja (dobite v lekarni).

NAMIG: po jedi popijte skodelico čaja iz te rastline.

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Okt 2016 10:46    Naslov sporočila: DIETA PRI KRONIČNIH JETRNIH BOLEZNIH ( KRONIČNI HEPATITIS IN Odgovori s citatom

DIETA PRI KRONIČNIH JETRNIH BOLEZNIH
( KRONIČNI HEPATITIS IN CIROZA JETER )



Priporočene jedi pri trajno varovalni dieti jetrnih bolezni, pri tem upoštevamo
vnos beljakovin, tekočin in soli:


 vsi čaji s sladkorjem ali medom, razen močnega ruskega čaja;

 vse mineralne vode, naravni sadni sokovi;

 vsi mlečni izdelki (kislo mleko, jogurt, kefir, maslo, skuta), zlasti mleko kot
samostojna pijača ali z dodatkom žitne kave, kave brez kofeina, čokoladno
mleko;

 jajčne jedi;

 vse vrste juh (kostne, mesne, zelenjavne) s posneto maščobo, brez prežganja;

 vse vrste nemastnega mesa (kuhano, dušeno in pečeno z minimalno količino
maščobe), nemastne ribe, perutnina, drobovina v manjši količini, hrenovke,
posebna in pariška salama;

 vse vrste žitnih izdelkov, krompir, polento, kaše;

 določene vrste zelenjave (lahke):korenje, cvetača, špinača, rdeča pesa,
blitva…Kuhane solate, mehke surove solate: motovilec, mehka glavnata
solata…

 vse vrste svežega sadja v manjši količini, kuhano sadje (kompoti, čežane),
marmelade;

 sladice: pudingi, narastki, ne premastno pecivo, kvašeno pecivo en do dva dni
staro, brez težkih nadevov;

 kruh en dan star bel ali črn, prepečenec;

 zabele - lahko maslo, olje predvsem olivno, vitaminizirane margarine- vse ne
razbeljeno in v minimalni količini;

 začimbe domače, naravne.










Prepovedane jedi in živila:

 alkoholne pijače, močan ruski čaj, kava s kofeinom, gazirane in zelo mrzle ali
prevroče pijače;

 pikantni masni siri, majoneza, polnomastno mleko in mlečni izdelki, kisla in
sladka smetana, sladoled;

 vse mastne, pikantne juhe in juhe z dodatkom prežganja;

 vse mastne jedi, meso z vidno maščobo, ocvrte jedi, prekajeno meso,
divjačino, meso in ribe iz pločevink, klobase, paštete..;

 težje škrobne jedi ( žganci, štruklji vseh vrst, sveži kruh, potice, krompirjevo
testo, vodni žličniki, pražen ali pečen krompir, ješprenj,..);

 groba zelenjava ( zelje, paprika, česen čebula, kumare, vse trde solate, stročji
fižol, kisla repa in zelje, konzervirana zelenjava;

 večje količine svežega sadja, suho sadje, orehi, lešniki…;

 vse sladke in mastne sladice, ocvrte jedi ( krofi, miške…), torte, potice, mastne
kreme;

 svinjska mast, zaseka, ocvirki;

 vse ostre začimbe.

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Okt 2016 11:03    Naslov sporočila: Diete z različnimi količinami beljakovin Odgovori s citatom

Diete z različnimi količinami beljakovin


Obroki
okoli 30g B na
obrok
okoli 35g B na
obrok
okoli 40g B na
obrok


ZAJTRK
čaj
kruh (100g)
med
maslo
čaj
kruh (100g)
med
maslo
Bela kava (žlica
mleka)
kruh(100g),
med
maslo


MALICA sadje, sadje, sadje,


KOSILO:
čista juha z jajcem
krompirjeva solata
z zelenjavo
kruh (100g)
Čista juha z jajcem
krompirjeva solata
z zelenjavo
30g mesa,
kruh (100g)
čista juha z jajcem
krompirjeva solata z
zelenjavo
40g mesa
kruh (100g)

MALICA: kompot, kompot, kompot,


VEČERJA:
krompirjeva
zelenjavna juha
žlica smetane
kruh (100g)
krompirjeva
zelenjavna juha
žlica smetane
kruh (100g)
krompirjeva
zelenjavna juha
žlica smetane
kruh (100g)


ZAJTRK: črn kruh
bela kava
marmelada
črn kruh
rezina šunke
mleko ali čaj
črn kruh
čokoladno mleko
žlica skute

MALICA:
jogurt
keksi
sadni jogurt
keksi
mleko
keksi


KOSILO:
zelenjavna juha
dušeno meso
sadna solata
pečeno jabolko
mesna juha z
rezanci
dušeno meso
riž
mehka solata
zelenjavna
enolončnica z
mesom
črn kruh
nemastna sladica

MALICA:

kompot sadni jogurt
sadje
jabolčna čežana

VEČERJA:
zelenjavno-mesna
solata ali
enolončnica
mlečni riž
sadje
mlečna kaša s
slivami[/b]

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Jun 2017 20:20    Naslov sporočila: Slika jeter Odgovori s citatom

Slika jeter



http://img.webmd.com/dtmcms/live/webmd/consumer_assets/site_images/articles/image_article_collections/anatomy_pages/liver_illustration.jpg?resize=646px:*&output-quality=100
Opozorilo !
Prevedeno z Googlovim prevajalnikom



Pogled od spredaj na jetra

Jetra so velika, mesnata organ, ki sedi na desni strani trebuha. Tehta približno 3 funtov, jetra pa rdečkasto-rjave barve in se počuti gumijaste na dotik. Običajno ne čutite jetra, zato, ker je zaščitena z prsni koš.

Jetra ima dve veliki poglavji, ki se imenuje desnega in levega mešičke. Žolčniku sedi pod jetrih, skupaj z deli trebušne slinavke in črevesja. Jetra in ti organi delujejo skupaj za prebavo, absorpcijo in predelujejo hrano.

Glavna naloga jetrih je, da filtrirajo kri, ki prihaja iz prebavnega trakta, preden gre v druge dele telesa. Jetra razstruplja tudi kemikalije in metabolizes drog. Kot to počne, jetra izločajo žolč, ki se konča že v črevesju. Jetra prav beljakovine pomembne za strjevanje krvi in ​​drugih funkcij.

jetrni pogoji

Hepatitis : vnetje jeter, ki jih povzročajo virusi, kot je virus hepatitisa A ponavadi posledica, B in C. hepatitisa lahko neinfekcijske vzroke preveč, vključno pitja, mamil, alergijskih reakcij ali debelosti.

Ciroza : Dolgotrajna poškodba jeter iz kateregakoli razloga lahko povzroči trajne brazgotine, ki se imenuje ciroza. Jetra nato postane ne more dobro delovati.

Rak jeter : Najpogostejša vrsta raka jeter, hepatocelularni karcinom, skoraj vedno zgodi, ko je ciroza prisotna.

Odpoved jeter : jetrna odpoved ima veliko vzrokov, vključno infekciji, genetskih bolezni in prekomernega alkohola.

Ascites : Kot rezultati cirozo jeter pušča tekočino (ascitesa) v trebuhu, ki postane napet in težka.

Žolčnih kamnov : Če postane žolčnih kamnov zatakne v žolčevoda odcejanje lahko okužba kanal jeter, hepatitis in žolčne (holangitis) povzroči.

Hemokromatoza : hemokromatoza omogoča železo za deponiranje v jetrih, tako poškodovali. Železo tudi vloge v celotnem telesu, kar je povzročilo številne druge zdravstvene težave.

Primarna sklerozirajoči holangitis :
redka bolezen z neznanimi vzroki, primarni sklerozirajoči holangitis povzroča vnetje in brazgotinjenje pri žolčnih vodov v jetrih.

Primarne biliarne ciroze : V tem redko motnjo, nejasen postopek počasi uničuje żolćevod v jetrih. Stalna brazgotinjenje jeter (ciroza) sčasoma razvije.


Jetrni testi

Krvni testi:

Jetrne funkcije plošča : A jetrne funkcije preverjanja plošče, kako dobro se jetra delajo in je sestavljen iz več različnih krvnih testov.

ALT (alanin aminotransferaze) : An ALT pomaga pri odkrivanju bolezni jeter ali poškodbe iz poljubnega števila vzrokov, vključno s hepatitisom.

AST (aspartat-aminotransferaza) : Skupaj s povišanim ALT, AST kontrole za poškodbe jeter.

Alkalna fosfataza : Alkalna fosfataza je prisotna v-žolčnih izločajo celice v jetrih; je tudi v kosteh. Visoke ravni pogosto pomeni žolča teče ven jetra blokirana.

Bilirubin : Visoke bilirubina ravni kažejo na težave z jetri.

Albumin : V okviru vseh ravneh beljakovin, albumin pomaga ugotoviti, kako dobro je jeter.

Amoniak : ravni amoniaka v porastu krvnega jetra ne delujejo pravilno.

Hepatitis A testi : Če obstaja sum, hepatitis A, bo zdravnik pregledal delovanje jeter kot tudi protitelesa za odkrivanje virusa hepatitisa A.

Testi Hepatitis B : Zdravnik lahko preizkusite raven protiteles, da ugotovite, ali ste bili okuženi z virusom hepatitisa B.

Hepatitis C testi : Poleg preverjanja delovanje jeter, lahko krvne preiskave ugotoviti, če ste bili okuženi z virusom hepatitisa C.

Protrombinski čas (PT) : protrombinski čas, ali PT, ki je pogosto storiti, da vidim, če je nekdo ob pravi odmerek tanjše varfarina krvi (kumadin). Prav tako preveri, ali so težave s strjevanjem krvi.

Delno tromboplastina čas (PG) : PG je storiti, da preverite, ali težave s strjevanjem krvi.

Imaging testi:

Ultrazvok : trebušne ultrazvok lahko test za številne pogoje jeter, vključno z rakom, cirozo ali težav z žolčnih kamnov.

CT (računalniška tomografija) : CT trebuha daje natančne slike v jetrih in drugih trebušnih organov.

Jetrni biopsiji : biopsija jeter Najpogosteje se izvede po drugem testu, na primer krvno preiskavo ali ultrazvokom, označuje morebitno težavo jeter.

Jetra in vranica skeniranja : Ta jedrska skeniranje uporablja radioaktivne snovi, za pomoč pri ugotavljanju številne pogoje, vključno z abscesi, tumorji in druge težave v delovanju jeter.

jetrne Obdelave

Zdravljenje hepatitisa A : Hepatitis A običajno izgine s časom.

Zdravljenje hepatitisa B : kroničnim hepatitisom B pogosto zahteva zdravljenje z protivirusnih zdravil.

Zdravljenje hepatitis C : Zdravljenje hepatitisa C je odvisen od več dejavnikov.

Presaditev jeter : Potrebna je presaditev jeter, ko jetra ne deluje ustrezno v, ne glede na vzrok.

Jetra zdravljenje raka : Medtem ko je rak jeter, je ponavadi težko zdraviti, zdravljenje sestavljajo kemoterapije in obsevanja. V nekaterih primerih je kirurško resekcijo ali presaditev jeter izvedli.

Paracenteze : Ko hude ascites - otekanje v trebuhu z odpovedjo jeter - povzroča nelagodje, lahko igle vstavijo skozi kožo, da odteče tekočine iz trebuha.
ERCP (Endocscopic retrogradno holangiopankreatografija) : Z dolgo, prilagodljivo cev s kamero in orodja, na koncu, lahko zdravniki diagnozo in tudi zdravljenje nekaj težav z jetri.


Klikni..!
http://www.webmd.com/digestive-disorders/picture-of-the-liver#1

http://www.webmd.com/digestive-disorders/picture-of-the-liver#2
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Jun 2017 21:20    Naslov sporočila: Katera zdravila so varna za vas Odgovori s citatom

Katera zdravila so varna za vas

Izogibanje škodljivih zdravil

Nekatera zdravila je treba uporabljati previdno in ne delo ljudi, ki imajo cirozo. Na primer, paracetamol (kot Tylenol more) pospeši poškodbo jeter. Aspirin in druga nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID) -Za primer ibuprofen (kot Motrin ali Advil ) in naproksen ( Aleve ) -Povečanje nevarnost krvavitve varic če ste razširi žile (varice) v prebavnem traktu. Nesteroidna protivnetna zdravila lahko povečajo vaše tveganje za ascites. Pogovorite se z zdravnikom ali s farmacevtom o tem, katera zdravila so varna za vas.

Nekatera zdravila na recept, ki se uporabljajo za zdravljenje drugih pogojev, bolezni, je lahko škodljiva, če imate cirozo. Poskrbite, da vaš zdravnik ve za vsa zdravila (vključno z vsemi nonprescription zdravil, vitaminov, zelišč in dodatkov ), ki jih jemljete.


http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/cirrhosis-home-treatment#1
http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/cirrhosis-home-treatment#1

http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/cirrhosis-treatment-overview#3
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group