ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kaj je visok krvni tlak - arterijska hipertenzija?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Maj 2007 10:21    Naslov sporočila: Kaj je visok krvni tlak - arterijska hipertenzija? Odgovori s citatom

Kaj je krvni tlak
Kako merimo krvni tlak
Kaj povzroča visok krvni tlak
Zakaj je potrebno spremljati vrednosti krvnega tlaka
Kaj lahko storite sami
Kaj lahko stori zdravnik
Hipertenzija v starosti
Visok krvni tlak - arterijska hipertenzija
V zadnjih petindvajsetih letih smo spoznali, da lahko z zdravim načinom življenja preprečimo posledice arterijske hipertenzije na organih, ki povzročajo povečano in prezgodnje zbolevanje in umiranje ljudi. V mislih imamo predvsem možgansko kap, srčni infarkt, srčno popuščanje, odpoved ledvic in prizadetost žil drugje po telesu.

V ambulantah se z arterijsko hipertenzijo srečujemo zelo pogosto. V Ljubljani smo ob pregledu reprezentativnega vzorca odrasle populacije leta 1991 povečani krvni tlak ugotovili pri približno 40 % pregledanih, leta 1997 pa kar pri polovici.

Kaj je krvni tlak?
Krvni tlak imenujemo tisti tlak, s katerim stolpec krvi pritiska na steno žile, po kateri teče. Poznamo sistolični ("zgornji") krvni tlak, ki ga izmerimo takrat, kadar srce iztisne kri v žilje, in diastolični ("spodnji") krvni tlak, ki ga izmerimo, ko srčna mišica počiva. Izrazimo ga v milimetrih živega srebra (Hg).

Optimalen krvni tlak je 120/80 mm Hg

O povečanem krvnem tlaku govorimo, kadar je krvni tlak višji kot 130/85 mm Hg, bodisi da gre le za večje vrednosti sistoličnega krvnega tlaka oz. diastoličnega krvnega tlaka ali pa za povečanje obeh. Izbira načina obravnavanja bolnika s povečanim krvnim tlakom pa je odvisna tudi od velikosti krvnega tlaka, zato govorimo o visoko normalnem krvnem tlaku (130/85 mm Hg do 139/89 mm Hg), blago povečanem krvnem tlaku (140/90 mm Hg do 159/99 mm Hg), o zmerno povečanem krvnem tlaku (160/100 mm Hg do 179/109 mm Hg) in hudi arterijski hipertenziji (več kot 180/110 mm Hg).

optimalni krvni tlak visoko normalni krvni tlak blago zvišani krvni tlak zmerno zvišani krvni tlak huda arterijska hipertenzija
120/80 130/85 do 139 /89 140/90 do 159/99 160/100 do 179/109 več kot 180/110


Kako merimo krvni tlak?
Krvni tlak običajno merimo z živosrebrnim sfigmomanometrom, manometrom na pero ali pa z elektronskimi merilci. Princip vseh je podoben. Manšeto, ki je povezana z merilcem, ovijemo okrog nadlahti, napihnemo in ob počasnem spuščanju zraka iz manšete (približno 2 mm Hg v eni sekundi) s slušalkami (fonendoskopom) poslušamo tone nad arterijo v komolčni kotanji. Ko tone zaslišimo, odčitamo sistolični krvni tlak, ko pa jih ob nadaljnjem spuščanju zraka iz manšete ne slišimo več, odčitamo diastolični krvni tlak. Pri elektronskih merilcih slušalk ne potrebujemo. Pomembno je, da se pred merjenjem umirimo, da je roka, na kateri merimo krvni tlak, podprta in so mišice sproščene, ter da meritev po nekaj minutah ponovimo vsaj še enkrat. Opazili boste, da bo druga meritev manjša od prve, kar je povsem normalno. Krvni tlak normalno niha; že ob manjšem razburjenju je lahko večji.

Kaj povzroča visok krvni tlak?
Dednost (sorodniki imajo (so imeli) visok krvni tlak), starost (po 45 letu se krvni tlak veča) in spol (moški so bolj ogroženi od žensk) so dejavniki, na katere nimamo vpliva. Za razvoj te tako imenovane esencialne ali primarne arterijske hipertenzije pa morajo biti prisotni tudi nkateri drugi dejavniki, na katere k sreči lahko vplivamo:

prevelika telesna teža,
čezmerno uživanje soli,
čezmerno pitje alkoholnih pijač,
telesna nedejavnost,
izpostavljenost škodljivim stresom
Dosti redkeje je povečan krvni tlak posledica obolenja nekaterih organov, kot so žleze z notranjim izločanjem (ščitnica, nadledvična žleza …), obolenja ledvic, zožitve ledvičnih arterij itd. Povečan krvni tlak lahko povzročijo tudi nekatera zdravila in farmacevtski pripravki (npr. kontracepcijske tablete). V teh primerih govorimo o sekundarni arterijski hipertenziji. Po odstranitvi vzroka (ozdravljenju) se krvni tlak normalizira.

Kako si lahko pomagate sami?
Tveganje za nastanek in razvoj arterijske hipertenzije ter posledičnih bolezni srca in žilja lahko uspešno zmanjšamo s slogom življenja, ki mu pravimo zdrav način življenja.

Z zdravim načinom življenja ne preprečimo le nastanka arterijske hipertenzije, ampak lahko povečan krvni tlak uspešno zmanjšamo (do neke mere).

1. Ali kadite?

Kajenje podvoji tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni in tveganje, da boste umrli pred zasluženim odhodom v pokoj, je povečano.

2. Ali popijete preveč alkoholnih pijač?
Tveganje narašča s številom dnevno popitih meric alkohola. Po definiciji gre za čezmerno (tvegano) pitje, če zaužijemo vsak dan več kot 3 merice (moški) oz. 2 merici (ženske) alkoholnih pijač. Enota ali merica je deciliter vina, malo pivo ali eno žganje.

3. Ali ste pretežki?

Shujšajte z ustreznim načinom prehrane. Izogibajte se živil z veliko nasičenimi maščobami, ki so tudi zelo kalorične (npr. maslo, polnomastno mleko, sir), ocvrtih jedi, slaščic itd. Zakaj ne bi pogosteje jedli ribe, perutnino, svežo zelenjavo, posneto mleko, margarino …? Izračunajte svoj indeks telesne mase, ki naj bo med 19 in 25 kg/m2 .

indeks telesne mase = telesna teža (kg)
--------------------------------------------------------------------------------

telesna višina2(m2)

4. Ali jeste preslano hrano?

Nekateri bolniki z visokim krvnim tlakom so zelo občutljivi za sol, zato bolnikom svetujemo, naj omejijo vnos kuhinjske soli do 5 g (ena kavna žlička) na dan. Okus izboljšajte z dišavnicami in začimbami in uporabljajte nadomestke soli.

5. Ali se premalo gibljete?

Telesno dejavnost izvajajte redno, vsaj dvakrat do trikrat na teden po eno uro. Vsaj 20 minut naj bo tako intenzivna, da se zadihate in oznojite. Uspešne so predvsem aerobne telesne dejavnosti: hoja, plavanje, tek na smučeh, smučanje, pa tudi lahen tek ipd.
Kaj lahko stori zdravnik?
Zdravnik poseže po zdravilu vselej, kadar celo po več mesecih opazovanja in upoštevanja navodil za zdravo življenje krvni tlak ni normalen. Kadar je tveganje za razvoj bolezni srca in žilja veliko, pa se za zdravilo odloči že prej.

Poznamo šest skupin zdravil, ki učinkovito zmanjšujejo krvni tlak:

diuretike,
zaviralce receptorjev beta,
zaviralce angiotenzinske konvertaze,
antagoniste kalcijevih kanalov,
zaviralce receptorjev alfa,
antagoniste angiotenzina II.
Po kliničnem pregledu in tehtnem premisleku se zdravnik odloči za zdravilo, ki je po njegovem mnenju najprimernejše. Če se krvni tlak kljub zdravilu ne normalizira, bo zdravnik zdravilo zamenjal, morda pa bo predpisal dodatno drugo ali celo tretje zdravilo. Zdravilo, ki bo učinkovito za Vas, bo morda povsem neučinkovito pri partnerju, znancu, sorodniku. Vsa predpisana zdravila moramo jemati redno, kajti le tako bomo vzdrževali normalne vrednosti krvnega tlaka.

Zakaj je potrebno spremljati vrednosti krvnega tlaka?
Povečan krvni tlak je eden od pomembnih dejavnikov tveganja za nastanek bolezni srca in žilja. Te bolezni so pri nas in v večini razvitih držav glavni vzrok umiranja prebivalstva.

Dokazano je, da je pri ljudeh s povečanim krvnim tlakom ogroženost za nastanek koronarne srčne bolezni trikrat do štirikrat večja, ogroženost za nastanek možganske kapi pa sedemkrat večja kot pri ljudeh z normalnim krvnim tlakom. Če se tega zavedamo, se zavemo tudi pomena bolezni in njenega preprečevanja.

Preprečevanje bolezni srca in žilja temelji na ugotavljanju ogroženosti in odpravljanju dejavnikov tveganja. Ogroženost je večja pri ljudeh, katerih sorodniki imajo visok krvni tlak, pri debelih, pri ljudeh z nezdravimi prehranjevalnimi navadami, pri telesno neaktivnih in pri vseh, ki so izpostavljeni škodljivim stresom.


Z zdravim načinom življenja boste bistveno zmanjšali tveganje, da bi zboleli za boleznimi srca in žilja. Če prisotnih dejavnikov tveganja (npr. povečanega krvnega tlaka, povečane koncentracije holesterola v krvi, sladkorne bolezni …) ne morete odstraniti z zdravim načinom življenja, so potrebna zdravila. Ob normalnem krvnem tlaku, holesterolu itd. bo namreč tveganje zelo podobno tveganju človeka, ki teh dejavnikov tveganja sploh nima.


--------------------------------------------------------------------------------
Knjižica Visok krvni tlak
je izšla v Krkini zbirki V skrbi za vaše zdravje



doc. dr. Rok Accetto, dr. med.
Klinični center Ljubljana
Klinični oddelek za hipertenzijo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 08 Jun 2007 16:29    Naslov sporočila: Arterijska hipertenzija Odgovori s citatom

Arterijska hipertenzija

Kaj je krvni tlak?
Krvni tlak je pritisk krvi na stene arterij in je pogoj, da se kri lahko pretaka po žilah. Ustvarja se z delovanjem srca kot črpalke. Ko srce iztisne kri v arterije (sistola), se tlak poviša (sistolični tlak) in ko kri priteka v srce (diastola), se tlak zniža (diastolični tlak). Krvni tlak se preko dneva in noči spreminja, prav tako pa nanj vplivajo številni zunanji in notranji dejavniki.

Optimalen krvni tlak je 120/80 mm Hg

Kdaj je krvni tlak povišan?
O povišanem krvnem tlaku govorimo, kadar je krvni tlak višji kot 130/85 mm Hg, bodisi da gre le za večje vrednosti sistoličnega krvnega tlaka oz. diastoličnega krvnega tlaka ali pa za povišanje obeh. Izbira načina obravnavanja bolnika s povečanim krvnim tlakom je odvisna od velikosti krvnega tlaka, zato govorimo o visoko normalnem krvnem tlaku (130/85 mm Hg do 139/89 mm Hg), blago povišanem krvnem tlaku (140/90 mm Hg do 159/99 mm Hg), o zmerno povišanem krvnem tlaku (160/100 mm Hg do 179/109 mm Hg) in hudi arterijski hipertenziji (več kot 180/110 mm Hg), kakor tudi od morebitnih spremljajočih bolezni posameznega bolnika.

Delitev arterijske hipertenzije

Primarna hipertenzija (neznan vzrok) – Pri 90-95% bolnikov vzrok ni poznan. Zdravljenje je simptomatsko in pogosto doživljenjsko.
Sekundarna hipertenzija (znan vzrok) – Je posledica bolezni določenega organa. Z zdravljenjem obolelega organa pozdravimo tudi hipertenzijo.
Zakaj je povišan krvni tlak nevaren?
Arterijska hipertenzija (povišan krvni tlak) je eden od dejavnikov tveganja za nastanek ateroskleroze in posledično srčno-žilnih bolezni. Raziskave kažejo, da je pojavnost koronarne bolezni, možganske kapi, bolezni perifernih arterij ter ledvičnih bolezni, ki so posledica povišanega krvnega tlaka, z zdravljenjem le tega bistveno manjša.
Zato je potrebno pri ljudeh, ki imajo visok krvni tlak, ugotoviti tudi morebitne druge dejavnike tveganja in jih poskušati odstraniti. Le tako bo življenje posameznika daljše, kakovostnejše, verjetnost za nastanek zapletov zaradi visokega krvnega tlaka pa bistveno manjša.

Kateri so dejavniki tveganja za nastanek primarne hipertenzije?

Dedna dispozicija – poligensko pogojeno dedovanje (za napako oziroma bolezen je odgovornih več genov).
Vnos soli s hrano v organizem
Psihosocialni stres je eden od pomembnejših dejavnikov, ki povzročajo hipertenzijo.
Hiperlipidemija, hiperholesterolemija in neustrezna prehrana: pomembno je pravilno razmerje med LDL in HDL holesterolom. Krvni tlak se zniža z zdravo, uravnoteženo prehrano.
Debelost: z naraščanjem telesne mase oziroma indeksa telesne mase, se zvišuje tudi krvni tlak in veča nagnjenost ter pogostost arterijske hipertenzije.
Hiperinzulinizem
Kajenje: pospešuje hipertenzijo in ima velik vpliv na razvoj bolezni srca in ožilja.
Kofein
Alkohol: pogosto pitje večje količine alkoholnih pijač.
Starost in spol
Cilji zdravljenja
Glavni cilj zdravljenja zvišanega krvnega tlaka je dolgoročno in največje možno zmanjšanje srčno žilne in ledvične obolevnosti ter umrljivosti.

Da bi ta cilj dosegli je potrebno:

Odpravljanje (nadzor) vseh prisotnih spremenljivih dejavnikov tveganja (slabe razvade)
Odpravljanje že nastalih okvar tarčnih organov
Zdravljenje pridruženih kliničnih bolezni
Ustrezen nadzor krvnega tlaka (merjenje doma)
Kaj lahko storite sami (preventiva in vzdrževanje stanja)?

Prenehajte s kajenjem
Zmanjšajte preveliko telesno težo
Omejite vnos soli v telo (največ 6 g soli (NaCl) dnevno – odsvetovano dosoljevanje, uživanje močno soljenih prehrambenih izdelkov, uživanje konzervirane hrane)
Zmanjšajte preveliko uživanja alkohola (največ 20-30 g alkohola/dan za moške in največ 10-20 g alkohola/dan za ženske)
Bodite redno telesno aktivni (zmerna telesna dejavnost: tek, hoja, plavanje, kolesarjenje… 30 do 45 min najmanj trikrat tedensko)
Uživajte uravnoteženo zdravo prehrano (več sadja in zelenjave, več rib, malo maščob)
Kako si doma sami izmerite krvni tlak?
Uporaba preverjenih nadlahtnih (pol/avtomatskih) merilnikov.
Pri urejenem krvnem tlaku zadoščata meritvi zjutraj in zvečer enkrat na teden.

Krvni tlak izmerite takoj, ko vstanete, in pred večerjo
Pol ure pred meritvijo ne zaužijte obroka, prave kave, ne kadite in ne uživajte alkohola.
Pred meritvijo počivajte nekaj minut (do 5 min) sede.
Med meritvijo ne govorite, ne poslušajte sogovornika ali radia in ne glejte televizije, ter bodite čimbolj sproščeni.
Med meritvijo krvnega tlaka mora biti manšeta v višini srca, ne glede na način, kako merite krvni tlak. Roka naj počiva podprta v udobnem položaju.
Krvni tlak izmerite 2-krat zaporedoma, vmes naj bo 1 do 2 minutni presledek, zlasti če je izmerjeni krvni tlak visok. Če se obe meritvi izraziteje razlikujeta, je potrebna še tretja meritev.
Zavedati se morate, da tlak normalno niha, zato ni nujno, da pri vsakem merjenju dobite enak rezultat
Takoj po meritvi zapišite datum in čas meritve, vrednost krvnega tlaka in srčnega utripa ter morebitne posebnosti. Zapisane vrednosti so zelo pomemben podatek o urejenosti krvnega tlaka in o ustreznosti terapije za vašega osebnega zdravnika.
Za zanesljivo delovanje je priporočljivo, da merilnik tlaka enkrat na leto prinesete na kontrolo v pooblaščeni servis, kjer boste dobili tudi nalepko, ki potrjuje brezhibnost merilnika.
V primeru, da so vrednosti krvnega tlaka ustrezno nizke,
nikakor ne smete sami prenehati z jemanjem zdravil ali
z izpuščanjem odmerkov zdravila!
Zdravila, katera vam je predpisal zdravnik morate jemati redno,
vsak dan ob določenem času!

Farmacevtska skrb
Farmacevti v lekarnah želimo kar največ prispevati k varovanju vašega zdravja, zato vam z veseljem svetujemo o zdravilih in vas seznanjamo z zdravim načinom življenja. Pridružili smo se tudi mednarodnemu projektu za ohranjanje normalnih vrednosti krvnega tlaka, ki poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije in EuroPharm Foruma.
V lekarni vam bomo z veseljem odgovorili na vaša vprašanja.

Zapomnite si!
Krvnega tlaka ne občutimo kot posebne bolečine ali slabega počutja, pa vendarle biča naše srce utrip za utripom in tako dan za dnem srce tiho trpi, se prilagaja kolikor le more pa vendarle tiho umira. Spomnite se na to naslednjič, ko boste odmahnili z roko, rekoč, za kaj bi le moral jemati zdravila proti zvišanemu tlaku, saj se čisto dobro počutim, pa zdravila so najbrž škodljiva, pa ti zdravniki in farmacevti vedno pretiravajo....

Spomnite se na srce, samo vaše je, samo za vas bije!


Pripravila: Marjeta Rak Namestnik, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Jun 2007 10:35    Naslov sporočila: Kako se meri krvni tlak Odgovori s citatom

Krvni tlak običajno merimo z živosrebrnim sfigmomanometrom, manometrom na pero ali pa z elektronskimi merilci. Princip vseh je podoben. Manšeto, ki je povezana z merilcem ovijemo okrog nadlahti, napihnemo in ob počasnem spuščanju zraka iz manšete (približno 2 mmHg v eni sekundi) s slušalkami (fonendoskopom) poslušamo tone v komolčni kotanji. Ko tone zaslišimo, odčitamo sistolični krvni tlak, ko pa jih ob nadaljnem spuščanju zraka iz manšete ne slišimo več, odčitamo diastolični krvni tlak. Pri elektronskih merilcih slušalk ne potrebujemo. Pomembno je, da se pred merjenjem umirimo, da je roka, na kateri merimo krvni tlak podprta in so mišice sproščene, ter da meritev po nekaj minutah ponovimo vsaj še enkrat. Opazili boste, da bo druga meritev nižja od prve, kar je povsem normalno. Krvni tlak normalno niha; že ob manjšem razburjenju je lahko višji.

Pri veliki večini ljudi, ki imajo previsok krvni tlak, vzroka ne poznamo. Govorimo o primarni oz. esencialni arterijski hipertenziji. Dednost ima velik pomen, do razvoja bolezni pa pride zaradi učinkovanja dejavnikov tveganja iz okolja. To pa so predvsem:

prekomerna telesna teža
prekomerno uživanje soli
prekomerno pitje alkoholnih pijač
nezadostna telesna dejavnost
izpostavljenost škodljivim stresom
Etiologija hipertenzije
vzrok neznan = primarna (esencijalna) hipertenzija

prehrana
kajenje
debelost
sol
alkohol
neaktivnost
strsi


Zato se visok krvni tlak pojavlja v družinah (sorodniki imajo/so imeli visok krvni tlak). S starostjo je tveganje za nastanek bolezni večje in moški so bolj ogroženi od žensk.

V manjši meri (pri manj kot 10 % bolnikov z visokim krvnim tlakom) pa je visok krvni tlak odraz obolenja nekaterih organov, kot so žleze z notranjim izločanjem (ščitnica, nadledvična žleza), obolenja ledvic, zožitev ledvičnih arterij itd. Visok krvni tlak povzročajo lahko tudi nekatera zdravila in drugi farmacevtski pripravki (npr. kontracepcijske tablete). V teh primerih govorimo o sekundarni arterijski hipertenziji in po odstranitvi vzroka (ozdravljenju) se krvni tlak normalizira.Zdravljenje


Pri prisotnosti dejavnikov tveganja se izogibamo besedi zdravljenje. Pogosto namreč dejavnikov tveganja ne moremo pozdraviti (odstraniti), lahko pa jih učinkovito kontroliramo. Zato je osnovni princip kntrole dejavnikov tveganja in z njimi tudi hipertentzije, zdrav način življenja. Zavedati se moramo naslednjih dejstev:

Kajenje podvoji tveganje za nastanek srčnožilnih bolezni in verjetnost, da boste umrli pred zasluženim odhodom v pokoj je velika.

Tveganje narašča s številom dnevno popitih meric alkohola. Po definiciji gre za prekomerno (tvegano) pitje, če zaužijemo več kot 3 merice (moški) oz. 2 merici (ženske) alkoholnih pijač dnevno. Enota ali merica je deciliter vina, malo pivo ali eno žganje.

Shujšajte z ustreznin načinom prehrane. Izogibajte se živil z veliko nasičenimi maščobami, ki so tudi visoko kalorične ( npr. maslo, polnomastno mleko, sir), ocvrtih jedi, slaščic itd. Zakaj ne bi večkrat jedli rib, perutnine, sveže zelenjave, posnetega mleka, margarine?

Nekateri bolniki z visokim krvnim tlakom so zelo občutljivi na sol. Zato bolnikom z zvišanim krvnim tlakom svetujemo omejen vnos kuhinske soli do 5 g (ena kavna žlička) na dan. Okus popravite z drugimi začimbami in uporabljajte nadomestke soli.

Telesne aktivnosti izvajajte redno, vsaj 2 do 3-krat tedensko po eno uro. Vsaj 20 minut naj bo tako intenzivna, da se zadihate in oznojite. Uspešne so predvsem aerobne telesne aktivnosti: hoja, kolesarjenje, plavanje, tek na smučeh, smučanje, pa tudi lahen tek in podobno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Jun 2007 10:55    Naslov sporočila: Zdravila Odgovori s citatom

Če se bo zdravnik odločil za zdravila, s katerim bo krvni tlak primerno uravnan, to je normalen (pod 130/85 mmHg), je potrebno upoštevati vsa navodila. Zdravljenje je po pravilu doživljenjsko, zato je potrebno izbrati zdravilo, ki nima ali pa ima zelo malo stranskih učinkov. Pogosto je potrebno pred dokončno presojo ali je zdravilo učinkovito in ali so morebitne nevšečnosti res stranski učinek zdravila, jemati zdravila celo več mesecev. Zato je potrebno biti vztrajen in zdravniku sporočiti vse morebitne težave in nevšečnosti, ki jih bilnik ima, pa čeprav se na prvi pogled zdi, da niso povezane z jemanjem zdravil.

Zdravila, ki so učinkovito znižujejo krvni tlak, razdelimo v šest glavnih skupin:

diuretike
zaviralce receptorjev beta
inhibitorje konvertaze
antagoniste kalcijevih kanalov
zaviralce receptorjev alfa
antagoniste angiotenzina II.
Zdravnik se bo po tehtnem premisleku odločil za zdravilo, ki bo za Vas najboljše. če ne bo normalizacije krvnega tlaka, bo zamenjal zdravilo, morda pa predpisal dodatno drugo ali celo tretje zdravilo. Zdravilo, ki je učinkovito pri Vas je morda povsem neučinkovito pri Vašem partnerju, znancu, sorodniku. Z rednim jemanjem zdravil bomo krvni tlak vzdrževali v normalnem območju in zato jemanja zdravil ne smemo prekiniti, saj se bo krvni tlak takoj ponovno zvišal. Pri veliki večini bolnikov je moč najti ustrezno zdravilo ali kombinacijo dveh ali več zdravil, s katerimi bo krvni tlak dobro uravnan in zato bo tveganje za možgansko kap in srčni infarkt majhno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group