ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Glavobol

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2007 12:09    Naslov sporočila: Glavobol Odgovori s citatom

Blag do zmeren glavobol lahko lajšamo sami z zdravili s protibolečinskim delovanjem. Zavedati pa se moramo, da glavobol lahko opozarja na hujše zdravstvene težave, zlasti kadar se stanje kljub zdravljenju ne izboljša ali se celo poslabša.



Nemudoma moramo obiskati zdravnika:

pri nenadnem hujšem glavobolu,
pri povišani telesni temperaturi, otrdelem vratu, bolečinah v ušesih, kožnih izpuščajih, zmedenosti, dvojnem vidu, vrtoglavici, slabotnosti, motnjah v ravnotežju, otrplosti, oteženem govoru,
pri hujšem glavobolu, ki ga spremlja okužba žrela ali dihal ali pa ga občutimo v predelu sinusov,
pri poškodbah glave,
pri starejših od 55 let.
Tenzijski glavobol
Tenzijski glavobol se lahko pojavi pri odraslih vseh starosti. Občutimo ga kot stiskanje okoli glave ter napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Navadno gre za blago do zmerno bolečino, ki lahko traja več ur.

Kdaj moramo obiskati zdravnika?

Če je glavobol močan in traja več dni ali celo tednov, se nemudoma posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.

Kdaj se pojavi tenzijski glavobol?

Sprožijo ga fizikalni in psihološki vplivi ter vplivi okolja. Med fizikalne vplive spadajo pomanjkanje spanja, lakota, slaba drža in preobremenjenost oči. Psihološka povzročitelja sta predvsem jeza in občutek strahu. Najpogostejši vplivi okolja so tobak, nikotin, nekatere vrste hrane (sir, čokolada, čebula, melancana, lovorov list, paprika, cimet, ocvrta in mastna hrana) ter nekateri dodatki v prehranskih izdelkih.

Kako tenzijski glavobol olajšamo?

Za lajšanje tenzijskega glavobola svetujemo zdravila za lajšanje glavobola . Priporočamo tudi dovolj spanja in različne tehnike sprostitve: masiranje vratu in ramen, globoko in počasno vdihavanje in izdihavanje, meditacija in telesna dejavnost, ki zmanjšata stres in čustveno napetost, topla kopel ali prha, ki pomagata sprostiti mišice. Če želite izvedeti, kaj svetujemo mladim, obiščite stran za mlade.

Migrena
Migrena je ponavljajoči se glavobol, ki bolnika navadno popolnoma onesposobi za opravljanje vsakodnevnih opravil ali dejavnosti. Pojavlja se pri 10 do 20 % odraslih; pri ženskah je kar trikrat pogostejši kot pri moških. Pred nastopom migrene približno 60 % bolnikov občuti tako imenovane svarilne simptome, kot so občutek strahu, depresija, evforija, razdražljivost, utrujenost, zaspanost, pretirano močenje, driska, zaprtje, otrdel vrat, zehanje, žeja in želja po hrani.

Ti simptomi trajajo do nekaj ur ali dni, nato pa se pojavi migrena, ki jo prepoznamo po:

zmernem do izrazitem glavobolu, ki lahko traja od 4 do 72 ur ali dlje,
utripajoči bolečini, ki se sprva pojavi le na eni strani glave, nato pa se razširi še na drugo stran,
slabosti,
bruhanju,
občutljivosti za svetlobo, zvok ali dišave.
Glavobol postane še izrazitejši, če se bolnik giblje. Pri okoli 10 % bolnikov se pred napadom migrenskega glavobola pojavi avra, ki navadno traja manj kot eno uro. Gre za nevrološko motnjo, povezano z bleščanjem pred očmi ali pojavljanjem slepih točk v vidnem polju. Redkeje se pojavi tudi zvonjenje v ušesih ali občutek otrplosti.

Kdaj moramo obiskati zdravnika?

Če migreno spremljajo hudi in pogosti glavoboli, je posvet z zdravnikom nujno potreben.

Kaj sproži napad migrene?

Migreno lahko sprožijo izpostavljenost močni svetlobi in hrupu, cigaretni dim, vremenske spremembe, hormonske spremembe pri ženskah (menstruacija, nosečnost, menopavza), pomanjkanje spanja, nekatere vrste hrane (čokolada, sir), nekateri prehranski dodatki (nitriti, nitrati, natrijev glutamat, aspartam), stres, alkohol, kofein in nekatera zdravila.

Lajšanje migrenskega glavobola

Za lajšanje blagih do zmernih glavobolov, ki niso prepogosti, so na voljo zdravila za lajšanje glavobola. Priporočljivo je tudi nadzorovanje stresa (skrb za redno telesno dejavnost v naravi in sprostitev) in izogibanje dejavnikom, ki povzročajo napad migrene.


vir: eZdravje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 18 Jun 2007 10:21    Naslov sporočila: Glavobol je zelo nadležna bolečina Odgovori s citatom

Glavobol je zelo nadležna bolečina, ki občasno spremlja skoraj vsakega izmed nas. Strokovnjaki si še danes niso edini kje pravzaprav tičijo vzroki za nastanek glavobolov. Nekaj pa je vendarle nespornega. Znani vzroki za glavobol so: napetost v opnah, ki ovijajo možgane, napetost v žilah ter napetost v mišicah lasišča. Sami možgani so na bolečino neobčutljivi. Glavobol je tudi pogost spremljevalec številnih bolezenskih stanj ter se seveda pojavlja ob poškodbah glave.

Bolečina je najpogostejši zdravstveni problem na sploh. Znano je, da naj bi kar okoli 80 odstotkov Američanov vsaj enkrat letno nekaj bolelo in glavobol je pri tem na prvem mestu. V sosednji Nemčiji naj bi kar 70 odstotkov populacije vsaj občasno utrpelo glavobol in z veliko verjetnostjo lahko trdimo, da tudi stanje pri nas ni dosti drugačno.

Ste vedeli, da obstaja celo mednarodno združenje za glavobol www.i-h-s.org ali kratko IHS? Poznamo primarne in sekundarne glavobole. IHS primarne glavobole razvršča na:

1. migrenske glavobole
2. tenzijske glavobole
3. glavobole v rojih (cluster headache) in
4. druge vrste glavobolov, ki niso posledica strukturnih sprememb.

Sekundarnih oziroma simptomatskih glavobolov je mnogo več.

Blagega do zmernega glavobola se lahko lotimo sami z zdravili s protibolečinskim delovanjem ali pa s terapijo s pulzirajočim magnetnim poljem, kar iz naše palete izdelkov omogočajo Biosinhron, Simag in Mobitron. Zavedati pa se moramo, da glavobol lahko opozarja na hujše zdravstvene težave, zlasti kadar se stanje kljub zdravljenju ne izboljša ali se celo poslabša. Ob takih primerih ne zavlačujmo z obiskom pri zdravniku!

Brezplačna elektronska brošura o refleksoterapiji
Vse kar morate storiti je, da pozorno preberete kako si lahko sami pomagate, ko začutite potrebo po sprostitvi ali vas doletijo težave z zdravjem. Nemoč in odvisnost je pogosto hujša od težav samih. Če boste z uporabo zadovoljni je naš namen dosežen.

Dr. Roger Sperry, nobelovec v medicini je dokazal, da refleksni impulzi, ki nastajajo z masažo dlani in stopal, spodbujajo tvorbo novih možganskih celic.


Elektronska knjiga je ekskluzivno na voljo samo vpisanim uporabnikom spletnih strani!
Brezplačna e-knjiga BioSinhron je v Adobe PDF formatu (velikost datoteke je 1.2 Mb). Svoj izvod si lahko zagotovite tako, da izpolnite obrazec!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 18 Jun 2007 10:34    Naslov sporočila: GLAVOBOL Odgovori s citatom

Sabina Drobnič, mag.farm.

GLAVOBOL IN ŽIVLJENJSKA DOBA

Glavobol sodi med najpogostejše zdravstvene težave in se pojavlja pri približno 85% populacije. Redki so posamezniki, ki ne poznajo te bolečine.
V otroštvu se pojavlja redkeje (do 4%) populacije, medtem ko je pojavnost glavobola v šolski dobi že večja (do 15%) in je večinoma posledica poškodb vida, nepravilne drže ter tudi že stresa.
V odrasli dobi se glavobol najpogosteje pojavlja med 18. in 45. letom. Pogosteje pri ženskah kot moških. Pomemben je tudi način življenja. Kajti glavobol se pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki živijo v mestih, delajo večinoma v zaprtih prostorih, sede, z malo gibanja in imajo pretežno umsko delo.
S starostjo se pogostost glavobolov manjša. V tretjem življenjskem obdobju pa so glavoboli lahko posledica starostnih fizioloških sprememb. (1)

NASTANEK GLAVOBOLA

Glavobol povzroča draženje (vnetje, izliv krvi, mehanični pritisk, razširitev) za bolečino občutljivih struktur in sicer možganskih ovojnic, večjih krvnih žil na dnu lobanje, nekaterih možganskih živcev in živčnih korenin, ki izhajajo iz zgornjega dela vratu. Sami možgani so za bolečino neobčutljivi. (2)
Veliko glavobolov pa je tudi poveznih s težavami oči, nosu, zob, ušes ter povišano telesno temperaturo. (4)

VRSTE GLAVOBOLOV

Poznamo več vrst glavobola in sicer glavobol čela, senc in tilnika. Lahko se pojavlja enostransko, obojestransko ali izmenično na vsaki strani. Pojavljajo se različne oblike bolečin in sicer vlečenje, zbadanje, rezanje, tolčenje, utripanje, pritiskanje, vrtanje, trganje itd... (3)

V OSNOVI DELIMO GLAVOBOLE NA PRIMARNE IN SEKUNDARNE

Primarni glavoboli so načeloma nenevarni, vendar pogosto bremenijo bolnika tako psihično, fizično kot socialno. Prevladujejo glavoboli tenzijskega tipa in migrene, redkejši so glavoboli v rafalih.
Sekundarni glavoboli so redkejši in so posledica organskih bolezni.

NAJPOGOSTEJŠI PRIMARNI GLAVOBOLI

Migrenski glavoboli

Migrena je najpogostejši primarni glavobol in se pojavlja periodično. Vzrok še ni natančno poznan, vendar vemo, da jo lahko sprožijo čustveni dejavniki (tako pozitivni kot negativni), telesna izčrpanost, določena vrsta hrane (zlasti alkohol, sir in čokolada) in nekatera zdravila.
Prav tako se zdi, da ima dednost vpliv na pojavnost migrene, saj se pogosto pojavlja v družinah. Migrena je pogostejša pri ženskah, kajti estrogeni imajo lahko velik vpliv na migrenske glavobole. Poznamo dve vrsti migren in sicer z avro ali brez. Za fazo avre so značilne motnje vida, preobčutljivost na svetlobo in zvok ter omrtvelost in mravljinčenje. Avri sledi glavobol.
Za večino bolnikov pa je značilna migrena brez avre. Po jakosti je primerljiva z glavobolom z avro. Bolečina je pulzirajoča in fizični napor jo še ojača.
Za migreno je tudi zelo značilna slabost, ki lahko povzroči bruhanje. Pojavi se lahko tudi driska.
Migrenski glavoboli običajno trajajo od nekaj ur do največ 72 ur. (2)

Zdravljenje migrene

Za zdravljenje migrene so na voljo v lekarnah zdravila brez recepta in sicer paracetamol, acetilsalicilna kislina, naproksen in ibuprofen. Pri njihovi uporabi moramo biti previdni.
Paracetamol lahko pri prevelikem odmerjanju povzroči okvaro jeter. Ostali lahko pri prevelikem uživanju povzročijo vnetje želodčne sluznice ali celo rano na želodcu. Pri uporabi teh zdravil se lahko pojavijo tudi alergijske reakcije. Pri nekaterih ljudeh pa lahko kofein, ki je sestavina nekaterih protibolečinskih pripravkov z namenom ojačati analgetično delovanje celo sproži glavobol.
V lekarnah imamo na voljo tudi eterična olja in mazila, ki jih lahko večkrat na dan vtremo v kožo na čelu oziroma sencah in blažijo bolečino.
Močnejša zdravila lahko dobijo bolniki na recept, ki jim ga predpiše zdravnik.
Ergotamin deluje tako, da oži žile na glavi. Najučinkovitejši je ob prvih znakih migrenskega napada, lahko pa vzdraži želodec in poveča migrensko slabost.
Triptani so učinkovita novejša zdravila za zdravljenje akutnih napadov. Preprečujejo razširitev možganskih žil. Neželeni učinki so tiščanje v prsih, občutek toplote in vročine. Na voljo so v obliki tablet in pršila za nos. Antiemetiki odpravlajo slabost, ki je pogost spremljevalec migren. (2,4,5)
Kadar se pri bolniku pojavljajo migrenski napadi večkrat mesečno, pa lahko zdravnik predpiše zdravila za preprečevanje napadov in sicer neselektivne zaviralce beta receptojev, učinkoviti so tudi nekateri zaviralci kalcijevih kanalčkov, antidepresivi in antiepileptiki. Posameznim bolnikom ustreza redno jemanje nizkih odmerkov analgetikov. (2,4,5)

Pri blažitvi migrenskih napadov in učinkovitem zdravljenju pa pomaga tudi vodenje dnevnika migrenskih glavobolov. Informacije o sprožilnem dejavniku, trajanju in intenziteti glavobola ter vzetem zdravilu lahko veliko pripomorejo zdravniku, pri odločitvi za ustrezno terapijo.

Tenzijski glavoboli

Tenzijski glavoboli nastanejo zaradi prenapetih mišic v glavi, vratu in ramenih. Mišična napetost je lahko posledica nepravilne lege lege telesa, fizičnega ali psihičnega stresa oziroma utrujenosti. Pri teh bolečinah pomaga že masaža mišic vratu, ramen oziroma sproščujoče ležanje ali avtogeni trening. V primeru blagih bolečin lahko vzamemo analgetik, ki smo ga dobili v lekarni brez recepta. Če so bolečine hujše nam bo zdravnik predpisal močnejša proti bolečinska zdravila. Pri preprečevanju glavobola so učinkovita nekatera zdravila proti depresiji, včasih pa tudi zaviralci adrenergičnih beta receptorjev. Uporaba zdravil je odvisna od samega bolnika ter pogostosti glavobolov. (2,4,5)

Glavoboli v rafalih

Glavoboli v rafalih so izredno boleči, vendar se redko pojavljajo. Pogostejši so pri moških, ki so starejši od 30 let. Bolečina je enakomerna. Spremlja jo pordelost očesa na boleči strani, lahko se povesi zgornja veka, pojavi se lahko izcedek iz nosu in solzenje.
Pri akutnem napadu je najbolj učinkovita inhalacija kisika. Učinkovita pa so tudi zdravila, ki se uporabljajo za ostale vrste glavobolov. (2,4,5)

SEKUNDARNI GLAVOBOLI

Kadar organska bolezen povzroča glavobole govorimo o sekundarnih glavobolih. Tako je glavobol pogost spremljevalec povišane temperature, ki je posledica infekcij pri gripi in prehladu. Vnetje obnosnih votlin (sinusov) lahko povzroči hud glavobol. Bolečina se lahko pojavlja nad ali pod očmi, na eni ali obeh straneh. Težave z očmi (iritis, glavkom) lahko povzročijo bolečino v čelu ali nad očmi. Prav tako se glavobol lahko pojavi pri daljšem fizičnem naporu na soncu in pri višjih temperaturah okolja. (2,3,4)
Ti glavoboli so načeloma nenevarni, vendar zelo neprijetni. Odpravimo jih lahko s protibolečinskimi zdravili, ki jih dobimo v lekarni brez recepta in z odpravo primarnega vzroka glavobola.
Kadar je glavobol posledica povišanega krvnega pritiska moramo k zdravniku.
Zelo nevarno pa je, kadar so glavoboli posledica možganskega tumorja, možganske okužbe, okužbe možganskih ovojnic ali možganske krvavitve. (4)
Pozorni moramo biti na glavobole, ki so se začeli nedavno, nas zbujajo iz spanca, so zelo hudi in ne popuščajo. Če se pojavijo po poškodbi glave ali pa jih spremljajo drugi simptomi, kot so mravljinčenje, oslabelost, sprememba vida, izguba koordinacije ali omedlevica, je dobro, da se odločimo za pregled pri zdravniku!

V preteklosti so bili glavoboli manj pogosti, kar nedvomno kaže, da so v veliki meri povezani z našim stresnim življenjem, zato moramo bolj prisluhniti svojemu telesu - kajti le tako bomo lahko živeli bolj polno in predvsem srečno!

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 18 Jun 2007 11:03    Naslov sporočila: Glavobol Odgovori s citatom

Glavobol
Vzroki glavobola so zelo raznovrstni. Pogosto se pojavlja skupaj z bolečinami v okončinah kot spremljevalni pojav začetnega prehlada. Tudi pri "mačku" po preveliki količini zaužitega alkohola in nikotina ter premalo spanja je glavobol tipičen pojav. Tudi napete mišice, predvsem v predelu zatilja, lahko sprožijo neprijetni glavobol. Poleg napačne drže, npr. zaradi preveč sedenja, imajo pomembno vlogo pri tej obliki glavobola tudi duševni problemi, kot so konflikti s partnerjem, stres v poklicu ali denarne skrbi.


Simptomi
Glavobol se lahko pojavlja v obliki utripajoče, trgajoče, prebadajoče, bobneče, vrtajoče ali tope bolečine. Te občutimo po vsej glavi ali akutno le v predelučela, senc ali zatilja oz. tilnika.

Možnosti zdravljenja
- uradna šolska medicina
Zdravniki pri glavobolu predpišejo zdravila za lajšanje bolečin z učinkovinami acetilsalicilno kislino, ibuprofen ali paracetamol (npr.Lekadol).
Pozor!
Pri pogosto ponavljajočih se in močnih glavobolih, ki jih spremljajo še drugi znaki, je treba poiskati zdravniško pomoč. Za tem lahko tiči zvišan krvni tlak ali še kakšna hujša bolezen. Včasih je pravi naslov za posvet tudi ortoped,če je vzrok v okvari hrbtenice.

- homeopatsko zdravljenje
Število homeopatskih sredstev proti glavobolu je zelo obsežno. Tu navajamo izbor:
—s stresom pogojeni glavobol; glavobol po premalo spanja, preveč alkohola in nikotina; pretežka hrana; slabost in siljenje na bruhanje, predvsem zgodaj zjutraj; trd tilnik zaradi prepiha: Nux vomica (bljuvača).
—močno napete mišice v zatilju; na pritisk boleča vratna hrbtenica; bolečine sevajo iz zatilja do oči; bolečina se pojavlja bolj na levi strani; poslabšanje na mrazu in vlagi; izboljšanje na toplem: Cimicifuga (cimicifuga).
—bolečine predvsem v predelu zatilja; bolečine kot posledica neprespanosti, skrbi, žalosti, džetlega, preveč televizije; glava je težka; občutek omotičnosti; poslabšanje na mrazu, pri gibanju in vožnji v čolnu, v avtu ipd., zaradi svetlobe, hrupa: Cocculus.
—glavobol šolarja pri vitkih, nervoznih, nemirnih otrocih, ki se hitro izčrpajo; pri odraslih po duševnem naporu, pri menjavi vremena, fenu; poslabšanje pri gibanju: Calcium phosphoricum (kalcijev fosfat).
—glavobol zaradi čezmernega psihičnega napora, predvsem pri otrocih v šolskem obdobju; zaradi skrbi; glavobol zaradi žalosti;oslabelost; apatičnost; motnje koncentracije; izboljšanje na toploti: Acidum phosphoricum (fosforna kislina).

- fitoterapija
—Čaj iz vrbove skorje: Skorja bele vrbe vsebuje predstopnjo acetilsalicilne kisline, ki je zelo učinkovita kot protibolečinsko sredstvo.Popijemo 2 skodelici čaja dnevno.
Priprava: 1 čajno žličko s kupčkom narezane vrbove skorje počasi zavremo v 250 ml vode in nato vzamemo s štedilnika. Pustimo stati pet minut, precedimo.
— Melisin čaj: Predvsem pri glavobolu, katerega vzrok je v nervozni napetosti, ta čaj pomirja in sprošča. Dobimo ga lahko v lekarni v čajni vrečki ali pa ga pripravimo tudi s svežo meliso. Najbolje, da ga pijemo zvečer, preden gremo spat.




TKM
—Akupresura: Posebno se obnese pri tenzijskem (napetostnem) glavobolu. Taijang, imenovana tudi "sončna točka", se nahaja v sredini vdolbine na sencih, približno za širino palca za in pod zunanjim koncem obrvi. Lahko jo masiramo z oljem poprove mete. Jianjing leži v sredini med robom zatilja in robom ramen, v vdolbini, ki jo tvori mišica sternokleidomastoid in zunanji rob ključnice. Najbolje je, da nam to točko masira partner.
—Taj či: Cilj gibalnih vaj taj čija je aktivirati energije. S tem se sprostijo notranje sile, meridiani (energetska polja) postanejo prosti in blokade se odpravijo. Či, življenjska energija, lahko spet bolje teče, telo in duša se harmonizirata. Psihične napetosti se sprostijo, duh postane znova bistrejši. Ravno tisti, ki ima pogoste glavobole in migrene, lahko s temi vajami doseže olajšanje.

-ajurveda
—Samomasaža: V ajurvedski medicini so osrednjega pomena zdravljenja z olji. Uspešno jih uporabljamo tudi pri glavobolu, migreni in nervoznosti: najbolje je, da masažo z oljem opravimo pred tuširanjem. Presežek olja lahko po 15 minutah učinkovanja pod tušem zdrgnemo s kože z moko iz čičerke.
Postopek je takle: Na teme damo nekaj sladkega mandljevega olja in razmažemo s plosko roko. Sedaj naoljimo obraz, pri čemer olje nežno gladimo v smeri ušes navzven. Postopno naoljimo celo telo, vedno s krožnimi gibi v smeri urinega kazalca.
—Terapija z barvami: Vijolična in modra harmonizirata, podarjata mir in sproščata napete mišice. Kopajmo se npr. v vijoličnem sivkinem olju ali zavestno uživajmo v modrem nebu.

- metoda duhovnika Kneippa
-Vroča krpa: Okoli vratu si položimo laneno krpo, ki jo prepojimo s čim bolj vročo vodo. To pomaga predvsem pri tenzijskem glavobolu.
——Rdeča luč: Vrat si obsevajmo s toplotno lučko na razdalji približno 30 cm. To mehča napete mišice in zmanjšuje bolečine, ki izhajajo iz zgornjega dela hrbtenice.
—Terapija z mrazom: Hladne obloge ali ledene vrečke dajemo izmenično na vrat in čelo, kar v mnogih primerih lajša bolečine.




- aromaterapija
—Olje poprove mete: Raziskave so pokazale, da ima vtiranje tega olja, predvsem na sencih, enak učinek kot tableta proti glavobolu.
—Dišeča lučka: Odišavimo svoje stanovanje z malo olja, ki ga radi vonjamo. Pri glavobolu npr. dobro dene evkaliptus, tudi sivka, limonska trava, melisa ali rožmarin.

In kako preprečimo pojav glavobola?

Veliko se gibajmo na svežem zraku.
Spimo dovolj na dobri žimnici.
Prehranjujmo se zdravo, uravnoteženo z veliko sveže zelenjave in sadja.
Nobenih cigaret! Nikotin zožuje žile in poslabša prekrvitev, kar končno lahko povzroči glavobol.
Previdno z alkoholom: Zaradi nezmernega uživanja alkohola nastanejo toksični razgradni produkti, ki povzročajo tipičnega "mačka" z glavobolom.
Tu pa tam potelovadimo: Pri pretežno sedeči aktivnosti delajmo vedno znova korektivne vaje za vrat in hrbtenico.


Iz knjige Sedem poti do zdravja, z dovoljenjem TZS, d.d.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group