ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Akne

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:37    Naslov sporočila: Akne Odgovori s citatom

Akne (tudi acne vulgaris)

so pogosta kožna bolezen mladostnikov, ki se pojavlja zaradi zamašitve in vnetja žlez lojnic. Za nastanek sta pomembna dedna (genetska) občutljivost na izločanje loja (seborejo) ter predvsem moški (androgeni) spolni hormoni. Zdravljenje zajema topikalne (površinske, lokalne) in sistemske preparate, ki delujejo tako, da zmanjšajo izločanje loja ter vnetje in normalizirajo poroženevanje (keratinizacijo) kože.



Patofiziologija

Lasni mešiček:
hair=las,dlaka; skin surface=površina kože; sebum=loj; follicle=mešiček; sebaceous gland: lojna žleza, lojnicaAkne nastanejo, ko se lojnice zamašijo s čepki iz loja in odluščenih celic kože (keratinocitov). Čepki ovirajo iztekanje loja in lasni mešički se izbočijo. Tako nastanejo komedoni. V zamašene lojnice se naselijo bakterije (Propionibacterium acnes), ki so sicer del normalne kožne flore. Izgled aken je odvisen od tega, ali P.acnes sproži vnetje v lasnem mešičku ali ne; akne so torej lahko vnetne ali nevnetne.


Komedoni so primer nevnetnih aken. Nastanejo, ker se izvodilo lojnice zamaši, loj se ne more izločati in se zato kopiči v lasnem mešičku. Komedoni so lahko odprti ali zaprti, odvisno od tega, ali je izvodilo lasnega mešička razširjeno ali zaprto.

Primeri vnetih aken so papule, pustule, noduli in ciste. Papule nastanejo, ko posebni encimi (lipaze), ki jih izloča P. acnes razgradijo maščobe na proste maščobne kisline (PMK). Te proste maščobne kisline dražijo steno lasnih mešičkov in sprožijo vnetje.
Pustule nastanejo, ko bakterija povzroči vnetje v celotnem lasnem mešičku.
Noduli in ciste pa so posledica razpoka lasnih mešičkov v okolico in s tem širjenja vnetja na okolno tkivo. Mešički lahko počijo sami od sebe zaradi vnetja, lahko pa počijo zaradi fizične manipulacije (kot je stiskanje) ali grobega drgnjenja.



Lasni mešiček: hair=las,dlaka; skin surface=površina kože; sebum=loj; follicle=mešiček; sebaceous gland: lojna žleza, lojnica

Etiologija
Najpogostejši sprožilec nastanka aken je puberteta. V tem obdobju se namreč poveča izločanje spolnih hormonov. Moški spolni hormoni, kot sta testosteron in dihidrotestosteron (nastane iz testosterona), povečajo izločanje loja in spodbudijo rast keratinocitov (celic v koži, ki tvorijo povrhnjo, roženo plast). Nastanek aken lahko sprožijo tudi drugi dejavniki, kot so hormonske spremembe med nosečnostjo ali tekom menstruacijskega cikla, določena kozmetika, čistilna sredstva, vlaga in potenje. Povezave med aknami ter prehrano (npr. čokolada), nezadostnim umivanjem obraza ali masturbacijo in seksom so nedokazane. Nekatere študije pa raziskujejo povezavo z mlekom in mlečnimi izdelki. Izgled aken se lahko v poletnih mesecih izboljša, saj sončna svetloba deluje protivnetno.

Simptomi in znaki

papulo-pustulozne akne

cistične akne

Cistične akne so lahko boleče, ostale oblike pa ne povzročajo fizičnih simptomov. So pa akne lahko izvor čustvenega stresa in nezadovoljstva.

Komedoni se pojavljajo v zaprti ali odprti obliki. Zaprti komedoni so kot 1-3 mm velike bunkice kožne ali belkaste barve. Odprti komedoni (ogrci) so po videzu podobni zaprtim, le da so na sredini temneje obarvani.
Papule in pustule so rdeče bunke velike 2-5 mm. Pri obeh oblikah sprememb je epitelij (plast celic) mešičkov poškodovan zaradi kopičenja celic imunskega sistema (nevtrofilcev in limfocitov). Ko epitelij poči vsebina komedonov sproži buren imunski odziv v koži (natančneje dermisu, usnjici). Če je vnetje globoko, nastanejo papule, če pa je bolj na površini, nastanejo pustule.
Noduli so večji, globlji in trši kot papule. Spominjajo na vnete epidermoidne ciste, čeprav nimajo prave cistične strukture.
Ciste so gnojni vozliči. Redko se lahko tudi okužijo in tvorijo abscese (ognojke). Dolgotrajne cistične akne povzročajo brazgotinjenje, kar izgleda kot majhne globoke vdrtinice, večje vdrtine ali hipertrofične brazgotine na površini kože.

Acne conglobata so najhujša oblika aken, ki pogosteje prizadene moške kot ženske. Pojavljajo se abscesi (ognojki), drenirajoči sinusi, fistulirani komedoni ter keloidne in atrofične brazgotine. Hudo sta prizadeta tudi hrbet in prsni koš. Prizadeti pa so lahko tudi trebuh, roke in celo lasišče.

Acne fulminans so akutna vročinska oblika aken, za katero je značilno nenaden nastanek zlitih (združenih) ognojkov kar privede do hemoragične nekroze (odmrtja tkiva). Prisotno je lahko povečano število levkocitov (levkocitoza) ter boleči in otekli sklepi.

Pioderma faciale (tudi rosacea fulminans) se pojavi nenadno na sredini obraza pri mladih ženskah. Lahko da je analogna acnam fulminans. Pride do eritematoznih plakov in pustul, ki se pojavljajo na bradi, licih in čelu.

Acne neonatorum so oblika aken, ki jih vidimo pri novorojenčku. Nastanejo zaradi prehajanja materinih spolnih hormonov skozi posteljico v otrokovo kri. Izginejo v prvem letu starosti.




Diagnoza in diferencialna diagnoza
Diagnoza se postavi s pregledom in z ocenitvijo dejavnikov tveganja (hormoni, mehanski, zdravila). Določiti je potrebno tudi resnost bolezni in psiho-socialne učinke. Stopnjo resnosti ocenimo glede na število in vrsto sprememb na blago, zmerno in hudo aknavost.

Pri pregledu moramo pomisliti še na rosaceo (pri kateri se tudi pojavljajo komedoni), s kortikosteroidi povzročene akne (pri katerih ni komedonov in pri kateri so pustule v istem stadiju razvoja), perioralni dermatitis (spremembe so bolj okrog ust in oči), in na izpuščaje zaradi zdravil.

Prognoza
Akne vseh stopenj ponavadi spontano izginejo do sredine 20. let. Manjša skupina prizadetih, ponavadi ženske, pa lahko ima akne vse do 40 let. Pri njih so možnosti zdravljenja lahko omejene zaradi nosečnosti. Veliko odraslih občasno razvije blage, izolirane aknaste spremembe. Nevnete in blage akne se ponavadi zacelijo brez brazgotin. Zmerne do hude vnete akne pa pogosto puščajo brazgotine, ki pa niso vedno samo fizične; akne lahko predstavljajo velik čustven stres za mladostnike, ki se lahko umaknejo vase. Pri hujših primerih je zato lahko potrebno podporno svetovanje za pacienta in njegove starše.

Zdravljenje
Zdravljenje je odvisno od izgleda aken ter spola in starosti bolnika. Za blažje oblike je dovolj lokalno, za hujše pa je nujno sistemsko zdravljenje. Kožo je potrebno umivati z mlačno vodo in nevtralnimi mili. Svetuje se tudi dieta, bogata z vitamini, brez začimb in maščob.
Z lokalno terapijo odstranjujemo maščobni sloj s kože, preprečujemo zapiranje izvodil lasnih mešičkov, nastajanje novih komedonov in blažimo vnetje. Uporabljamo komedolitična sredstva, ki povzročajo luščenje kože. To so benzoil peroksid, azelainska kislina (Skinoren), salicilna kislina in retinoidi (tretinoin, izotretinoin...). Antimikrobni (protibakterijski) lokalni preparati vsebujujejo klindamicin, eritromicin ali tetracikline. Po uporabi benzoil peroksida, retinoidov in tetraciklinov je potrebno izogibanje UV svetlobi (soncu). Za sistemsko zdravljenje se uporabljajo retinoidi in tetraciklini ali makrolidi. Retinoidi so teratogeni, zato jih pri ženskah v rodnem obdobju lahko uporabljamo le ob hkratni in zanesljivi kontracepciji.
Komedone zdravimo topikalno (površinsko) s tretinoinom. Blage vnete akne zdravimo topikalno z antibiotiki in/ali z benzoil peroxidom. Zmerne akne zdravimo z oralnimi antibiotiki, hude z oralnim izotretinoinom, cistične pa z dajanjem triamcinolona v ciste. Odprte komedone mehanično odstranimo. S parno kopeljo kožo predhodno omehčamo, nato jih mehanično iztisnemo. Izboljšamo lahko tudi videz brazgotin; manjše brazgotine z kemičnim luščenjem (pilingom), z laserji ali z dermoabrazijo. Globlje brazgotine lahko izrežemo. Široke, plitke brazgotine pa lahko napolnimo z vbrizgavanjem kolagena, kar pa je potrebno ponavljati vsakih nekaj let.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:43    Naslov sporočila: Primer: Odgovori s citatom

Vprašanje:

Lep pozdrav! Imam velike težave skožo. Je nečista, masta in na njej so akne in mozolji. Kaj mi priporočate, da se tega znebim? Najlepša hvala za odgovor!


Odgovor:

Spoštovani, sami lahko uporabljate lokalne pripravke za nego aknaste kože, ki jih je mogoče dobiti v lekarnah. Obstajajo v obliki gelov za umivanje, pilingov, krem.losionov.itd. Paziti morate da ob prekomerni uporabi preveč ne izsušite in iziritirate kožo. Priporočam izdelke Effaklar od La Roche Possay. Sicer priporočam pregled pri dermatologu, ki bo ocenil stanje vaše kože, oziroma težino klinične slike in priporočal ustrezno terapijo.
Asist. Ružica Preveden, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:

Lepo pozdravljeni. Stara sem 24 let in ves ta čes sem imela mastno kožo na obrazu( blaga do srednje izrazena mozoljavost). Zato mi je dermatologinja predpisala Roaccutane.Tablete jemljem že pol leta, pri tem pa ugotavljam, da se mi je koža precej izsušila, pore pa razširile. Ali so morda temu krive tablete? Dermetologinja vztraja pri jemanju tablet, saj se mi bi namrec akne ponovno pojavile. Mene pa malo skrbi glede suhe kože in razširjenih por, katerih prej nisem imela. Suha koža se namreč tudi hitreje stara, "naravne mastnosti kože" pa verjetno ne more nadomestit nobena krema. Ali naj raje preneham jemati tablete? Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem


Odgovor:
Spoštovana, verjetno vas in vašo kožo najbolje pozna dermatologinja, ki se je za omenjeno zdravljenje odločila. Običajno pred uvedbo kakršnihkoli zdravil pretehtamo ugodne učinke zdravljenja in morebitne neugodne učinke in se potem odločimo, kako in kaj. Sklepam, da so bile vaše težave z aknami resne in sta se zato skupno odločili za takšno zdravljenje. Običajno zdravljenje traja do 9 mesecev in ob tem je pomembno, da dosežemo določeno kumulativno dozo zdravila, sicer učinki zdravljenja niso optimalni in v več primerih pride lahko do ponovitve težav. Koža vsega telesa je med zdravljenjem precej suha in občutljiva, omenjene težave se po zaključenem zdravljenju praviloma nehajo. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:

Živjo! Prosim vas za pomoč. Moja diagnoza je akne vulgaris. Prenehala sem jemati Diane 35 in moja koža na obrazu je čisto podivjala. Pred leti sem tudi prenehala jemati D. 35 pa do tega pojava nikoli ni prišlo. KT pa sem prenehala jemati zato, ker sem imela v januarju daljši operativni poseg, enega pa imam še v juniju … zato je bolje da KT ne jemljem in jih tudi v bodoče ne mislim, zaradi neželenih stranskih učinkov. Stara pa sem 30 let ter še brez otrok. Torej, dermatolog mi je predpisal čistilni gel, Klimicin gel ter Clinofug tablete. Žal dermatolog ni bil preveč zgovoren oz. dostopen, zato se po pomoč obračam na vas. Problem je ta, da sem jaz veliko zunaj, na soncu … Clinofug tablete in sonce pa ne gredo skupaj. Zanima me, ali se mi bo stanje (hormonsko neravnovesje) uredilo četudi ne jemljem Clinofug tablet? Tudi stranski učinki le-teh so grozni. Drugo kar me zanima pa je to, ali lahko uporabljam tonik in kakšno vlažilno kremo za obraz in katero priporočate (prosim za točno ime in proizvajalca zaradi komedogenih sestavin), čeprav mi je lekarnarka predlagala, da ne uporabljam nobene kreme … ampak samo čistilni gel in Klimicin. Na koncu pa me zanima še, ali vi pri diagnozi akne vulgaris predlagate obisk pri kozmetičarki ali ne. Hvala za vaš odgovor in lep dan želim!


Odgovor:

Spoštovana, tabletke Clinofug gotovo nimajo nobenega vpliva na hormosnko stanje oziroma ravnovesje. Predvideti, ali se bo stanje na koži umirilo samo posebi, pa se žal ne da. Glede obiskov pri kozmetičarkah - mi dermatologi svetujemo redno čiščenje oz ekstirpacijo komedonov (ogrcev) približno 1 x mesečno. Če imate veliko komedonov, potem vam to seveda priporočam. Tudi glede nege bi vam laže svetovala, ko bi vašo kožo videla. V lekarni imate na voljo več primernih negovalnih kolekcij, na primer Normaderm od Vichya, sredstva za problematično kožo od Avena, ...Svetujem, da v lekarno zaprosite za vzorčke in preizkusite, katere so za vas najbolj ugodne. Če boste imeli še naprej težave s kožo pa svetujem ponoven obisik pri dermatologu. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med
DERMATOVENEROLOGIJA
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:

spostovani! stara sem 21.let.pred enim mesecem sem prenehala jemati kontracepcijske tabletke Femoden(jemala sem jih 7 mesecev).preden sem zacela jemati tabletke(za zascito) sem imela dosti tezav s kozo-mozolji in vcasih tudi podkoznimi aknami,vendar je le-ta z jemanjem tabletk postala popolnoma cista.po prenehanju jemanja(ze 1 mesec)pa so se mi zopet pojavili mozolji in podkozne akne-tokrat v dosti hujsi obliki po celotnem obrazu(prej le tu in tam).zanima me ce so za to res krive kontracepcijske tabletke in ce bi bilo pametno zaceti zopet jemati le-te da bi se koza scistila? za odgovor ze vnaprej najlepsa hvala.


Odgovor:
Spoštovana, za ponoven izbruh aken gotovo niso krive hormonske tabletke, ki ste jih jemali, temveč delovanje vaših lastnih hormonov na kožo. Glede na to, da ste imeli v času jemanja tabletk kožo brez težav, vam svetujem, da opravite pregled pri dermatologu, ki bo precenil, za kakšno stopnjo obolenja gre in vam po vsej verjetnosti predpisal ponovno podobna zdravila. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med
DERMATOVENEROLOGIJA
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 11:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:

Spostovani, prebrala sem vecino vasih odgovorov vendar ga zame nisem nasla. Podrobno vam bom opisala moj primer in vas prosim za podroben odgovor. Stara sem 29 let. v puberteti sem imela precej aken, ne toliko po obrazu, po hrbtu pa obupno veliko. Vendar se je do mojega 20. leta stanje popolnoma izboljsalo, in aken cca. 4 leta nisem imela. Pri 24.ih letih prvic v zivljenju nisem imela menstruacije 3 mesece (drugace sem imela vedno reden ciklus, in nisem bila noseca!) Takrat so se mi na obrazu pojavili podkozni boleci mozolji, takih v puberteti nisem nikoli imela. Seveda so slednji pustili brazgotinice (ne pretirane).Pp cca. 6 mesecih tegob sem zacela jemati diane 35, prav zaradi tega. Stanje se je izboljsalo. Po treh letih sem se odlocila nehati jemati tablete, in dobila izbruh aken po licih, bradi in vratu. (bolece akne). Pomagal ni dalacin t, pojedla sem skatle vitamina b, veliko zelenjave itd.. nic. Po treh mesecih obupne koze mi ni preostalo nic drugega kot da ponovno zacnem jemati diane 35.Sedaj jih jemljem 3 mesece in koza se je popravila, vendar ne popolnoma. Tablete bi rada nehala jesti, saj jih ne prenasam najbolje in jih tudi ne potrebujem-razen za akne. Prosim za kakrsen koli nasvet,pa se vprasanje, ali je za hormonsko analizo potrebno h ginekologu ali dermatologu (ce le ta sluzi za iskanje vzroka mozoljavosti)? Najlepsa hvala in lep dan


Odgovor:
Spoštpvana, na vsak način vam svetujem, da opravite pregled pri endokrinologu - za pregled se naročite z napotnico. Da boste lahko opravili potrebne preiskave, bo potrebno vsaj 3 mesece prej prenehati jemati Diane 35 tabletke. Obenem svetujem, da opravite tudi ultrazvočni pregled rodil pri ginekologu (vaginalni UZ), s katerim bi izključili prisotnost policističnih ovarijev. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.,
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 12:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:
Pozdravljeni! Zaradi aken sem se zdravila z Roaccutanom,najprej 4 mesece,nato je čez poletje sledila prekinitev(mazala sem se s skinorenom),nato pa spet 5 mesecev.Stanje se je definitivno izboljšalo.Tip kože imam trenutno nekako normalen do mešan.Zdaj jih ne jemljem več en mesec.Zanima me kakšna je možnost,da se akne ponovijo(stara sem 24 let)?Ali lahko koža postane spet bolj mastna?Občasno se mi pojavljajo manjši mozoljčki-je to normalno?Hvala za odgovor!

Odgovor:
Spoštovani, v večini priemrov se po zdravljenju z Roaccutanom opaža, da je stanje bistveno boljše, da so akne praktično pozdravljene. Skoraj prepričana sem, da bo tako tudi pri vas. V nekaterih primerih pa lahko pride tudi do ponovnega blagega poslabšanja; praktično nikoli do takšne mere, kot je bilo pred uvedbo zdravila. Posamične mozolje pa opažamo vsi, tudi tisti, ki težav z aknami nimamo, saj na kožo delujejo številni notranji in zunanji dejavniki - na večino teh pa z omenjenim zdravljenjem ne moremo vplivati. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 12:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje:
Pred slabim mesecem dni mi je ga. dr. predpisala roaccutan. kdaj bi se morali pokazati rezultati. akne imam po obrazu(ličnice) in po prsih in hrbtu. star sem 20 let-a niso to tudi leta ko se akne ne pojavljajo več. najlepša hvala za odgovor.


Odgovor:
Spoštovani Retinoid Roaccutane je potrebno jemati več mesecev (doseči je treba določen terapevtski nivo, načeloma 120 mg zdravila / kg tel teže), kot ti je verjetno obrazložila zdravnica, ki ti ga je predpisala. V prvem mesecu običajno pride celo do poslabšanja težav – učinek zdravljenja se prične kazati šele po 2-3 mesecih. Učinek je običajno zelo dober, tako da je pri resnih oblikah aken tak način zdravljenja res ugodna in dolgotrajna rešitev. Lep pozdrav,
Mag. Metka Adamič, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group