ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Naši možgani

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Dec 2007 09:57    Naslov sporočila: Naši možgani Odgovori s citatom

KAJ SE DOGAJA Z NAMI IN NAŠIMI MOŽGANI

Organ: človeški možgani. Povprečna teža: 1300 gramov. Konsistenca snovi, ki jih tvori: želatinasta. Struktura: deblo, mali možgani, dve hemisferi, osem režnjev (štirje levi in štirje desni), sto milijard nevronov. Poraba energije: slaba četrtina vse, ki jo porabi človeško telo. Vloga in pomen: neprecenljiva.

Možgani, kompleksen organ v človeški glavi, omogočajo zaznavanje sveta, razmišljanje, govorjenje in čustvovanje ter načrtovanje in izvedbo vedenja. So tisti organ, ki v največji meri določajo človeka. Omogočajo in opredeljujejo njegovo osebnost. Zaradi njih lahko čuti bolečino, ljubezen in vonj sveže pečenih rogljičkov. Z njimi tuhta, rešuje probleme, sprejema odločitve in nadzira svoje telo. Zaradi njih lahko diha, vozi avtomobil, brca žogo in vleče čopič po slikarskem platnu. So edini organ, ki ga ni mogoče zamenjati.


Beri dalje (979 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
ZDRAVJE VAŠIH MOŽGANOV
petek, 2. november 2007 @ 23:06 CET
Piše: tao9999
Ogledov 54
KAKO OHRANITI VITALNOST NAŠIH MOŽGANOV

Na vrhu seznama mnogih novoletnih odločitev je pogosto namena, da bi si pridobili dobro telesno formo. Predlagamo pa vam tudi, da poskrbite oziroma izboljšate zdravje svojih možganov.

Da ostanejo naši možgani zdravi in da preprečimo ali zmanjšamo upadanje možganskih funkcij z našim staranjem, lahko veliko naredimo sami. Priporočamo vam, da za izboljšanje delovanja možganov izvajate napotke v nadaljevanju članka.

Beri dalje (469 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
REKI
petek, 2. november 2007 @ 22:57 CET
Piše: tao9999
Ogledov 23
KAJ SO REKLI O MOŽGANIH ?



Bil sem neumen in zaveden, sem pravi medved brez možganov.

[Medvedek Pu]

Beri dalje (1,000 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
KDO VLADA VAŠEMU UMU
sreda, 31. oktober 2007 @ 11:06 CET
Piše: tao9999
Ogledov 42
KDO VLADA VAŠEMU UMU


VOH
Voh, najstarejši čut, je edini, ki ne prehaja z ene polovice možganov v drugo. Vonje obdelujemo na isti strani, kot jih sprejemamo.


Vid
Večina čutnih dražljajev z ene strani telesa prehaja v drugo polovico možganov. Desno oko je povezano z levimi možgani in nasprotno.

Otip
Skoraj vse živčne poti otipa vodijo
na drugo stran možganov.

Sluh
Večina slušnih dražljajev, ki vstopijo skozi eno uho, se obdela na nasprotni strani možganov.



Beri dalje (569 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
KAKO BEREJO MOŽGANI
torek, 30. oktober 2007 @ 02:39 CET
Piše: tao9999
Ogledov 18
KAKO FUNKCIONIRAJO PROGRAMI ZA BRANJE

Iz šutdije, ki jo je nraedil nkei porfesor iz Cambirdiga izahja, da slpoh ni vžano v kaškenm vsrtnem rdeu so čkre v nkei bsedi, vžano je smao, da sta pvra in zdanja čkra na praevm msetu. Na pvri pgoled igzleda zleo knofuzno vdnear je mžono kjlub tmeu barti. Rzalog je v tem, da mžogani ne brejejo vaske čkre psoebej apmak bsedo kot cleoto.

Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
VELIKOST MOŽGANOV
torek, 30. oktober 2007 @ 02:34 CET
Piše: tao9999
Ogledov 9
Večji možgani - višja inteligenca
Kanadski znanstveniki z Univerze McMaster so zabeležili neposredno povezavo med prostornino možganov in inteligenčnim količnikom.

V raziskavi, objavljeni v strokovni reviji Brain, so proučevali 100 možganov pokojnikov, ki so pred smrtjo reševali zahtevne inteligenčne teste. Zabeležili so močno povezavo med prostornino možganov in inteligenčnim količnikom, še zlasti glede govornih sposobnosti ter pomnjenja in razumevanja zapletenih besednih zvez in izrečenih logičnih podatkov. Omenjene povezave niso uspeli dokazati edino pri moških levičarjih.
Prostornina možganov pri ženskah je bila močno povezana s prostorsko predstavo.
Raziskavo je vodila dr. Sandra Witelson, ki je leta 1999 z analizo možganov Alberta Einsteina ugotovila, da je bil njegov del možganov, pomemben za matematično razmišljanje, za 15% večji kot običajno.

Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
EGO
sobota, 27. oktober 2007 @ 21:59 CEST
Piše: tao9999
Ogledov 35
Ego

Ego predstavlja umeten občutek o lastnem jazu, o tem, kar smo, ker se mora istovetiti z zunanjimi stvarmi. Svoje prave identitete namreč ne pozna. Zaradi svoje nestvarne narave je zelo ranljiv in negotov in se nenehno čuti ogroženega. Zato nikoli ne preneha z napori, da bi se zaščitil in zavaroval. To velja tudi, če se ego zdi navzven zelo samozavesten. Spomnimo se, da čustva predstavljajo reakcijo telesa na naš um. Kakšno sporočilo torej telo nenehno prejema od ega? Nevarnost, nahajam se v nevarnosti! In kakšno čustvo to nenehno sporočilo ustvarja? Strah, seveda.


Beri dalje (1,509 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
OMEJITVE UMA
sobota, 27. oktober 2007 @ 21:58 CEST
Piše: tao9999
Ogledov 37
Omejitve uma

Zdi se nam, da bi, če bi prenehali razmišljati, prenehali obstajati. Zaradi istovetenja z umom je ta postal hiperaktiven. Uporabljamo ga zelo nespametno, saj deluje tudi takrat, ko bi bilo bolje, da bi molčal. Ustvarja resen odliv naše življenjske energije. Kakih 80-90% misli večine ljudi ne le, da se ponavlja in ne prinaša nikakršne koristi, temveč zaradi svoje disfunkcionalne in često negativne narave pogosto prinaša škodo. Takšna vrsta prisilnega razmišljanja je pravzaprav odvisnost.


Beri dalje (1,074 besed) Dodaj komentar
Komentarji (0) Trackbacks (0)
DELOVANJE MOŽGANOV
sobota, 27. oktober 2007 @ 21:37 CEST
Piše: tao9999
Ogledov 42
Človeški možgani



Človek je eden najbolj zapletenih sistemov v nam znanem vesolju, nahaja pa se v nas samih - v naših glavah. človeške sposobnosti daleč, daleč prekašajo katerikoli računalnik, ki ga je in ga že bo izdelal človek, ki nosi v sebi ne slutene možnosti duhovnega razvoja, ki izhaja iz naših umskih sposobnostih. Iz zapiskov teorije jogijev izhaja, da dobršen del človeških sposobnosti že spi in čaka na svoje spodbude k razvoju teh sposobnosti. V obeh primerih gre za nič drugega kot določeno modifikacijo energije z značilnostjo nenehnega spreminjanja in osnovnega nihanja. Pri človeku teh frekvenc, nihanj še nismo sposobni zaznati z današnjo tehniko, so pa še na eteričnem nivoju precej blizu spoznanja in meritev.




_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 12 Maj 2009 09:26; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 13 Dec 2007 20:06    Naslov sporočila: Glavoboli in vrtoglavice Odgovori s citatom

NEVROLOGIJA

Glavoboli in vrtoglavice

Spoštovani, po poklicu sem uslužbenka, stara sem enainštirideset let. Že vrsto let me mučijo glavoboli in občasne vrtoglavice. Zdravnik me je napotil na možganski CT, ki je pokazal hidrocefalus in stenozo akvedukta. Priporočili so mi, naj grem na pregled k nevrokirurgu. Kakšna je moja bolezen? Kako poteka zdravljenje? Neli iz Zasavja

Zdravnik odgovarja:

Spoštovani,
hidrocefalus nastane zaradi motenj pretoka možganske tekočine (likvorja), ki obliva možgane na površini in nastaja v notranjih možganskih komorah. Preiskava je pokazala razširjene možganske komore, ki so nastale zaradi zapore v pretoku možganske tekočine. Zapora je na mestu prehoda možganske tekočine iz tretje v četrto možgansko komoro. Zapora na opisanem mestu je razmeroma pogosta in nastane zaradi poškodbe, krvavitve, ciste in drugih vzrokov. Praviloma je nastanek hidrocefalusa počasen. Najpogostejši znaki pri počasnem nastanku hidrocefalusa so glavobol, negotova hoja in motnje mokrenja, pri hitrem nastanku pa bolniki tožijo zaradi glavobola, pojavijo se bruhanje, trd tilnik in motnje zavesti.
V vašem primeru se je hidrocefalus razvil počasi, zato je treba z dodatnimi preiskavami ugotoviti vzrok motnje pretoka možganske tekočine.Zdravljenje je nevrokirurško; nevrokirurg odstrani proces na območju zoženega akvedukta. Če ne območju ne ugotovi nobene rašče, pa s cevko, ki jo uvede v možgansko komoro, sprosti pritisk v možganskih komorah in omogoči odtekanje možganske tekočine. Vsekakor vam priporočam pregled pri nevrokirurgu, ki bo odločil, ali je potreben operativni poseg, ali pa bo svetoval redno spremljanje.

Prof. dr. sci. Miro Denišlič, dr. med.

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group