ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Boleče mišice

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 12 Avg 2014 10:07    Naslov sporočila: Boleče mišice Odgovori s citatom

Smile Ko bolijo mišice


Boleče mišice so pogosta, a večinoma nenevarna neprijetnost, s katero se sodobni človek srečuje zaradi vse bolj sedečega življenjskega sloga ali – paradoksalno – zaradi prevelike fizične obremenitve. Eden izmed desetih primerov bolečih mišic je lahko znak revmatizma, ki pa je značilen še za nekatere druge bolezni.


Mišične bolečine so bolečine, ki jih povzročajo majhne natrganine v mišičnem tkivu; lahko so posledica prevelike preobremenitve mišic, v katerih se nakopičijo kristali mlečne kisline. Preobremenitev mišic lahko poleg prevelikega telesnega napora povzroči tudi napačna telesna drža, ki povzroči slabo prekrvavitev in posledično nezadostno oskrbo mišičnih celic s kisikom. Znaki, ki bi nas morali opozoriti, da moramo spremeniti oziroma izboljšati svojo sedečo držo, so bolečine in krči v hrbtu, ramenih, vratu in v rokah.

Mišične bolečine po odstranitvi sprožilnih dejavnikov običajno minejo, zato zaradi njih nista potrebna pregled pri zdravniku ali posebno zdravljenje. Kljub temu pa imajo bolečine v mišicah poleg mehanskih (že omenjena napačna drža telesa, neredno gibanje, težek telesni napor) lahko tudi druge vzroke. Skupaj s sklepnimi bolečinami se pojavljajo pri virusnih obolenjih (na primer pri gripi), kjer se postopoma razširijo na celotno telo. Na tem mestu velja še omeniti, da so mišične bolečine, otrdelost in zmanjšana gibljivost lahko tudi znaki nekaterih bolezni. Če so ti znaki združeni še z nekaterimi drugimi, na primer z utrujenostjo, s pomanjkanjem energije, z glavoboli, s težavami s spanjem ali celo z depresijo, lahko govorimo o sindromu fibromiaglije. Fibromialgija je kronični mišično-skeletni sindrom, za katerega je značilna prisotnost nepojasnjene, široko razprostranjene bolečine ali zbadanja. Vzroki zanj še niso popolnoma pojasnjeni, obstajajo pa teorije, ki pripisujejo vzroke različnim dejavnikom: hormonskim dejavnikom (obolenje se zelo pogosto pojavlja pri ženskah po menopavzi), infekcijskim agensom, čustvenim ali telesnim stresom, pomanjkljivi telesni aktivnosti ali kemičnim spremembam v delovanju možganov, kot je zmanjšana raven serotonina. Čeprav bolečine pri sindromu fibromialgije nastajajo predvsem v mišicah, pa ne izvirajo iz sklepnega ali mišičnega vnetja. Večina najnovejših raziskav je namreč pokazala, da se vzrok za bolečine ne skriva v mišicah, ampak v osrednjem živčnem sistemu. Podobne znake kot fibromialigija združene z bolj specifičnimi, ima lahko tudi artritis, v desetih odstotkih pa so mišične bolečine posledica revmatičnih bolezni.

Mišične bolečine in revmatična bolezen
Revmatične težave, ki lahko ob dolgotrajnem ponavljanju vodijo v revmatizem, so poleg nepravilnega telesnega položaja med sedečim delom, telesne nedejavnosti in nepravilne prehrane tudi manjše, ponavljajoče se poškodbe sklepov in hrbtenice, pretirana športna dejavnost ter psihične obremenitve in stres. Na pojav in potek posameznih revmatičnih bolezni vplivajo še spolni hormoni, UV-žarki in dedne dispozicije. Mišične bolečine, ki so le eden izmed mogočih znakov revmatične bolezni, se pogosto pojavljajo pri vnetnih revmatičnih boleznih, saj vnetje sklepa negativno vpliva na količino telesne dejavnosti, katere pomanjkanje povzroči, da mišice slabijo in propadajo.

Kdaj se torej odpraviti k zdravniku?
Obisk zdravnika je priporočljiv, če bolečine v mišicah trajajo več kot sedem dni, ob močni bolečini, za katero nikakor ne morete najti vzroka, če je del okrog boleče mišice rdečkast ali otečen, kar nakazuje infekcijo ali če je kroženje krvi v bolečem delu počasnejše. K strokovnjaku se je priporočljivo odpraviti tudi, če so se bolečine v mišicah začele po začetku ali zamenjani količini predpisanih tistih zdravil za zniževanje holesterola v krvi, ki sodijo v skupino statinov. Po podatkih državne Baze podatkov o zdravilih so v Sloveniji tista zdravila, ki vsebujejo učinkovine simvastatin, lovastatin, atorvastatin, rosuvastatin, fluvastatin in pravastatin.

Preprečevanje bolečin v mišicah
Če so mišične bolečine posledica nenadnega prekomernega ukvarjanja s športom, si lahko pomagamo na več načinov. Začasno se moramo izogibati dejavnostim, ki bolečino povečajo, prizadeti del telesa pa lahko zdravimo tudi s kratkotrajno masažo s hladnimi oblogami (z ledom ali s hladilnimi geli) ali ga povijemo. Hladilne gele in druga mazila lahko nanašamo izključno na nepoškodovano kožo. Ko bolečine popustijo, je priporočljivo, da večkrat dnevno izvajamo vaje za razgibavanje, ki pospešijo zdravljenje in okrepijo poškodovano tkivo. Seveda pa je tudi pri tovrstnih mišičnih bolečinah najboljši recept preventiva. To sestavljajo disciplinirano ogrevanje pred športno dejavnostjo, raztegovanje po koncu dejavnosti in uživanje zadostne količine tekočine. Pozorni pa moramo biti tudi na pravilno držo telesa, predvsem vratu, pri delu, vožnji ali pri dvigovanju težkih bremen. Če delamo sede, je nujno, da z nekaj kratkimi vajami ali s sprehodom razbremenimo telo vsaj vsako uro.


Smile Smile Smile Smile
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 12 Avg 2014 10:36    Naslov sporočila: Bolečine v mišicah in sklepih Odgovori s citatom

Bolečine v mišicah in sklepih

Bolečina v mišicah in sklepih je neugoden občutek, ki nas opozarja na telesno poškodbo ali bolezensko spremembo. Povzroči zmanjšano uporabnost prizadetega dela telesa. Pogosto jo spremlja oteklina brez rane na koži in modrica. Bolečina se lahko pojavi nenadno, npr. ob poškodbi, ali pa je dolgotrajna, npr. pri revmatičnem obolenju.


Vzroki za bolečine v mišicah in sklepih:

poškodbe mehkih tkiv, kot so zvini sklepov, udarnine, natrganine mišic
ponavljajoča prisilna drža telesa, ponavljajoči gibi pri delu ali pri športu
revmatična obolenja gibal
prehladna in virusna obolenja
neželeni učinki nekaterih zdravil
drugi vzroki


Kdaj morate obiskati zdravnika?

Pri poškodbah mišic in sklepov, če:

bolečine ne popustijo, kljub pravilni oskrbi,
se nad bolečim predelom pojavita rdečina in močnejša oteklina,
ne morete premikati prizadetega dela,
sumite, da je poškodovana tudi kost.


Pri dolgotrajnih bolečinah ali bolečinah neznanega izvora, da bo zdravnik ugotovil vzrok bolečine in predpisal ustrezno zdravljenje.


Kako si pomagate sami?

Pri športnih in drugih poškodbah si lahko učinkovito pomagate sami:

z zaščito poškodovanega mesta,
s počitkom in izogibanjem dejavnostim, ki bolečino povečajo,
s kratkotrajnim hlajenjem prizadetega dela z masažo s hladnimi oblogami (z ledom ali ohlajenimi geli) večkrat dnevno,
s povijanjem poškodovanega dela in
z dvigom poškodovanega uda.

Na mesto poškodbe lahko nanesete tudi kreme ali gele, ki imajo ugoden vpliv na zmanjšanje vnetne otekline in bolečine. Uporabljate jih lahko le na nepoškodovani koži. Pri močnejših bolečinah vzemite tudi zdravilo proti bolečinam v obliki tablete ali praška. Nekatera od teh zdravil so dosegljiva v lekarnah tudi brez recepta.

Ko bolečine popustijo, večkrat dnevno izvajajte priporočene vaje, s katerimi pospešite zdravljenje in okrepite poškodovano tkivo.

Pri zdravljenju dolgotrajnih bolečin je potrebno jemati zdravila predpisan čas in po navodilu zdravnika. Kot dopolnitev lahko uporabljate tudi lokalno zdravljenje s kremami ali geli, ki zmanjšajo bolečino, vnetno oteklino in izboljšajo gibljivost prizadetega dela. Koristno je tudi izvajanje telesnih vaj za preprečevanje bolečin.


Izdelki Galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn za lajšanje bolečin pri

blažjih oblikah revmatičnih bolezni
športnih in drugih poškodbah mišic in sklepov

Campiro gel
Gel vsebuje ibuprofen, eterični olji rožmarina in bora ter kafro. Ibuprofen lajša bolečine in zmanjšuje vnetje na mestu nanosa. Tudi eterični olji in kafra blažijo bolečine, prek povečanja prekrvavitve kože pa izboljšajo prehajanje ibuprofena do mesta delovanja.

Balzam proti bolečinam
Kitajsko mazilo
Mazili vsebujeta levomentol, kafro, eterični olji evkalipta in poprove mete ter druge sestavine, ki ob nanosu na kožo blažijo bolečine v mišicah in sklepih.






Farmakoinformativna služba
Gorenjske lekarne
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group