ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Ko zbolijo jetra

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 08 Jan 2024 10:13    Naslov sporočila: Ko zbolijo jetra Odgovori s citatom

Ko zbolijo jetra ....



Ko zbolijo jetra
Jetra so največji organ v človeškem telesu, ki skrbijo za tvorbo, sintezo plazmatskih beljakovin, presnavljanje ogljikovih hidratov, izločanje žolča, razgradnjo škodljivih snovi, zdravil. So tudi vir skladiščenja vitaminov in tudi zato je toliko bolj pomembno njihovo nemoteno delovanje. Žal pa pri nas in v svetu narašča število ljudi, ki obolevajo za različnimi boleznimi jeter. Tokrat bo o raku na jetrih, tej pogosto usodni bolezni, spregovorila Ljiljana Ljepović, dr. med., specialistka internistka gastroenterologinja, zaposlena v Diagnostičnem centru Bled.

Moški pozor!
Rak jeter je šesti najpogostejši rak v svetu in tretji najpogostejši vzrok smrti zaradi raka, uvodoma pove sogovornica. Razlikujemo med primarnim rakom in sekundarnim rakom oziroma zasevkom v jetra zaradi rakavih obolenj drugih organov, kot so rak debelega črevesja in danke, rak dojke, pljučni rak, rak trebušne slinavke, rak želodca, rak prostate, melanom. Najpogostejši primarni rak je hepatocelični (HCC), sledi mu holangiokarcinom. Bolj pogosto obolevajo moški v starosti nad 50 let, pri katerih jetrna bolezen traja več kot 10 let. V letu 2011 je za rakom jeter v Sloveniji zbolelo 149 moških in 50 žensk, leta 1991 pa je bilo le 40 novih primerov. Število obolelih narašča tako pri nas kot v razvitem svetu.

Bodimo pozorni na simptome
Znaki bolezni se pojavijo precej pozno. Ljiljana Ljepović o simptomih bolezni razloži: »Bolniki tožijo o bolečinah v desnem zgornjem delu trebuha, izgubi telesne teže, izgubi teka, utrujenosti, povečani telesni temperaturi. Tak človek lahko postane rumen, začne otekati v trebuh (ascites). V napredovanem stadiju pride do hepatosplenomegalije in tudi encefalopatije (oseba postane zmedena). Kar približno 40 % bolnikov pa ob postavitvi diagnoze nima nobenih simptomov.«

Alkohol in hepatitis največja sovražnika
Sogovornica o vzrokih bolezni pravi, da rak jeter redko nastane v necirotičnih jetrih. Najbolj pogosti vzroki, ki privedejo do jetrne ciroze, so virusni hepatitisi B in C, prekomerno uživanje alkohola, zamaščenost jeter, ki privede do vnetja (NASH – steatohepatitis), prekomerna debelost oziroma presnovni sindrom in sladkorna bolezen. Hemakromatoza in primarna biliarna ciroza so redke bolezni in zato je tudi rak kot posledica teh bolezni redek. Prav tako je pri nas redka izpostavljenost alfatoksinom (plesen).

V Sloveniji je najpogostejši vzrok za hepatocelični rak prekomerno uživanje alkohola, ki privede do jetrne ciroze. Tveganje za razvoj raka je povezan s trajanjem kroničnega jetrnega obolenja, sočasnim drugim obolenjem ter z visokim indeksom telesne mase, npr. s sočasno okužbo s hapatitisom B in C ali HCV okužbo in alkoholom. Prav tako prekomerna prehranjenost poveča možnost za obolenje jeter. Največ bolnikov z rakom jeter je v Aziji zaradi okužbe s virusom hepatitisa B, v Evropi pa je najbolj pogost vzrok za obolenje okužba z virusom hepatitisa C. V Združenih državah Amerike pa je pomemben vzrok smrti zaradi raka jeter debelost.

Potrebna je natančna diagnostika
Zdravnica tudi razloži, kako poteka ugotavljanje bolezni: »Po anamnezi in kliničnem pregledu pri zdravniku specialistu se bolnika napoti na laboratorijske in slikovne preiskave. Metode, s katerimi ugotavljamo raka, so ultrazvok jeter in druge radiološke preiskave, kot sta CT (računalniška tomografija) ali MRI (magnetna resonanca). Tumorski označevalec AFP ni popolnoma zanesljiv, saj je lahko povečan tudi pri kronični jetrni bolezni, v času nosečnosti in pri germinalnih tumorjih (npr. tumorji mod). Po drugi strani pa je pri raku jeter lahko lažno negativen oz. v mejah normale.

Podatki pravijo, da do takšnega rezultata lahko pride pri kar 60 % ljudi, ki imajo hepatocelični rak manjši od 2 cm, pri tumorjih, ki so večji od 2 cm, pa pri 20 % bolnikov. S testi jetrne funkcije opredeljujemo sekretorno in eksrektorno funkcijo jeter (tj. ocena sintetske funkcije, presnavljanja ter izločanja žolča oz. razgradnje škodljivih snovi), kar je pomembno pri načrtovanju zdravljenja. Biopsija jeter oz. tumorja se opravlja le, ko z dvema dinamičnima preiskavama, kot sta CT in MRI jeter ne potrdimo HCC.

Individualen pristop k zdravljenju
Zdravljenje bolezni je odvisno od stadija bolezni in splošnega zdravstvenega stanja bolnika, velikosti in števila tumorjev ter funkcionalne sposobnosti jeter. Ljiljana Ljepović pravi: »Ko pri bolniku ugotovimo kronično jetrno obolenje oziroma jetrno cirozo, ga moramo redno ultrazvočno spremljati na 6 mesecev, obenem pa svetovati popolno abstinenco alkohola, manj mastno prehrano ter vzdrževanje primerne telesne teže. Če ugotovimo spremembo na jetrih, osebo napotimo na dodatne preiskave. Kadar raka jeter ugotovimo dovolj zgodaj, je to ozdravljiva bolezen.

V zelo zgodnjem in zgodnjem stadiju bolezni opravimo odstranitev dela jeter s tumorjem, če je jetrna funkcija zadovoljiva. Pri hudi okvari opravimo presaditev jeter. Če bolniki niso sposobni za operativni poseg, naredimo kemično (alkoholna sklerozacija) ali termično (radiofrekvenčna) ablacijo tumorja. Alkoholna sklerozacija je poseg, pri katerem pod nadzorom ultrazvoka in v lokalni anesteziji neposredno v tumor vbrizgamo absolutni alkohol. Ta postopek lahko opravimo pri tumorju, ki je velik do 2 cm, večje tumorje pa z radiofrekvenčno ablacijo, ko tumor uničimo s toploto. Pri vmesnem stadiju, ko so prisotni številni tumorji, opravimo kemoembolizacijo. Transarterijska kemoembolizacija je metoda, kjer skozi žilo v arterijo, ki prehranjuje jetra oz. tumor, skozi kateter vbrizgamo embolizacijsko sredstvo, ki zamaši žilo v tumorju. V napredovalem stadiju bolezni je bolniku na voljo biološko zdravilo sorafenib.

Razvoj novih zdravil povečuje možnost preživetja
Nezdravljena virusna hepatitisa B in C sta eden od vodilnih vzrokov za nastanek jetrne ciroze in kasnejši razvoja raka. Pri nas je cepljenje za hepatitis B del obveznega cepljenja otrok, za hepatitis C pa cepiva nimamo na voljo. Z razvojem novih zdravil, tako imenovanih neposredno delujočih učinkovin proti virusu (DAA), je hepatitis B postal z zdravljenjem obvladljiva bolezen, hepatitis C pa ozdravljiva bolezen, kar je največja novost pri zdravljenju v hepatologiji od pojava biološkega zdravila za sicer napredovano obliko jetrnega raka, razlaga sogovornica.

Pomembna tudi lastna preventiva
Tako kot pri vseh boleznih velja tudi pri tej znani rek, da je bolje preventiva kot kurativa. Pomembno mesto ima namreč lastna skrb in samopomoč, da bi ohranili zdravo in nemoteno delovanje jeter. Smernice in nasveti zdravstvenih delavcev vključujejo skrb za spremembo prehranjevalnih navad. Zaužili naj bi največ 30 odstotkov maščob, veliko več pa naj bi uživali različne ogljikove hidrate, npr. krompir, zelenjavo in sadje. Omejiti je treba uživanje alkohola, saj ima le-ta tudi veliko kalorij in visoko vsebnost maščob. Pomembno je tudi gibanje, s katerim skrbimo za primerno telesno težo in ob tem preprečujemo skladiščenje maščob tudi v jetrih. Pomembno je tudi, da se udeležujemo preventivnih pregledov, predvsem zaradi zgodnjega odkrivanja drugih rakavih obolenj, pri katerih lahko pride do oddaljenih zasevkov v jetra.

06.03.2013/
Oznake: alkohol, ciroza, Hepatitis, jetra, zdrava jetra
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 08 Jan 2024 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jetra so izredno pomemben organ v našem telesu. Uživanje kave, čaja in soka iz pese pa je le nekaj načinov, kako lahko jetrom pomagate ohranjati zdravje.

Jetra opravljajo različne bistvene naloge, od proizvodnje beljakovin, holesterola in žolča do shranjevanja vitaminov, mineralov in celo ogljikovih hidratov. Razgrajuje tudi toksine, kot so alkohol, droge in stranski produkti presnove. Zato je ohranjanje jeter v dobri formi pomembno za ohranjanje dobrega zdravja in to lahko storite s pomočjo naslednjih živil.


Raziskave so pokazale, da je čaj dober tudi za jetra.Raziskave so pokazale, da je čaj dober tudi za jetra.

Čaj


Za čaj velja, da je zelo koristen za zdravje, dokazi pa kažejo tudi, da je lahko še posebej koristen za jetra. Velika japonska študija je namreč pokazala, da je pitje od 5 do 10 skodelic zelenega čaja na dan povezano z izboljšanimi krvnimi markerji zdravja jeter. Poleg tega je dodatna raziskava ugotovila, da je pri ljudeh, ki so pili zeleni čaj, manj verjetno, da bodo razvili raka jeter. Najmanjše tveganje so tako opazili pri ljudeh, ki so spili štiri ali več skodelic na dan.

Grenivke

Grenivka vsebuje antioksidante, ki naravno ščitijo jetra. Dva glavna antioksidanta, ki ju najdemo v grenivki, sta naringenin in naringin, številne študije na živalih pa so pokazale, da oba pomagata zaščititi jetra.

Študije so pokazale tudi, da lahko ti antioksidanti zmanjšajo fibrozo jeter, škodljivo stanje, pri katerem se v jetrih nabira odvečno vezivno tkivo oziroma brazgotine. Čeprav do zdaj učinki grenivke ali grenivkinega soka niso bili dovolj raziskani, trenutni dokazi kažejo, da je tudi grenivka dobro živilo za ohranjanje zdravih jeter.

Zniža krvni pritisk, čisti jetra, izboljšuje prebavo
PREBERI ŠE

Zniža krvni pritisk, čisti jetra, izboljšuje prebavo

Borovnice in brusnice

Borovnice in brusnice vsebujejo antocianine, antioksidante, ki dajejo jagodam značilno barvo. Povezane so tudi s številnimi zdravstvenimi koristmi. Več raziskav na živalih je pokazalo, da sveže brusnice in borovnice ter njihovi izvlečki ali sokovi lahko pomagajo ohranjati zdrava jetra. Zato naj postanejo reden del vaše prehrane, tako se bodo jetra oskrbela s potrebnimi antioksidanti in ostala zdrava.

Kava

Kava je ena najboljših pijač, ki jih lahko pijete, ko gre za zdravje jeter. Študije so pokazale, da pitje kave ščiti jetra pred boleznimi, tudi pri tistih ljudeh, ki že imajo težave s tem organom. Študije na primer kažejo tudi, da uživanje kave zmanjša tveganje za cirozo ali trajno poškodbo jeter pri ljudeh, ki že imajo kronično jetrno bolezen. Pitje kave lahko zmanjša tudi tveganje za razvoj običajne vrste jetrnega raka in ima pozitivne učinke na bolezni jeter in različna vnetja. Kava prav tako zmanjšuje vnetja in poveča raven antioksidanta glutationa. Antioksidanti namreč nevtralizirajo škodljive proste radikale, ki se v telesu naravno tvorijo in lahko povzročijo poškodbe celic. Čeprav ima kava številne zdravstvene koristi, so jetra organ, ki se ji bo še posebej zahvalil, je zapisala spletna stran Healthline.


Za zdrava jetra uživajte tudi grozdjeZa zdrava jetra uživajte tudi grozdje

Grozdje

Grozdje, zlasti rdeče in vijolično, vsebuje številne koristne rastlinske spojine. Najbolj znan je resveratrol, ki ima številne zdravstvene koristi. Številne študije na živalih so pokazale, da imata lahko grozdje in grozdni sok različne koristi za jetra, nekatere med njimi vključujejo zmanjšanje vnetja, preprečevanje poškodb in povečanje ravni antioksidantov.

Sok pese

Pesin sok je vir nitratov in antioksidantov, imenovanih betalaini, ki imajo lahko različne koristi za zdravje srca in lahko zmanjšajo oksidativne poškodbe in vnetja. Smiselno je domnevati, da ima uživanje kuhane ali kisle pese podobne učinke na zdravje. Vendar večina študij navaja le njen sok, ki ga lahko kupite ali si ga naredite doma.

Kapusnice

Kapusnice, kot so brstični ohrovt, brokoli, cvetača in ohrovt, so znane po visoki vsebnosti vlaknin in po svojem značilnem okusu. Študije na živalih so pokazale, da njihovo uživanje ščiti jetra pred poškodbami, medtem ko so pri ljudeh poročali podobno, zlasti ko gre za uživanje kuhanih brstičnih ohrovtov.

Nedavna študija na moških z zamaščenimi jetri je pokazala, da ekstrakt brokolija, ki vsebuje veliko koristnih rastlinskih spojin, izboljša raven jetrnih encimov in zmanjša oksidativni stres.

Oreščki

Oreščki vsebujejo veliko maščob, hranil – vključno z antioksidanti in vitamini. Čeprav je potrebnih več kakovostnih študij, predhodni podatki vseeno kažejo, da so oreščki pomembna skupina hrane za zdravje jeter.

5 znakov, da zaradi vaših jeter pridobivate odvečne kilograme
PREBERI ŠE

5 znakov, da zaradi vaših jeter pridobivate odvečne kilograme
Ribe

Najbolj zdrave ribe so sardine, sardele, skuše, tuna ter losos, kajti vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, to so zdrave maščobe, ki zmanjšujejo vnetja in so povezane z manjšim tveganjem za srčne bolezni. Maščobe, ki jih najdemo v teh ribah, so dobre tudi za jetra. Študije so pokazale, da pomagajo preprečevati kopičenje maščob, ohranjajo raven encimov v normalnem stanju, se borijo proti vnetjem in prispevajo k boljši odpornosti na inzulin.

Olivno olje

Olivno olje velja za zdravo maščobo zaradi številnih koristi za zdravje, vključno s pozitivnimi učinki na zdravje srca in presnovo. Vendar pa ima pozitivne učinke tudi na jetra.

Majhna študija, opravljena na 11 ljudeh z zamaščenimi jetri, je pokazala, da uživanje ene čajne žličke (6,5 ml) olivnega olja na dan izboljša raven jetrnih encimov in maščob. Udeleženci so imeli tudi manj kopičenja maščob in boljši pretok krvi v jetrih.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group